Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: Jak pozbyć się muszek owocówek?

Biorą się nie wiadomo skąd i potrafią doprowadzić nas do wściekłości. Zobaczcie jakie mamy sposoby na pozbycie się muszek, które atakują wszelkie pozostawione bez przykrycia warzywa i owoce.
fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Czym są?

Należy zacząć od tego skąd się biorą i do czego je ciągnie. Otóż muszki owocówki przyciągają nie tylko fermentujące owoce, ale także zapachy wina, konfitur, dżemów i octu. Żywią się drożdżami znajdującymi się na gnijących owocach. Ich cykl życiowy trwa 10 dni, a więc zdążą złożyć jaja i rozmnożyć się.

Co robić, aby się ich pozbyć?

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Pierwszy krok

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest porządne sprzątanie. Należy usunąć z pomieszczenia wszystkie produkty, do których mogłyby lgnąć robale. Kosz na śmieci powinien być przykryty i regularnie wynoszony, zlew i odpływ dobrze oczyszczone. Pamiętaj, aby wypłukać gąbkę do zmywania i nie zostawiać jej mokrej w zlewie!

Kosz na owoce musi być przykryty i nie zapomnij o suszonych owocach - one także przyciągają owocówki. Dokładnie umyj pojemniki z ketchupem, octem i sokami, a najlepiej trzymaj je w lodówce, gdzie muszki nie powinny mieć dostępu. Upewnij się, że pod szafkami, zmywarką i lodówką nie zachowały się plamy. Oczyść także uszczelki na drzwiach lodówki.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Pułapka na owoc

Jeśli akurat nie masz pod ręką octu do miseczki włóż kawałek owocu. Przykryj miskę folią spożywczą i zrób małe dziurki, przez które muszki będą mogły dostać się do środka, ale nie wydostaną się z powrotem na zewnątrz.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Pułapka na ocet

Na okna i drzwi możesz nakładać siatki, które nie powinny wpuścić do domu niechcianych gości i wtedy wykonaj pułapkę.

Do słoika nalej trochę octu jabłkowego lub balsamicznego (zwykły raczej nie wabi muszek). Dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń lub innego detergentu, po czym dokładnie wymieszaj. Taką mieszankę zostaw na noc (ciemność i niska temperatura dodatkowo wabi owocówki) na blacie kuchni lub w miejscu, gdzie zauważyłaś najwięcej muszek. Rano znajdziesz w słoiku mnóstwo owadów.

Jak działa pułapka? Ocet balsamiczny i jabłkowy przyciąga owocówki bo ma podobny zapach do gnijących owoców. Zwykle muszki siadają na powierzchni octu, ale jeśli dodamy do niego trochę detergentu muszki się utopią. To świetny i niezawodny sposób na pozbycie się tych owadów.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Coś innego?

- Muszki owocówki nie lubią ciepłego powietrza. Zaobserwuj miejsce, gdzie występuje najwięcej owadów, podłącz obok niego suszarkę i kiedy zauważysz muszki włącz urządzenie. Ciepły podmuch zabije je wszystkie.

- Z muszkami szybko upora się także płyn do mycia szyb. Wystarczy spryskać i zetrzeć szmatką.

- Możesz też posłużyć się lakierem do włosów. Ten sposób sprawdzi się, jeśli muszki zadomowiły się nie w kuchni, a np. w sypialni lub łazience. Wystarczy rozpylić go w pobliżu zgromadzonych owadów.

Więcej o: