Najmodniejsze sporty

Przygotowania do lata w bikini idą pełną parą? To świetnie! Jeśli jednak jeszcze nie zaczęłaś treningu, sprawdź, co się teraz ćwiczy!
joga joga Fot. Shutterstock

Joga wiecznie młoda

Zajęcia z jogi cieszą się niesłabnącym powodzeniem. W przeciwieństwie do pilatesa, który okazał się tylko tymczasową modą, studia jogi rosną jak grzyby po deszczu. Możesz ćwiczyć wiele rodzajów jogi i jeszcze więcej jej wariacji. Od jogi medytacyjnej po zajęcia przypominające szybkością aerobik. Wbrew pozorom mistrzowie jogi wcale nie są zadowoleni z jej popularności. Podczas źle prowadzonych zajęć i pozycji, które nie są odpowiednio korygowane może dochodzić do urazów i poważnych kontuzji. Wybierając studio jogi, sprawdź, kto w nim trenuje i od jak dawna szkoła działa.

Zalety: joga odchudza, rozciąga, zmniejsza bóle kręgosłupa, relaksuje

jogging jogging Fot. Shutterstock

Bieganie

W Polsce zapanowała prawdziwa moda na bieganie. Jest to stosunkowo najprostszy i najbardziej nam bliski rodzaj aktywności ruchowej. Biegać każdy może! I coraz więcej osób chce, o czym świadczy wzrost popularności ulicznych biegów i półmaratonów. W bieganiu najważniejsze jest rozciąganie - przed i po biegu, oraz dostosowanie tempa, tak aby możliwa była normalna konwersacja w czasie wysiłku. Pamiętaj także, żeby unikać betonowej nawierzchni, która szkodzi stawom. Jeśli zaczniesz i się wciągniesz, masz szansę na łatwe zrzucenie kilogramów, poprawę kondycji i samopoczucia.

Zalety: jogging pozwala schudnąć, wzmacnia mięśnie, wyrabia kondycję.

Rehabilitacja Rehabilitacja Fot. Shutterstock

Rehabilitacja

Sprawa brzmi poważanie! Wkraczasz w wiek, w którym pierwszy raz do głosu dochodzą dolegliwości związane z osiadłym, biurowym trybem życia. Coś strzyka w kręgosłupie, bolą plecy, drętwieją dłonie. Po wizycie u ortopedy lądujesz na sesji u rehabilitanta. To dobry moment, żeby po kilku zajęciach nauczyć się ćwiczeń i po zakończonej rehabilitacji trenować dalej. Nie obijaj się, tylko ćwicz przykładnie! Pierwsze efekty - zmniejszenie bólu i poprawę zdrowia powinnaś odczuć po połowie zaleconej liczby zajęć.

Zalety: poprawia stan zdrowia, niweluje ból, wzmacnia mięśnie

trening indywidualny trening indywidualny Fot. Shutterstock

Trening indywidualny

Idealnym rozwiązaniem są sesje z osobistym trenerem, który dopasuje rodzaj wysiłku i liczbę powtórzeń specjalnie pod twoim kątem. Koszt takiej usługi jest jednak dość wysoki, dlatego można skorzystać z nadzoru instruktora na siłowni. Poprosić go o zaproponowanie ćwiczeń i konsultacje w czasie ich wykonywania. Jeśli trener zobaczy, że sumiennie podchodzić do jego zaleceń, na pewno z przyjemnością będzie wspomagał cię w wysiłkach.

Zalety: trening indywidualny to praca nad określonymi częściami ciała, pozwala wyrzeźbić mięśnie i pozbyć się tłuszczu

pole dance pole dance Fot. Shutterstock

Pole dancing

Pole dancing to coraz modniejszy taniec na rurze. Kojarzony z klubami ze striptizem, już dawno przeniósł się do kameralnych sal ćwiczeń, gdzie kobiety (a także panowie) mają możliwość popracować na koordynacją ruchową i wytrzymałością. Podczas tańca na rurze wzmacniasz ramiona, uda i pośladki. Wbrew pozorom, pole dancing to bardzo trudna i wymagająca dużej wprawy technika.

Zalety: ogólne wzmocnienie mięśni, poprawienie koordynacji, dodanie ruchom gracji i seksapilu

gimnastyka dla seniorów gimnastyka dla seniorów Fot. Shutterstock

Coś dla bliskich

Granica młodości, na nasze szczęście, coraz bardziej przesuwa się w stronę starości. Nic więc dziwnego, że zajęcia sportowe dla starszych ludzi stają się coraz bardziej popularniejsze. Podczas gimnastyki dla seniorów można popracować nad siłą, koordynacją i ogólną kondycją. W tym przypadku nie kładzie się nacisku na wycisk i spalenie kalorii, ale wzmocnienie mięśni i pracę nad formą.

Dla dzieci, które mają problem z nadwagą, polecane są zajęcia, które pozwolą im pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Ćwiczenia są dobrane specjalnie dla nich, a połączone z zaleconym przez dietetyka menu pomogą zapobiec dalszemu tyciu.

Zalety: sport warto uprawiać w każdym wieku, dostosowując go do potrzeb i możliwości organizmu. To nasz kapitał na aktywną starość w dobrej formie.

Więcej o: