Chcesz wejść do branży mody, ale nie za bardzo wiesz jak? Zacznij od tych kroków - stylista gwiazd radzi

Marzenie o karierze w świecie mody to coś, przez co przeszła większość z nas. Niestety, zwykle zaczynamy od poziomu ubranej w niebieski (modry!) sweterek Andy Sachs z "Diabeł ubiera się u Prady" i... nigdy nie udaje nam się pójść dalej. Stylista gwiazd Jason Rembert, radzi na łamach portalu StyleCaster jak wejść do tego zamkniętego środowiska.
Zacznij od podstaw Zacznij od podstaw Devil Wears Prada

Zacznij od podstaw

Każda praca w modzie zaczyna się od stażu - najczęściej, niestety bezpłatnego. Zwykle jednak warto zainwestować w ten sposób swój czas, bo jeśli się wykażemy, mamy szansę zostać w zespole na stałe. W tej branży trzeba założyć sobie długoterminowy plan, którego nieodłączną częścią jest praca za pensję poniżej i godziny powyżej naszych oczekiwań. Sam Jason Rembert odbył podobne staże m.in. w "Harper?s Bazaar", "Elle" i "W magazine", z którymi później współpracował.

Ucz się i przekazuj wiedzę Ucz się i przekazuj wiedzę Devil Wears Prada

Ucz się i przekazuj wiedzę

Pamiętaj jednak, że każde takie doświadczenie to szansa na zdobycie bezcennej wiedzy i doświadczenia. Korzystaj z tego gdzie się znajdujesz - pytaj o wszystko, co cię interesuje i zdobywaj kontakty. Jako stażystka w kolorowym piśmie, możesz przecież poznać od podstaw pracę grafików, zrozumieć mechanizmy rządzące działem marketingu i zapoznać się ze słynnymi fotografami, czy dziennikarzami. Dobrze jest znaleźć w swojej firmie osobę, która chce dzielić się swoją wiedzą (oczywiście nie wszyscy tacy są) i trzymać się blisko niej. Kiedy już sama poczujesz się pewnie, postaraj się przekazać to komuś innemu.

Nie bój się krytytyki Nie bój się krytytyki The Devil Wears Prada

Nie bój się krytytyki

Będąc u progu kariery, na pewno zaliczysz wiele wpadek. To część procesu uczenia i coś, co każdy doświadczony w branży specjalista także ma już za sobą. Niech to nie zraża cię jednak do głośnego mówienia o swoich pomysłach i przedstawiania ich na forum całej grupy. Naucz się śmiać ze swoich błędów i próbuj je naprawiać. Świat mody lubi ludzi konsekwentnych i pewnych swego.

Nie zaniedbuj przyjaźni Nie zaniedbuj przyjaźni Devil Wears Prada

Nie zaniedbuj przyjaźni

Wbrew powszechnej opinii, osoby pracujące w modzie nie powinny być samotnikami. Przyjaźnie są tu szczególnie ważne - ciężka praca, oddanie swojej pasji i zostawanie w biurze do późna, oczywiście nie ułatwia utrzymywania kontaktów, ale warto się postarać. - Znam wiele osób, które były naprawdę blisko osiągnięcia sukcesu, ale poległy, bo zabrakło im wsparcia. Potrzebowały kogoś, kto powie im, że uda im się to zrobić. Dlatego tak ważne jest, by mieć kogoś bliskiego - przyjaciela, mamę, tatę, czy rodzeństwo - tłumaczy Jason Rembert.

Pracuj ciężko Pracuj ciężko The Devil Wears Prada

Pracuj ciężko

Niestety, tego jednego nie da się obejść - ciężka praca to obowiązek, jeśli chcesz odnieść sukces. Praca w branży mody to nie tylko przeglądanie kolorowych magazynów i robienie zakupów- większość dnia będziesz spędzać na znacznie mniej ekscytujących zajęciach. - Niemal nie sypiam. Codziennie budzę się o 4 rano, żeby nadążyć za przedstawicielami firm z całego świata. Odpowiadam na telefony z Australii, Londynu, Paryża i Włoch, bo pracuję z międzynarodowymi gwiazdami. Przed południem odpowiadam średnio na 200 maili, wypożyczam i oddaję ubrania, pakuję pudła, rozsyłam ciężarówki, odwiedzam showroomy i szykuję się na popołudniowe spotkania oraz wieczorne bankiety - wylicza stylista, pod którego opieką znajduje się m.in. Rita Ora.

Nie rezygnuj Nie rezygnuj The Devil Wears Prada

Nie rezygnuj z życia prywatnego

Życie prywatne osoby zaangażowanej w swoją pracę w modzie nie wygląda kolorowo. - Nie mam czasu na związki. Trzeba się skupić na swoich obowiązkach i bardzo ciężko pracować na to, by uzyskać równowagę pomiędzy karierą, rodziną i życiem uczuciowym. Są dni, kiedy kocham to co robię i takie, w których mam tego dość. Ale ostatecznie wiem, że nie wyobrażam sobie siebie robiącego cokolwiek innego - mówi Rembert.

Przyjrzyj się swoim poprzednikom Przyjrzyj się swoim poprzednikom Devil Wears Prada

Przyjrzyj się swoim poprzednikom

Największe nazwiska świata mody, takie jak Grace Coddington, coraz chętniej opowiadają o tym jak udało im się zaistnieć w tej branży. Warto zapoznawać się z ich historiami, by móc pójść podobną drogą. To niezwykle inspirujące i wręcz niezbędne dla osoby, którą moda naprawdę pasjonuje.

Wierz w siebie Wierz w siebie Devil Wears Prada

Wierz w siebie

To prosta zasada, ale warto przypomnieć ją sobie, gdy nasza samoocena słabnie (a zdarza się to dość często, gdy pracujemy pod taką presją). Rembert wspomina, że jeden z jego znajomych projektantów, zapytany o to jak dotarł do miejsca, w którym obecnie się znajduje, odpowiada, że po prostu w siebie zainwestował. Dosłownie - uwierzył, że to co robi jest słuszne i wszystkie zarobione pieniądze zainwestował w rozwój swojej kariery. Opłaciło się.

Bądź sobą Bądź sobą The Devil Wears Prada

Bądź sobą

Banał? Być może, ale wiele osób o tym zapomina. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, czy po prostu przychodząc codziennie do pracy, nie sil się na udawanie kogoś innego. Ekstrawaganckie na siłę stylizacje i wymuszone zachowania od razu cię zdradzą i sprawią, że nie będziesz traktowana poważnie. - Wielokrotnie przekonasz się, że w tej branży naprawdę trudno jest pozostać po prostu sobą. Ale spójrz wtedy na tych, którzy są na szczycie. Patti Wilson, June Ambrose, Grace Coddington - to osoby, które się nie zmieniają - tłumaczy stylista.

Bądź miła (jeśli chcesz) Bądź miła (jeśli chcesz) The Devil Wears Prada

Bądź miła (jeśli chcesz)

Utarło się, że redaktorki mody są oschłe i nieprzyjemne. To jednak nie jest żaden obowiązek! Wielu osobom wydaje się wręcz, że zajmując podobne stanowisko, po prostu muszą być niemiłe dla swoich współpracowników, a przede wszystkim z wyższością traktować stażystów i asystentów. Nie próbuj wpisać się w tę dziwną regułę.

Więcej o: