Stylowe w każdym wieku

Co będą robiły szafiarki na emeryturze? Oby wyglądały równie świetnie, co uchwycone w obiektywie fotografa bloggera - Ari'ego Setha Cohena leciwe mieszkanki Nowego Jorku!
Stylowe starsze panie Stylowe starsze panie Fot. NYMAG/Courtesy of Advanced Style by Ari Seth Cohen/powerHouse Books

Babcia inspiracją

Starsze panie ubierają się rewelacyjnie! Mają świetne wyczucie, odwagę, są eleganckie, dopracowane i wcale nie podążają ślepo za trendami. Znany nowojorski fotograf Ari Seth Cohen na swojej stronie Advanced Style zajmuje się głównie fotografowaniem stylowych starszych ludzi, z naciskiem na starsze panie. Jak mówił w wywiadzie, którego udzielił magazynowy New Jork, ogromny wpływ na niego i jego poczucie estetyki miała babcia, z którą wspólnie oglądali stare filmy z Bette Davis i Carym Grantem. We współczesnym świecie ciężko Cohenowi odnaleźć dawny glamour, a wiekowe damy są jego zdaniem ostatnimi bastionami minionego szyku.

Stylowe starsze panie Stylowe starsze panie Fot. NYMAG/Courtesy of Advanced Style by Ari Seth Cohen/powerHouse Books

Starość démodé

Zdaniem fotografa i bloggera, na modowym topie i w kręgu zainteresowania współczesnych ludzi i mediów jest głównie młodość. Starsi ludzie stają się po przekroczeniu pewnego wieku przezroczyści, niezauważani i pomijani. Dla Cohena, starość i idące za nią doświadczenie zawsze było bardziej interesującym tematem. Kobiety, które fotografuje na ulicy mają styl, elegancję i są pewne siebie. Nikomu nie muszą niczego udowadniać, bo nikt już niczego od nich nie oczekuje. A wrażenie potrafią robić ogromne. Cohen zaprzyjaźnia się ze swoimi modelkami, dlatego sześć lat po śmierci babci, zdobył około pięćdziesięciu leciwych przyjaciółek, które wypełniły mu pustkę po bliskiej osobie. Teraz wspólnie chodzą na wystawy, spacery, spotykają się na kawie.

Stylowe starsze panie Stylowe starsze panie Fot. NYMAG/Courtesy of Advanced Style by Ari Seth Cohen/powerHouse Books

Żadnych zdjęć!

Ari Seth Cohen - chociaż jego blog i osoba są powszechnie znane - czasami napotyka na opór ze strony potencjalnych modelek. W wywiadzie dla "New Jork Magazine" przyznaje, że kobiety na ulicy często nie zgadzają się na zdjęcia. Modelek poszukuje każdego dnia, przemierzając ulice Nowego Jorku. Spaceruje po różnych dzielnicach Wielkiego Jabłka - Upper East Side, Upper West Side, East Village - nie chce się bowiem ograniczać do portretowania jednej warstwy społecznej, klasy czy grupy etnicznej. Od czterech lat konsekwentnie fotografuje starsze panie i śmieje się, że wychował już własną grupę diw, która doskonale zdaje sobie sprawę z wrażenia, jakie robi na przechodniach.

Stylowe starsze panie Stylowe starsze panie Fot. NYMAG/Courtesy of Advanced Style by Ari Seth Cohen/powerHouse Books

Dobry wygląd

Fotografowanie mody na ulicy to popularny trend. Do najbardziej znanych bloggów należy Scott Schuman oraz Tommy Ton czy strona Look Book. Dużo jest także osób, które prowadzą blogi dokumentujące ich własne stylizacje - np.: Tiny Toadstool. W nich jednak dominuje młodość, a nie jak na stronie Advanced Style dojrzałość. Cohen pracuje właśnie nad filmem o swojej grupie starszych pań. Wspólnie z Liną Plioplyte chce stworzyć dokument, w którym stylowe seniorki opowiedzą o dawnych czasach, zmieniającej się modzie i swoim życiu w Nowym Jorku.

Stylowe panie Stylowe panie Fot. NYMAG/Courtesy of Advanced Style by Ari Seth Cohen/powerHouse Books

Styl na papierze

Fotograf opublikował swoje stylistyczne zbiory w albumie "Advanced Style". Jak zapewnił w wywiadzie, tylko dwie z pokazanych w książce starszych pań to osoby polecone, resztę poznał podczas ulicznych poszukiwań. Jak zapewnia, po świecie chodzi także dużo eleganckich starszych panów, ale jego zdaniem, to kobiety zasługują na specjalne wyróżnienie.

Jego kampania na rzecz dostrzeżenia stylu seniorek została doceniona. Działania Cohena zainspirowały projektanta Marca Jacobsa do stworzenia kolekcji jesienno-zimowej na 2012 rok:

Więcej o: