5 mitów na temat ekologii

Ekologia dla pieniędzy? Tak, siłą napędową dbania o ziemię wcale nie jest jej dobro. Obalamy mity na temat naszych zachowań ekologicznych.


ekologia ekologia Fot. Shutterstock

Dbanie o przyszłość motorem ekologii?

Wcale nie troska o przyszłość naszej planety sprawia, że zużywamy mniej wody w kranie, kupujemy opakowania wielorazowego użytku czy gasimy światło w pokojach, w których nikogo nie ma. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Unilever, jesteśmy ekologiczni ze względu na chęć oszczędzania pieniędzy. Wiadomo - palenie światła, kąpiele w wannie, kupowanie torebek w supermarkecie to dodatkowy wydatek, który potrafi boleśnie odbić się na naszym domowym budżecie. Tylko 2 na 10 ankietowanych wskazało chęć ochrony środowiska jako powód, dla którego stosują się do proekologicznych zaleceń. Dla 77 procent respondentów oszczędzanie to główna przyczyna, dla której zachowują się ekologicznie.

ekologia ekologia Fot. Shutterstock

Młodzi są bardziej eko?

Jak wynika z badań, to wcale nie młodzi ludzie są bardziej ekologiczni, ale starsze pokolenia, a nawet seniorzy. Przede wszystkim seniorzy są bardziej oszczędni ze względu na ograniczony budżet (emerytura). Po drugie decydując się na zakupy nowych sprzętów, korzystają z ofert oddania starego odbiornika i skorzystania ze zniżki za nowy (przekazują elektrośmieci w odpowiednie miejsca). Starsi ludzie przywiązują także wagę do klasy oszczędności sprzętu (gwarancja niskich rachunków), a nie tylko marki i designu, jak w przypadku młodszych konsumentów. Mówiąc o starszych ludziach można powiedzieć o codziennej rutynie, która przyczynia się do proekologicznego działania. Młodzi ludzie to z kolei siła, którą łatwo zaangażować w wielkie i przynoszące spektakularny efekt akcje - sprzątanie ziemi, sadzenie drzew, zbiórka elektrośmieci.

ekologia ekologia Fot. Shutterstock

Wieś ekologią stoi?

Wizja wsi spokojnej i wsi ekologicznej to niestety mit. Jak zapewnia dr Tomasz Sobierajski, socjolog, dla rolników las dalej jest "niczyj". Kiedyś należał do pana i dziedzica, teraz jest państwa. To właśnie lasy są nagminnie zanieczyszczane gabarytowymi śmieciami, przywożonymi tam całymi tonami, a także gruzem. Najlepiej pod względem ekologicznym wydają małe miejscowości. Po pierwsze panuje tam większy przymus społeczny (każdy wie o każdym wszystko także to, czy segreguje odpadki), a pod drugie miejscowości i małe gminy mają ciekawe rozwiązania i pomysły proekologiczne, których wdrożenie przynosi wymierne rezultaty i... oszczędności.

ekologia ekologia Fot. Shutterstock

Nasze nawyki ciężko zmienić?

- To się nie uda, tego się nie da zrobić - ile razy w ten sposób na próbę zmobilizowania do działania reagowali ludzie... Z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Unilever wynika, że wcale nie jest z nami tak źle. Aż 90 procent ankietowanych przyznało, że jest gotowych do zmiany swoich przyzwyczajeń, jeśli miałoby to przyczynić się do zadbania o ochronę środowiska. Zmiany te wcale nie muszą być ogromne, a ich wprowadzenie obywa się minimalnym nakładem kosztów. Zakręcać wodę podczas mycia zębów, stosować do gotowania w garnku przykrywki, czy kupować opakowania uzupełniających każdy może!

ekologia ekologia Fot. Shutterstock

Ekologia wymaga zaangażowania?

Oczywiście - w masie siła. Żeby działać proekologicznie wcale nie trzeba brać udziału w spektakularnych akcjach (chociaż pomoc jest zawsze mile widziana). Jak zapewnia Sławomir Brzózek Wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia, Polacy są światowymi przodownikami jeśli chodzi o wprowadzanie zmian. Żartując dodaje, że pod względem liczebności zagrozić nam mogą tylko Chińczycy. Najważniejsze to zacząć działać na co dzień proekologicznie i dawać przykład innym. Wyciskanie tubki pasty do zębów do końca, segregowanie śmieci i niedrukowanie maili, to tylko niektóre małe kroczki. Są przykładami małych zmian, które niosą dużą zmianę.

ekologia, projekt gospodarni ekologia, projekt gospodarni Fot. Screen Projektgospodarni.pl

Bądź bardziej gospodarny

ProjektGospodarni.pl to wspólna inicjatywa firmy Unilever i Fundacji Nasza Ziemia. Projekt ten powstał, ponieważ Unilever może odpowiadać za swoje działania proekologiczne, ale po trafieniu wyprodukowanego przez firmę produktu do naszego domu - już nie. To bowiem my, konsumenci jesteśmy odpowiedzialni za to,co się z nim stanie. ProjektGospodarni.pl wspólnie z istniejąca od 18 lat fundacją Nasza Ziemia chce wspierać postawy proekologiczne Polaków, zmieniać ich nawyki i namawiać do brania udziału w różnych akcjach. Swoją twarzą i nazwiskiem ProjektGospodarni.pl firmuje Mariusz Kałamaga, członek kabaretu Łowcy. B.

Więcej o: