Antywzór matki. Dlaczego?

Mamę trzeba kochać i szanować. A co zrobić, gdy na te uczucia nie zasługuje? Bierzemy pod lupę mamy, którym daleko do ideału.
Edyta Górniak z mamą i siostrą Edyta Górniak z mamą i siostrą Kapif

Mama trzyma drugą stronę

Układy rodzinne Edyty Górniak wyglądają z boku na mocno skomplikowane. Tylko ona sama i jej członkowie wiedzą, czym te chłodne relacje są spowodowane. Wiadomo, że kilka lat temu wyszła na jaw mroczna tajemnica piosenkarki - okazało się, że była w dzieciństwie molestowana przez znajomego rodziny. Do matki - Grażyny - piosenkarka ma ponoć żal o to, że po rozwodzie blokowała jej kontakty z ojcem. Innym oficjalnym powodem oziębienia stosunków była publiczna krytyka Edyty. Pani Grażyna wyznała, że jest gotowa zeznawać podczas sprawy rozwodowej Górniak i Krupy - i będzie trzymać stronę zięcia.

Michał Wiśniewski, mama Michała Wiśniewskiego Michał Wiśniewski, mama Michała Wiśniewskiego Fot. Youtube.com

Dom dziecka bez mamy

Michał Wiśniewski urodził się w rodzinie, w której nadużywano alkoholu. Przyszły piosenkarz szybko trafił do domu dziecka, a później pod opiekę babci i ciotki. Trudno nie mieć do rodziców żalu o takie dzieciństwo. Michał Wiśniewski pomimo przeszłości nie skreślił sich - z matką odnowił kontakty, z ojcem nie zdążył, bo dwa dni po spotkaniu po latach, ojciec popełnił samobójstwo. Mama piosenkarza stała się obiektem zainteresowania prasy brukowej, która wykorzystując ją, manipulowała relacjami matka-syn.

Fragment reality show Michała Wiśniewskiego:

Clark Gable i Joan Crawford w filmie Clark Gable i Joan Crawford w filmie "Tańcząca Wenus" ("Dancing Lady"), George Hurrell, 1933 fot. npg.org.uk, ze zbiorów John Kobal Foundation

Mama, która pastwi się psychicznie

Gwiazda filmowa Joan Crawford była potworną matką dla czwórki swoich dzieci. Jej perfidia sprowadzała się do psychicznego pastwienia się nad dziećmi. Potrafiła np. zasypać córkę prezentami, a później zmusić ją do rozdania innym dzieciom wszystkich podarunków. Za użycie kolorowych kosmetyków do umalowania twarzy, swoją córkę Christinę ukarała obcięciem jej włosów. Krótko po śmierci aktorki, córka wydała książkę, w której opisała dokładnie swoją relację z mamą. Na jej kanwie powstał film "Najdroższa mamusia":

Lindsay Lohan, Dina Lohan. Lindsay Lohan, Dina Lohan. PrPhotos

Mama, która jest kumpelą

Dina Lohan - sama niespełniona aktorka i tancerka - szybko zorientowała się, że inwestycja w córki może się opłacić. Z Lindsay Lohan zrobiła dziecięcą gwiazdę, z Ali próbuje zrobić modelkę, piosenkarkę i aktorkę. W przeciwieństwie do innych rodziców-menadżerów, nie świeci córkom przykładem. Wspólne imprezowanie i cicha akceptacja picia alkoholu i brania narkotyków przez Lindsay skończyła się dla niej problemami z prawem, zdrowiem i reputacją. Przykład Lindsay niczego zresztą Diny nie nauczył. Jej młodsza córka Ali ma problemy z odżywianiem i walczy z anoreksją.

Mama z poblemami

Jak złą matką musi być kobieta, której dziecko samodzielnie występuje do sądu o przyznanie mu zakazu zbliżania się jego rodzicielki? Tak właśnie było w przypadku Frances Bean Cobain i jej matki - Courtney Love. Love, wdowa po Kurcie Cobainie, jest antywzorem mamy - narkotyzuje się, zmienia kochanków, dziwnie się zachowuje i wywołuje kolejne skandale. Podobno także w czasie ciąży brała narkotyki. Biedna Frances nie może liczyć na jej wsparcie, a jedynie na raniące słowa. Ulubionym zdaniem w repertuarze Cortney jest stwierdzenie, że każdy chłopak kocha Frances tylko dla jej pieniędzy.

Mama na krawędzi

Britney Spears najgorsze ma już na szczęście za sobą. Nie mogło jej jednak zabraknąć w zestawieniu złych mam - ze względu na niezbyt chwalebną przeszłość. Po rozwodzie z Kevinem Federline'em, piosenkarka całkiem straciła kontrolę nad swoim życiem. Prowadziła samochód z dziećmi na kolanach, nadużywała alkoholu i narkotyków, imprezowała i... trafiła do szpitala psychiatrycznego. Zaniepokojony sąd odebrał jej nawet prawa rodzicielskie. Na szczęście dla synów piosenkarki, najgorsze mają już za sobą, a ich mama jest teraz szczęśliwa i odpowiedzialna.

Fot. YouTube Fot. YouTube Fot. YouTube

Oktomama ma dość

Nadya Suleman to słynna Oktomama - Amerykanka, która w wyniku celowego zabiegu zagnieżdżenia ośmiu embrionów urodziła osmioraczki. A ponieważ miała już starszą szóstkę, więc wychowuje czternaścioro dzieci. O urodzonych wcześniej dzieciach powiedziała ostatnio, że są jak zwierzęta i, że ich nienawidzi. Dzieci mają teraz prawie 10 lat i całkiem wymknęły się Oktomamie spod kontroli. Nadya, która nie pracuje i żyje z zasiłku, przyznała, że urodzenie tylu dzieci było poważnym błędem...

Nancy i Jennifer Aniston, matka Jennifer Aniston Nancy i Jennifer Aniston, matka Jennifer Aniston Fot. East News; Mat. prasowe; Matt Sayles AP

Mama, która mówi za dużo

Mama Jennifer Aniston - Nancy Dow - udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o życiu swojej, ceniącej prywatność, córki. Jennifer w rewanżu zerwała z nią kontakt, na co Nancy odpowiedziała napisaniem książki, w której doradzała, jak poradzić sobie z... odrzuceniem dorosłego dziecka. Nancy nie została zaproszona na ślub Aniston z Bradem Pittem. Chociaż podobno panie wyjaśniły sobie nieporozumienia z przeszłości, w prasie ciągle występują jako przykład skłóconej matki i córki.