Skorzystaj jeszcze dziś. Urodowe triki starożytnych Egipcjanek

Dbanie o urodę było jednym z najważniejszych aspektów życia Egipcjanek. Już w czasach starożytnych wypracowywały one skuteczne sposoby upiększające, które warto stosować także dziś. O jakich mowa?
włosy włosy Shutterstock

Olejowanie włosów

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Lśniące, wygładzone włosy były wyznacznikiem piękna w starożytnym Egipcie, dlatego też przykładano dużą wagę do ich odpowiedniej pielęgnacji. Włosy Egipcjanek prezentowały się zdrowo i przede wszystkim dzięki olejkom. Okazuje się więc, że niezwykle popularna dziś metoda olejowania włosów była znana także starożytnym.

Pamiętajmy, aby wybrane oleje nakładać nad włosy przed ich umyciem (na mokre lub suche), a następnie dokładnie je umyć szamponem, aby pozbyć się pozostałości oleju. Egipcjanki stosowały olejki także na twarz, aby opóźnić starzenie się skóry oraz wyrównać jej koloryt. My w tym celu polecamy przede wszystkim olejek różany, olejek arganowy oraz olejek z maruli.

maseczka miodowa maseczka miodowa Fot. Shutterstock

Miodowe maseczki

W starożytnym Egipcie miód był jednym z najpopularniejszych produktów pielęgnacyjnych. Stosowano go głównie w połączeniu z mlekiem i jako maseczkę nakładano na twarz. Takie połączenie zapewniało dogłębne nawilżenie i odżywienie skóry. Jeśli przygotowujecie maseczki samodzielnie koniecznie wypróbujcie tych z dodatkiem miodu, które działają jak naturalny balsam. Oprócz mleka miód można łączyć ze śmietaną, cytryną, płatkami owsianymi czy żółtkiem jaja.

Liz Taylor jako Kleopatra w filmie Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku Liz Taylor jako Kleopatra w filmie Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku Fot. Screen "Cleopatra"

Migdałowe oczy

Oczy były najważniejszym punktem w makijażu Egipcjanek. Dbano o to, by miały one kształt wydłużonego migdału. W tym celu mocno obrysowywano oczy czarnym lub szarym kolorem (np. galeną), zawsze daleko wyciągając linie poza kąciki oczu. Kreskę na powiece łączono z linią brwi dzięki czemu oko wydawało się jeszcze większe.  Niektóre Egipcjanki decydowały się nawet na wygolenie brwi i ich własnoręczne domalowywanie, aby miały one idealny kształt.

depilacja cukrowa depilacja cukrowa Fot. Shutterstock

Depilacja cukrowa

Starożytne Egipcjanki bardzo dbały o utrzymanie idealnie gładkiej skóry na całym ciele. Do usuwania włosków stosowały depilację cukrową, z której wiele kobiet korzysta także i dziś.

Do przygotowania pasty cukrowej potrzebny jest cukier (2 szklanki), woda i sok z cytryny (po 1/4 szklanki). Składniki należy wymieszać i podgrzewać przez ponad pół godziny, lekko wystudzić, ugnieść jak plastelinę, a potem "jeździć" po ciele usuwając włoski. Warto wypróbować ten sposób - jest mniej bolesny i podrażniający niż depilacja woskiem.

spa spa Fot. Shutterstock

Odżywcze kąpiele

Nie wiemy czy powszechna opinia jakoby Kleopatra kąpała się w mleku jest istotnie prawdą, wiadomo jednak, że rzeczywiście do kąpieli często dodawała zioła. Według zapisków z Doliny Królów do kąpieli dodawała m.in. odwar z kwiatów czarnego bzu.

opalanie opalanie shutterstock

Unikanie słońca

W starożytnym Egipcie tylko blada, alabastrowa cera była uznawana za piękną. Skóra opalona kojarzyła się bowiem z pracownikami fizycznymi, którzy musieli przebywać na słońcu. Kobiety z wyższych warstw społecznych unikały słońca także w trosce o młody wygląd skóry - już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że to nadmierna opalenizna jest głównym powodem szybkiego starzenia się cery.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!