Cała prawda o Andrzejkach - jak wróżyć i jak odczytywać wróżby? [EKSPERT RADZI]

Z wieczorem Andrzejkowym wiąże się mnóstwo magii. Wróżymy sobie trochę z przymrużeniem oka, ale jednak tkwi w nas iskierka nadziei, że jednak przepowiednia się spełni.
shutterstock shutterstock shutterstock

Czym są?

Nie jest znane dokładne pochodzenie tego święta. Jedni uważają, że jest to święto boga płodności Freja, a inni, że Andrzej kiedyś był greckim Andrussem i święto wywodzi się ze Starożytnej Grecji. W Polsce również dokładna data pierwszego święta nie jest znana. Wiadomo jednak, że początkowo był to bardzo poważny dzień skierowany wyłącznie do niezamężnych kobiet. Dopiero później zmieniło się w święto zbiorowe. Dziś jest obchodzone raczej w postaci hucznej imprezy niż jak kiedyś indywidualnie i spokojnie.

Poznałaś już swoją andrzejkową wróżbę? Odkryj imię swojej drugiej połówki!

shutterstock shutterstock shutterstock

Okiem specjalisty

Olga Limanowska: Czy zwykłe osoby mogą wywróżyć sobie przyszłość w Andrzejki?
Tomasz Gocłowski: Tak naprawdę te wróżby mają służyć zabawie, wróżymy sobie podczas imprezy, a więc nie powinno być to odbierane do końca na poważnie. Jeśli chcemy poznać swoją przyszłość lepiej jest się udać do wróżki, jasnowidza. Należy umieć rozróżnić wróżby robione w celu zabawy i odczytywanie przyszłości u profesjonalisty. Wszystko też zależy od naszej wiary. W końcu wiara czyni cuda.

O.L.: Dlaczego właśnie z Andrzejkami wiąże się magia i właśnie tego dnia wszystko otula magiczna otoczka? Może właśnie w Andrzejki najlepiej jest się wybrać do wróżki?

T.G.: Ze względu na tradycję, ludowe obrzędy i wierzenia. Trudno jest określić dokładnie kiedy rozpoczęto obchodzić Andrzejki. Niektórzy doszukują się ich początków już w Starożytnej Grecji. Jeśli chodzi o Polskę, pierwsze informacje o tym święcie sięgają 1557 roku.
Moim zdaniem nie ma znaczenia czy pójdziemy do wróżki w Andrzejki czy w inny dzień roku. Powinniśmy iść wtedy kiedy czujemy taką potrzebę, mamy jakiś problem lub jesteśmy czegoś ciekawi i chcemy sobie coś rozjaśnić.

O.L.: Jak odczytywać znaki? Intuicyjnie, a może trzymać się jakiś reguł?
T.G.: Odczytywanie wywróżonych znaków jest bardzo trudne, nie ma utartego schematu. Jest wiele różnych szkół i książek z symbolami. Ich znajomość na pewno ułatwia, ale intuicja również jest bardzo ważna. Dla mnie nawet najważniejsza. Kiedy się na niej opieramy, moim zdaniem wróżba ma największe szanse na spełnienie. Andrzejki są radosnym świętem, świętem miłości dlatego symbole raczej powinniśmy odczytywać w ich dobrych znaczeniu. Jeśli z wosku ułoży nam się serce odczytujmy ją jako miłość, a nie chorobę. Możliwości interpretacji są ogromne dlatego najlepiej liczyć na swoją wiedzę i intuicję.

O.L.: Czy jako dziecko, nastolatek wróżył Pan sobie wraz ze znajomymi woskiem i tańczył na gazecie? Jaka była Pana ulubiona wróżba? Może do dziś zdarza się Panu brać udział w tego typu zabawach?
T.G.: Na pewno kiedyś zdarzyło mi się uczestniczyć w tego typu zabawach. Teraz jednak jeśli chcę się czegoś dowiedzieć sięgam po karty tarota. Biorę często udział w imprezach andrzejkowych, ale moim zadaniem jest raczej interpretacja i wróżenie. Podczas takich zabaw jednak nie ma intymności i panuje atmosfera zabawy.

O.L.: Czy warto powtarzać kilka razy wróżbę czy pierwsza zawsze będzie prawdziwa?
T.G.: Jeśli chodzi o karty zwykle pokazują prawdę i powinno się rozkładać je raz, ale są takie sytuacje, że można rozłożyć drugi raz. Kiedy nie wychodzi nam nic z rozkładu lub jeśli nie dostaliśmy odpowiednich odpowiedzi, warto odłożyć wróżbę na później. Ważne jest aby nie robić niczego na silę.

mat. własnemat. własne

Tomasz Gocłowski - swoja przygodę z kartami rozpoczął jeszcze w końcu lat osiemdziesiątych, stawiając karty swoim znajomym, kolegom początkowo nie traktując tego zajęcia poważnie. Z czasem osób tych zaczęło przybywać, a wielu z nich wracało ponownie oczekując kontynuacji udzielonych wcześniej prognoz. We wrześniu 1993 r. rozpoczął zajmować się kartomancja i astrologią. Trwa to dnia dzisiejszego.

- Ta praca, jeśli ma być wykonywana w sposób rzetelny i profesjonalny wymaga ogromnej wiedzy, wyczucia i specyficznych predyspozycji. Informacje przekazywane po za tym ,że powinny być wiarygodne to jeszcze przekazane w sposób adekwatny do ich wartości. To ogromna odpowiedzialność by pomóc a nie zaszkodzić. - mówi Pan Tomasz.

www.tarot.sos.pl

shutterstock shutterstock shutterstock

Zabawy Andrzejkowe

Wigilia świętego Andrzeja to ostatni dzień, a raczej noc hucznych zabaw. Przedstawiamy nasze ulubione zabawy andrzejkowe. Wykorzystajcie je podczas swojej imprezy!

1. Lanie wosku

O tej wróżbie nikt nie może zapomnieć. Klucz jest symbolem przejścia dlatego to właśnie przez niego przelewa się wosk. Już nie możemy doczekać się co wyłowimy w tym roku!

2. Kolejka butów

Z najbardziej odległej ściany w mieszkaniu stawiamy w rzędzie buty w kierunku drzwi. Osoba, której but będzie pierwszy przy drzwiach jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

3. Kolorowe karteczki

Do woreczka wrzucamy kolorowe karteczki. Każda osoba losuje i odczytuje wróżbę:

biały - szczęście

czerwony - jesteś bardzo lubianą osobą!

czarny - drobny pech

żółty - ktoś ci zazdrości

fioletowy - czeka cię miła niespodzianka

szary - smutek

zielony - spełnią się Twoje marzenia

4. Kostki

Rzucamy lewą ręką trzema kostkami i odczytujemy przepowiednię:

3. Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.

4. Poznasz nową koleżankę lub kolegę.

5. Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.

6. Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem.

7. Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.

8. Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.

9. Twój sukces będzie naprawdę wspaniały.

10. Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.

11. Czeka cię długa i ciekawa podróż.

12. Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.

13. Spotka cię coś przyjemnego.

14. Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.

15. Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu.

16. Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.

17. Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.

18. Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

Poznałaś już swoją andrzejkową wróżbę? Odkryj imię swojej drugiej połówki

kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl kolaż kobieta.gazeta.pl

Gry - ciąg dalszy

5. Skórka jabłka

Każdy obiera jabłko i najdłuższą część rzuca przez lewe ramię. Kształt w jaki ułoży się skórka oznaczać będzie pierwszą literę imienia jej drugiej połówki.

6. Kości

Rzucamy trzema kościami lewą ręką, sumujemy liczbę oczek i odczytujemy wróżbę:

1. Uważaj! Czekają cię jakieś niesnaski zarówno w szkole jak i w domu.

2. Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?

3. Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.

4. Poznasz nową koleżankę lub kolegę.

5. Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem

6. Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.

7. Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.

8.Twój sukces będzie naprawdę wspaniały.

9. Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.

10. Czeka cię długa i ciekawa podróż.

11. Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.

12. Spotka cię coś przyjemnego.

13. Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.

14. Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu.

15. Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.

16. Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.

17.Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

18. Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.

7. Serca

Na koniec moja ulubiona wróżba. Wytnij dwa duże serca i napisz na nich imiona od A do Z (dla zabawy mogą to być imiona osób, które znajdą się na imprezie). Na jednym sercu znajdują się imiona kobiet, a na drugim mężczyzn. Każdy z was wbija szpilkę w odpowiednie serce. Poznacie imiona przyszłych partnerów.

Dobrej zabawy!

Więcej o: