Antywzór matki. Dlaczego?

Mamę trzeba kochać i szanować. A co zrobić, gdy na te uczucia nie zasługuje? Bierzemy pod lupę mamy, którym daleko do ideału.
Edyta Górniak z mamą i siostrą Edyta Górniak z mamą i siostrą Kapif

Mama trzyma drugą stronę

Układy rodzinne Edyty Górniak wyglądają z boku na mocno skomplikowane. Tylko ona sama i jej członkowie wiedzą, czym te chłodne relacje są spowodowane. Wiadomo, że kilka lat temu wyszła na jaw mroczna tajemnica piosenkarki - okazało się, że była w dzieciństwie molestowana przez znajomego rodziny. Do matki - Grażyny - piosenkarka ma ponoć żal o to, że po rozwodzie blokowała jej kontakty z ojcem. Innym oficjalnym powodem oziębienia stosunków była publiczna krytyka Edyty. Pani Grażyna wyznała, że jest gotowa zeznawać podczas sprawy rozwodowej Górniak i Krupy - i będzie trzymać stronę zięcia.

Michał Wiśniewski, mama Michała Wiśniewskiego Michał Wiśniewski, mama Michała Wiśniewskiego Fot. Youtube.com

Dom dziecka bez mamy

Michał Wiśniewski urodził się w rodzinie, w której nadużywano alkoholu. Przyszły piosenkarz szybko trafił do domu dziecka, a później pod opiekę babci i ciotki. Trudno nie mieć do rodziców żalu o takie dzieciństwo. Michał Wiśniewski pomimo przeszłości nie skreślił sich - z matką odnowił kontakty, z ojcem nie zdążył, bo dwa dni po spotkaniu po latach, ojciec popełnił samobójstwo. Mama piosenkarza stała się obiektem zainteresowania prasy brukowej, która wykorzystując ją, manipulowała relacjami matka-syn.

Fragment reality show Michała Wiśniewskiego:

Mama, która pastwi się psychicznie

Gwiazda filmowa Joan Crawford była potworną matką dla czwórki swoich dzieci. Jej perfidia sprowadzała się do psychicznego pastwienia się nad dziećmi. Potrafiła np. zasypać córkę prezentami, a później zmusić ją do rozdania innym dzieciom wszystkich podarunków. Za użycie kolorowych kosmetyków do umalowania twarzy, swoją córkę Christinę ukarała obcięciem jej włosów. Krótko po śmierci aktorki, córka wydała książkę, w której opisała dokładnie swoją relację z mamą. Na jej kanwie powstał film "Najdroższa mamusia":

Lindsay Lohan, Dina Lohan. Lindsay Lohan, Dina Lohan. PrPhotos

Mama, która jest kumpelą

Dina Lohan - sama niespełniona aktorka i tancerka - szybko zorientowała się, że inwestycja w córki może się opłacić. Z Lindsay Lohan zrobiła dziecięcą gwiazdę, z Ali próbuje zrobić modelkę, piosenkarkę i aktorkę. W przeciwieństwie do innych rodziców-menadżerów, nie świeci córkom przykładem. Wspólne imprezowanie i cicha akceptacja picia alkoholu i brania narkotyków przez Lindsay skończyła się dla niej problemami z prawem, zdrowiem i reputacją. Przykład Lindsay niczego zresztą Diny nie nauczył. Jej młodsza córka Ali ma problemy z odżywianiem i walczy z anoreksją.

Mama z poblemami

Jak złą matką musi być kobieta, której dziecko samodzielnie występuje do sądu o przyznanie mu zakazu zbliżania się jego rodzicielki? Tak właśnie było w przypadku Frances Bean Cobain i jej matki - Courtney Love. Love, wdowa po Kurcie Cobainie, jest antywzorem mamy - narkotyzuje się, zmienia kochanków, dziwnie się zachowuje i wywołuje kolejne skandale. Podobno także w czasie ciąży brała narkotyki. Biedna Frances nie może liczyć na jej wsparcie, a jedynie na raniące słowa. Ulubionym zdaniem w repertuarze Cortney jest stwierdzenie, że każdy chłopak kocha Frances tylko dla jej pieniędzy.

Mama na krawędzi

Britney Spears najgorsze ma już na szczęście za sobą. Nie mogło jej jednak zabraknąć w zestawieniu złych mam - ze względu na niezbyt chwalebną przeszłość. Po rozwodzie z Kevinem Federline'em, piosenkarka całkiem straciła kontrolę nad swoim życiem. Prowadziła samochód z dziećmi na kolanach, nadużywała alkoholu i narkotyków, imprezowała i... trafiła do szpitala psychiatrycznego. Zaniepokojony sąd odebrał jej nawet prawa rodzicielskie. Na szczęście dla synów piosenkarki, najgorsze mają już za sobą, a ich mama jest teraz szczęśliwa i odpowiedzialna.

Fot. YouTube Fot. YouTube Fot. YouTube

Oktomama ma dość

Nadya Suleman to słynna Oktomama - Amerykanka, która w wyniku celowego zabiegu zagnieżdżenia ośmiu embrionów urodziła osmioraczki. A ponieważ miała już starszą szóstkę, więc wychowuje czternaścioro dzieci. O urodzonych wcześniej dzieciach powiedziała ostatnio, że są jak zwierzęta i, że ich nienawidzi. Dzieci mają teraz prawie 10 lat i całkiem wymknęły się Oktomamie spod kontroli. Nadya, która nie pracuje i żyje z zasiłku, przyznała, że urodzenie tylu dzieci było poważnym błędem...

Nancy i Jennifer Aniston, matka Jennifer Aniston Nancy i Jennifer Aniston, matka Jennifer Aniston Fot. East News; Mat. prasowe; Matt Sayles AP

Mama, która mówi za dużo

Mama Jennifer Aniston - Nancy Dow - udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o życiu swojej, ceniącej prywatność, córki. Jennifer w rewanżu zerwała z nią kontakt, na co Nancy odpowiedziała napisaniem książki, w której doradzała, jak poradzić sobie z... odrzuceniem dorosłego dziecka. Nancy nie została zaproszona na ślub Aniston z Bradem Pittem. Chociaż podobno panie wyjaśniły sobie nieporozumienia z przeszłości, w prasie ciągle występują jako przykład skłóconej matki i córki.

Więcej o: