Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: Jak wygonić mole z szafy?

Próbowaliście wszystkiego, aby zwalczyć mole ubraniowe i żadne sposoby nie skutkowały?
fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Z czym mamy do czynienia?

Problem jest nie z dorosłymi owadami, a z gąsieniczkami mola. To one lubią wełnę, futra, kożuchy, dywany, obicia mebli i sztuczne włókna. Mają wyjątkową słabość do wszystkiego co zakurzone, brudne i przepocone. Pamiętajmy więc, że mole mogą ukrywać się nie tylko w szafach, ale także na strychach czy w odkurzaczach.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Co robić?

Przede wszystkim należy opróżnić szafy, szuflady, schowki i przejrzeć całą ich zawartość. Szczególnie dokładnie oglądamy rzeczy na szwach, fałdach i pod pachami - właśnie tam najczęściej żerują mole.

Jeśli odzież tego wymaga, pierzemy ja i czyścimy. Następnie czyścimy szafy. Można wyczyścić je terpentyną, ale pamiętajcie, żeby zrobić to przy otwartym oknie.

Jedną ze skutecznych metod jest użycie naftaliny jednak okropnie śmierdzi, dlatego najpierw najlepiej spróbujcie "babcinych sposobów".

fot. shutterstock fot. shutterstock Fot. Shutterstock

Babcine sposoby

Kiedy już dokładnie wyczyścicie szafy, szafki, odkurzycie dokładnie i wywietrzycie wnętrze garderoby, wnętrza ścianki szafy przetrzyjcie gąbką zmoczoną w mieszance spirytusu i soku z cytryny (w proporcji 1:1).

Następnie rozwieście ubrania i rozłóżcie w szafie ziarenka pieprzu lub suszone liście piwonii. Dobrym sposobem jest także bagno - roślina, którą można znaleźć nawet w pobliskim lesie. Gałązki bagna, kiedy schną, kruszą się dlatego najlepiej przed umieszczeniem ich w szafie, włożyć je do woreczków uszytych np. z gazy. Oczywiście co roku należy wymieniać gałązki na nowe.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Futra

Futra wymagają specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy je wywietrzyć i wyczyścić, a może nawet zanieść do kuśnierza?

Jeśli uznacie to za konieczne, możecie trzymać swoje futra w workach np. uszytych z prześcieradła. Musi to być materiał, który będzie oddychał. Jeśli uznacie, że użycie naftaliny jest konieczne, pamiętajcie, żeby zapakować ją do woreczka uszytego np. z gazy. Naftalina nie powinna stykać się bezpośrednio z futrem bo je zniszczy!

fot. shutterstock fot. shutterstock Fot. Shutterstock

Naświetlanie

Naświetlanie odzieży promieniami słonecznymi w temperaturze 20 stopni Celsjusza w przeciągu 90 minut całkowicie niszczy jajeczka moli. Światło słoneczne zabija dorosłe owady w ciągu kilku minut. Poczwarki są na nie bardziej odporne i ich unieszkodliwienie zajmuje trochę więcej czasu.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Mydełka i zapachy

Mole nie przepadają za wszelkiego rodzaju zapachami, dlatego umieszczanie różnego rodzaju mydełek i zapachów między ubraniami lub zawieszanie ich w szafie powinno odstraszyć owady.

Więcej o: