Kapelusze z głów!

Kapelusze, stroiki i opaski szturmem zdobywają nasze głowy. Za renesansem nakryć głowy stoi Księżna Cambridge, a na polskiej ziemi - Joanna Przetakiewicz. Noś je z głową!
Królowa Elżbieta II udała się w podróż po Anglii, aby uczcić 60-lecie objęcia tronu. W podróży towarzyszy jej kochana przez Brytyjczyków księżna Kate. I jej nowy kapelusz Królowa Elżbieta II udała się w podróż po Anglii, aby uczcić 60-lecie objęcia tronu. W podróży towarzyszy jej kochana przez Brytyjczyków księżna Kate. I jej nowy kapelusz fot. REUTERS/AP

Księżna Cambridge

Zanim Kate Middleton została żoną księcia Williama na jej głowie niezbyt często gościły ozdoby. Zmiana stanu cywilnego spowodowała pojawienie się w jej garderobie sporej kolekcji kapeluszy i stroików. Księżna Kate musi je zakładać na oficjalne wystąpienia, a że jej dzień obfituje wyłącznie w takie uroczystości, więc ma ich bez liku. Jednym z ulubionych projektantów książęcych nakryć głowy jest londyński kapelusznik Philip Treacy. Na brytyjskim dworze kapelusze kojarzone są zazwyczaj ze starszym pokoleniem i doroczną uroczystością na wyścigach w Ascot. Dzięki księżnej Kate stroiki i kapelusze mają szansę podbić serca młodszego pokolenia.

Doda w dziwnym kapeluszu. Doda w dziwnym kapeluszu. FORUM

Doda

Na głowie piosenkarki raz na jakiś czas gości kapelusz albo stroik. W tym przypadku niecodzienny dizajn łączy woalkę z bananem i nagą lalką. Bardzo podobny wykonał swego czasu kapelusznik Piers Atkinson - stroik pozbawiony był jednak woalki. Ozdoba głowy jego autorstwa przedstawiająca ogromne wisienki także widywana była na salonach. Inna polska gwiazda, która chętnie zakłada ozdoby na głowę to Małgorzata Kożuchowska. Aktorka udowadnia, że opaski świetnie pasują do krótkich włosów.

Katy Perry w gigantycznym kapeluszu Katy Perry w gigantycznym kapeluszu Agencja Wyborcza.pl

Katy Perry

Do niedawna piosenkarka Katy Perry działania w obrębie głowy ograniczała do farbowania włosów na błękity i róże. Zaskoczyła publiczność, gdy podczas koncertu pojawiła się w pięknym kapeluszu przypominającym gigantyczny kwiat. W podobnym nakryciu głowy wystąpiła całe wieki temu modelka Christy Turlington w sesji zdjęciowej z 1992 roku sfotografowanej przez Patricka Demarcheliera. Inne kultowe nakrycia głowy utrwalone na fotografiach mody to czepki z białych piór, ogromny kapelusz panny młodej z pokazu Yohji Yamamoto oraz wielki kapelusz chroniący przed słońcem (opadający na plecy) z 1957 roku.

Joanna Przetakiewicz. Joanna Przetakiewicz. PIOTR APOLINARSKI / FORUM/Piotr Apolinarski

Joanna Przetakiewicz

Właścicielka marki La Mania znalazła niszę w modzie, której - aż trudno uwierzyć-  nie dostrzegła wcześniej żadna polska gwiazda. Nierozerwalnym składnikiem jej stylu, obok prostych w kroju kreacji, stały się stroiki i bardzo oryginalne kapelusze. Joanna Przetakiewicz ma długie włosy, a większość z noszonych przez nią ozdób umocowana jest na opasce. Naszym zdaniem prosty dodatek stał się jej stylowym znakiem rozpoznawczym,  docenionionym także na świecie. Joanna Przetakiewicz cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród fotoreporterów na ostatnim pokazie Chanel.

Victoria i David Beckham/Forum Victoria i David Beckham/Forum Victoria i David Beckham/Forum

Victoria Beckham

Victoria Beckham raczej nie nosi kapeluszy. Sięga po nie wyłącznie wtedy, gdy chce się skutecznie odizolować od świata i ukryć przed fotoreporterami. W małych kapelusikach pojawia się na plaży, a w większych spędza urlop. Kapelusze pozostają zupełnie niesłusznie niedocenione, a przecież świetnie wyglądają  także noszone niezobowiązująco  na co dzień  i w przeciwieństwie do czapek nie spłaszczają fryzur. Są specjalne kapelusiki, które chronią przed deszczem i daszki osłaniające twarz przed słońcem. Tej wiosny i lata kapelusze będą silnie lansowane przez projektantów, istnieje więc duża szansa, że pod ich wpływem znajdziesz coś dla siebie.

Księżniczka Beatrice Księżniczka Beatrice Fot. REUTERS/TOBY MELVILLE

Księżniczka Beatrice

W minionym roku największe zagęszczenie oryginalnych nakryć głowy miało miejsce podczas ślubu na brytyjskim dworze. Pracownie kapelusznicze najbardziej popularnych designerów nie nadążały z realizacją zamówień. Podobno ozdoba głowy, którą kupiła Victoria Beckham była kończona dosłownie na kilka godzin przed ceremonią. Największe kontrowersje wzbudziło nakrycie głowy księżniczki Beatrice (na zdjęciu z prawej). Młoda dama zdecydowanie rzuciła wyzwanie tradycji.

Karnawałowe opaski do włosów Karnawałowe opaski do włosów Kolaż Lula.pl

Opcja dla każdej z nas

Jeśli nie czujesz się na siłach od razu rzucać na głęboką kapeluszniczą wodę, zacznij od opasek i małych stroików. Można je kupić w większości sieciówek i w sklepach z ozdobami do włosów. Wśród polskich projektantów specjalizujących się w wykonywaniu niepowtarzalnych wzorów, uwagę przyciągają zwłaszcza projekty Marty Ruty, Joanny Denier i Gregora Gonsiora.

Więcej o: