Dlaczego markowe dodatki kosztują fortunę?

Czy kosmiczne ceny markowych torebek i butów mają swoje uzasadnienie? Domy mody przekonują, że tak!
Tod's Tod's Tod's

Tradycja i wykonanie

Marka Tod's, która przy okazji premiery swojej najnowszej torebki zorganizowała dziennikarzom modowym wycieczkę poglądową do swojej włoskiej manufaktury przekonuje, że za każdym funtem (z 900), który trzeba na nią wydać jest argument na tak. Jak wynika z relacji z wyjazdu, Tod's to wieloletnia tradycja, dbałość o każdy detal i wiedza rzemieślników. Jest wiele innych domów mody, które także mogą się pochwalić, m.in. produkowaniem swoich wyrobów w Europie przy pomocy mistrzów z wieloletnim doświadczeniem. Skóry przechowywane są w takim wypadku w specjalnych pomieszczeniach, a farbowanie może zająć kilka tygodni. Nie ma mowy o pośpiechu ani masowej produkcji.

Film, pokazujący, jak powstaje żakiet Chanel:

Rudolf&Company - męskie krawiectwo na miarę Rudolf&Company - męskie krawiectwo na miarę mat. prasowe

Drogie materiały

Wartość luksusowego produktu rośnie wraz z ekskluzywnością materiału, z którego został wykonany. Garnitury na miarę mogą kosztować majątek, zwłaszcza jeśli zażyczymy sobie, by były uszyte z wełny wigoni, która warta jest 5 tysięcy euro za metr. Ten sam model torebki wykonany z cielęcej skóry ma się nijak do modelu ze skóry aligatora. Samo logo w tym przypadku to tylko dodatek, na cenę produktu składają się niewidoczne, pracochłonne i luksusowe detale -  podszewka, ręczne szwy, nitowania.

Ręczna robota

W przypadku dóbr luksusowych często mówimy o ręcznej robocie, która nie dość, że pracochłonna to jeszcze czasochłonna. Nad sukniami z kolekcji haute couture pracują mistrzynie krawiectwa, które godzinami naszywają małe cekiny, a służąca do ich zdobienia koronka jest także wykonywana bez użycia maszyn. To właśnie ludzka praca jest w tym przypadku ceniona i kosztogenna (inaczej niż w krajach, typu: Indie, Chiny, Brazylia). W czasach, w których większość ubrań szytych jest maszynowo i taśmowo, za luksus wykonania garnituru wyłącznie przy pomocy rąk, czy sukni na miarę od projektanta trzeba słono płacić.

buty Tod's buty Tod's www.permanentstyle.co.uk

Dodatki, które przetrwają pokolenia

Luksusowe dobra, które są drogie, przez to, że wykonano je z najlepszych jakościowo materiałów, są praktycznie niezniszczalne. Torebki Chanel czy suknie Diora można przekazywać z pokolenia na pokolenie, a ubrania i dodatki nie będą wyglądały na zniszczone czy znoszone. Wprost przeciwnie! Klasyczne ubrania - np.: płaszcze, teczki czy mokasyny, dopiero po kilku latach noszenia nabierają niepowtarzalnego wyglądu i przestają pachnieć nowością. Czy ubrania, które są coraz bardziej na jeden sezon i kilka prań, po zsumowaniu kwot, które na nie wydaliśmy, nie okażą się warte tyle co uszyta u krawca suknia lub wykonana ręcznie torba od kaletnika?

Miuccia Prada Miuccia Prada Lula.pl

Oryginalny design

Dlaczego markowe rzeczy są zjawiskowe? Ponieważ nad ich wyglądem pracował sztab ludzi o wyjątkowym smaku i wyczuciu estetyki. Projektanci tworzą rzeczy unikalne i piękne, które w połączeniu z jakością materiałów i wykończenia tworzą całość, która musi kosztować. Czasami designerzy schodzą do ludu i współpracując z markami sieciowymi, tworząc produkty sygnowane własnym nazwiskiem. W tych kooperacjach, piękno nie idzie niestety zawsze w parze z jakością.

Butik Chanel zaprojektowany przez Petera Marino Butik Chanel zaprojektowany przez Petera Marino www.petermarinoarchitect.com

Luksusowa oprawa

Na cenę produktu na pewno składa się także cała oprawa towarzysząca marce. Niektóre domy mody w ogóle nie pozwalają sobie na wyprzedaże, inne nie udostępniają cen produktów. Wiadomo, jak kogoś stać, to nie będzie o nią pytał. Wszystko sprowadza się do prestiżu i budowanej przez lata legendy. Aby zwiększyć popyt na luksusowe produkty, wprowadza się ich reglamentację i specjalne listy oczekujących. Ludzki umysł tak działa - im coś jest bardziej niedostępne, tym silniejsza chęć posiadania.

Więcej o: