Książkę, którą czytasz powinno trzymać w odległości ok. 30 cm od oczu. To zasada ważna szczególnie dla osób, które powinny dbać o wzrok ze względu na postępującą wadę. Trudno przestrzegać tej zasady w pozycji leżącej.
Podczas czytania lub pracy przy komputerze zadbaj o odpoczynek dla oczu. Co godzinę zrób sobie pięciominutową przerwę. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie relaksujące wzrok. Spójrz na obiekt znajdujący się jak najdalej ciebie (przynajmniej w odległości 6 metrów), zaraz potem spójrz na przedmiot leżący na biurku. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
Osoby noszące okulary powinny zwracać szczególną uwagę na dbanie o wzrok. Po całym dniu spędzonym w klimatyzowanym biurze i przed ekranem komputera wymaga nawilżania. Używaj kropli, chroń oczy przed wiatrem i słońcem. Pij wodę!
Najlepszymi okularami przeciwsłonecznymi dla okularnika są te z korektą optyczną. Oznacza to, że można je nosić bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych. Jeśli ich zakup nie jest możliwy, zwróć uwagę na dobór odpowiedniego filtra, efektywnie chroniącego przed promieniowaniem UV.
Kategorie filtrów dzielą się na cztery typy. Kategoria 1 i 2 jest odpowiednia dla osób, które noszą okulary przeciwsłoneczne również w pochmurne dni. Kategoria 3 nadaje się do noszenia np. podczas jazdy samochodem. Kategoria 4 sprawdzi się na plaży i w górach, czyli przy mocnym słońcu.
Pracuj i czytaj przy odpowiednim świetle. To oczywistość, którą nagminnie bagatelizujemy. Światło dzienne jest optymalne dla oczu. Wieczorem pamiętaj o oświetleniu punktowym - skierowanym na książkę lub klawiaturę, ale i rozproszonym, na przykład tym z górnego oświetlenia.
Cyklicznie wykonuj badania wzroku. U optyka sprawdź swoje okulary. W trakcie użytkowania oprawki mogą ulec uszkodzeniu. Fachowiec pomoże stwierdzić, czy twoje szkła mają odpowiedni rozstaw źrenic i czy nie mają zbyt wielu rys.
Nigdy nie kładź okularów tak, by ich szkła miały styczność z blatem stołu lub innego podłoża. To najczęstsza przyczyna zarysowań. Szkła czyść specjalną ściereczką. Używaj futerału.