7 zasad dbania o wzrok dla okularników

Osoby z powiększającą się wadą wzroku powinny zwróć szczególną uwagę na higienę pracy. Winowajcą bywa złe oświetlenie albo długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora. Co jeszcze? Zapominanie o nawilżaniu i niedbanie o stan swoich okularów.
Okulary Okulary Fot. Shutterstock.com

Okularniku! Nie czytaj na leżąco

Książkę, którą czytasz powinno trzymać w odległości ok. 30 cm od oczu. To zasada ważna szczególnie dla osób, które powinny dbać o wzrok ze względu na postępującą wadę. Trudno przestrzegać tej zasady w pozycji leżącej.

okulary okulary Fot. shutterstock

Rób przerwy w pracy

Podczas czytania lub pracy przy komputerze zadbaj o odpoczynek dla oczu. Co godzinę zrób sobie pięciominutową przerwę. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie relaksujące wzrok. Spójrz na obiekt znajdujący się jak najdalej ciebie (przynajmniej w odległości 6 metrów), zaraz potem spójrz na przedmiot leżący na biurku. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Krople do oczu Krople do oczu Fot. Shutterstock

Pamiętaj o nawilżaniu

Osoby noszące okulary powinny zwracać szczególną uwagę na dbanie o wzrok. Po całym dniu spędzonym w klimatyzowanym biurze i przed ekranem komputera wymaga nawilżania. Używaj kropli, chroń oczy przed wiatrem i słońcem. Pij wodę!

Kocie okulary przeciwsłoneczne na lato 2012 Kocie okulary przeciwsłoneczne na lato 2012 Fot. Kolaż Groszki.pl

Wybierz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne

Najlepszymi okularami przeciwsłonecznymi dla okularnika są te z korektą optyczną. Oznacza to, że można je nosić bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych. Jeśli ich zakup nie jest możliwy, zwróć uwagę na dobór odpowiedniego filtra, efektywnie chroniącego przed promieniowaniem UV.

Kategorie filtrów dzielą się na cztery typy. Kategoria 1 i 2 jest odpowiednia dla osób, które noszą okulary przeciwsłoneczne również w pochmurne dni. Kategoria 3 nadaje się do noszenia np. podczas jazdy samochodem. Kategoria 4 sprawdzi się na plaży i w górach, czyli przy mocnym słońcu.

Zbaj o światło

Pracuj i czytaj przy odpowiednim świetle. To oczywistość, którą nagminnie bagatelizujemy. Światło dzienne jest optymalne dla oczu. Wieczorem pamiętaj o oświetleniu punktowym - skierowanym na książkę lub klawiaturę, ale i rozproszonym, na przykład tym z górnego oświetlenia.

okulista okulista Fot. Shutterstock

Odwiedzaj okulistę i optyka

Cyklicznie wykonuj badania wzroku. U optyka sprawdź swoje okulary. W trakcie użytkowania oprawki mogą ulec uszkodzeniu. Fachowiec pomoże stwierdzić, czy twoje szkła mają odpowiedni rozstaw źrenic i czy nie mają zbyt wielu rys.

Uważaj na zarysowania

Nigdy nie kładź okularów tak, by ich szkła miały styczność z blatem stołu lub innego podłoża. To najczęstsza przyczyna zarysowań. Szkła czyść specjalną ściereczką. Używaj futerału.

Więcej o: