Każdy kto widzi poruszającą się na wózku Chloe Jennings-White, jest przekonany, że jest ona sparaliżowana. Oprócz wózka ma jeszcze specjalne obręcze na nogach, które stabilizują bezwładne kończyny. Chloe uległa dwóm poważnym wypadkom. Najpierw uszkodziła kręgosłup podczas jazdy na nartach, a potem dachowała rozpędzonym samochodem. W żadnych z nich nie uległa jednak paraliżowi... Jak zapewnia Chloe: - Tak naprawdę nie mam sparaliżowanych nóg, ale czuję się, jakbym miała. Całe życie mój mózg mówił mi, że nie powinnam chodzić. Nie jest to przypadek osoby niezrównoważonej psychicznie. Chloe zrobiła doktorat w Cambridge i jest chemikiem opracowującym leki przeciwpsychotyczne. Ma na swoim koncie ponad dwa tuziny patentów.
Dopiero po skończeniu pięćdziesięciu lat Chloe dowiedziała się, że cierpi na rzadkie zaburzenie neurologiczne - apotemnofilię. W jej wyniku w mózgu chorej na nie osoby powstaje wadliwa mapa ciała. Dla Chloe udawanie osoby niepełnosprawnej jest formą terapii i przynosi jej ulgę.
Chloe Jennings-White marzy o tym, żeby naprawdę stracić czucie w dolnej partii ciała. Jak zapewnia, nie chce umierać i wcale nie ma skłonności samobójczych. Chloe marzy się operacja w sterylnych, szpitalnych warunkach. - To nie jest trudny zabieg - dodaje. W Stanach Zjednoczonych nie ma jednak chirurga, który chciałby uszkodzić zdrowy kręgosłup... A każda samodzielna próba jest groźna dla życia...
Więcej o Chloe i jej schorzeniu - we fragmencie filmu na National Geographic Channel.
Dokument "Tabu. Tajemnicze życie innych" do zobaczenia na kanale National Geographic Channel, najbliższa emisja 23 maja 2012 roku.
Mieszkający w Kanadzie Courtenay Plante jest w trakcie pisania doktoratu z psychologii. Wygląda całkiem normalnie. W pełni szczęśliwy czuje się jednak gdy do głosu dopuszcza swoją drugą, głęboko skrywaną tożsamość, czyli błękitnego kota Nukę. Nuką Courtenay jest w weekendy, wtedy to także zasila rosnącą społeczność ludzi, którzy wierzą, że są po części zwierzętami. Dla mężczyzny jest to forma ucieczki od tożsamości, w której czuje się ograniczony. W normalnym, ludzkim życiu mężczyzna jest raczej cichy i wycofany. Jako Nuka zwraca na siebie uwagę i wzbudza kontrowersje - co bardzo mu odpowiada.
I chociaż w komiksach ludzie-zwierzęta często pokazywani są przez pryzmat erotyki, Courtenay i jego przyjaciele są zgodni, że ruch futerkowców nie ma charakteru dewiacji. Mężczyzna dodaje: - Nie będę przeczył, że to jest dziwne hobby, niemniej nie jest dziwniejsze od paru innych. Lecz rozpatrywanie go w kategoriach moralnych jest złe.
Więcej o innych futerkowcach - we fragmencie filmu na National Geographic Channel..
Dokument "Tabu. Tajemnicze życie innych" do zobaczenia na kanale National Geographic Channel, najbliższa emisja 23 maja 2012 roku.
W cywilu mąż, ojciec i pracownik przedszkola. Po godzinach - Phoenix Jones - przywódca grupy samozwańczych bohaterów Rain City: Pitch Blacka, Purple Raina i No Name'a. Wyruszają nocą i przemierzają ulice. Ich celem jest ochrona niewinnych ludzi i wymierzanie sprawiedliwości złym. - Guma jest odporna na przebicie, z komórki dzwonię na policję. Mam kuloodporną kamizelkę, paralizator, gaz pieprzowy. Kamerką kręcę materiały dla policji - chwali się Phoenix. Jego hobby nie jest bezpieczne. W swojej dotychczasowej karierze superbohatera ma na koncie 20 aresztowań. W wyniku starć z groźnymi przestępcami jego jak najbardziej ludzkie ciało doświadczyło dźgnięcia nożem w plecy i brzuch, złamania nosa oraz postrzału. Phoenix, i jego przebrana w kostiumy ze spandeksu grupa, działa na terenie Seattle. W całych Stanach zainspirowanych komiksowymi postaciami śmiałków jest około 250. Nie są lubiani nie tylko przez złodziei i członków gangów, ale także przez policję, której teoretycznie powinni ułatwiać pracę. Jak zapewnia przedstawiciel lokalnej władzy: - Gdy cywile biorą sprawiedliwość w swoje ręce, rodzi to etyczne wątpliwości. Opierając się na własnym osądzie, stwierdzają, że ktoś popełnia lub popełnił wykroczenie, ale nie znają odpowiednich procedur postępowania. Takimi sprawami zajmują się system sprawiedliwości i policja. A Phoenix się nie bawi. Jest zabójczo poważny.
Więcej o Phoenixie i jego współtowarzyszach - we fragmencie filmu na National Geographic Channel..
Dokument "Tabu. Tajemnicze życie innych" do zobaczenia na kanale National Geographic Channel, najbliższa emisja 23 maja 2012 roku.
Codzienność Adamana to spanie w pociągach towarowych, jedzenie resztek ze śmietników i ciągły strach przed bezsensownym okrucieństwem gangów wyrostków i chuliganów. Na swojej drodze spotyka innych ludzi, tzw. Hobos, czyli podróżujących po Stanach bezdomnych, pracujący za nocleg i posiłek Dla większości z nich brak domu to efekt świadomej decyzji i wyboru. Adaman w kloszarda zamienia się dwa razy w roku, przez resztę czasu żyje dostatnio jako Todd Waters. Todd ma dwie firmy marketingowe, imponujący dom, luksusowe samochody i łódź.
Pierwszy raz postanowił odciąć się od społeczeństwa i zaszyć poza marginesem, kiedy czterdzieści lat temu jego pierwsza żona zostawiła go dla barmana. To była ucieczka, która podziałała na niego terapeutycznie i od tamtej pory regularnie wyrusza w oczyszczające umysł wyprawy - za zgodą i poparciem drugiej żony.
Więcej o Adamanie i... Todzie Watersie oraz jego wyprawach - we fragmencie filmu na National Geographic Channel..
Dokument "Tabu. Tajemnicze życie innych" do zobaczenia na kanale National Geographic Channel, najbliższa emisja 23 maja 2012 roku.