Amerykańskie media o polskich wiedźmach. Kim są "Kobiety Mocy"? [ZDJĘCIA]

Wśród rozmówczyń Katarzyny Majak znalazły się zielarki, uzdrowicielki, wizjonerki, przewodniczki duchowe, zamawiaczki i szeptuchy. Najmłodsza z nich ma 30 lat, najstarsza 90. Polska fotografka znalazła je na obrzeżach kultury, w różnych zakątkach Polski. Żyją w ukryciu. Jak twierdzi autorka projektu, czas to zmienić.
Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do 'plemiennej starszyzny' nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy/www.kobietymocy.com Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do 'plemiennej starszyzny' nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Niezwykłe fotografie polskich wiedźm

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

"Kobiety Mocy" to cykl 29 portretów polskich wiedźm. Tak bohaterki zdjęć autorstwa Katarzyny Majak określiły zagraniczne media. O zielarkach, szeptuchach, zamawiaczkach i uzdrowicielkach, odnalezionych w różnych zakątkach Polski właśnie zrobiło się głośno za oceanem.

Wesprzyj publikację książki "Kobiety Mocy"!


Na zdjęciu: Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do "plemiennej starszyzny" nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy. (www.kobietymocy.com)

kobiety mocyRytuał oczyszczania miasta/Fot. Kadr z wideo towarzyszącego wystawie o Kobietach mocy, zorganizowanej w krakowskim w Bunkrze Sztuki (youtube.com)

Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet/www.kobietymocy.com Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Kobiety Mocy w amerykańskich mediach

O "polskich wiedźmach" w zeszłym tygodniu napisał już Huffington Post i New York Times. Wcześniej fotografie obiegły świat w postaci wystawy, dedykowanej bohaterkom cyklu.

Na zdjęciu: Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet. (www.kobietymocy.com)

Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami 'zamawia' choroby/www.kobietymocy.com Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami 'zamawia' choroby/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Gdzie można było zobaczyć wiedźmy?

Zdjęcia w latach 2012-2013 można było podziwiać w galeriach w Nowym Jorku, Ljubjanie, Krakowie, Poznaniu, Bielsku-Białej, Łodzi, Słupsku.

Na zdjęciu: Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami "zamawia" choroby. (www.kobietymocy.com)

Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii/www.kobietymocy.com Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Kim są wiedźmy z Polski?

Wśród bohaterek cyklu "Kobiety Mocy" znalazły się zielarki, uzdrowicielki, wizjonerki, przewodniczki duchowe, zamawiaczki i szeptuchy. Najmłodsza z nich ma około 30 lat, najstarsza 90. Mieszkają w różnych zakątkach Polski, pracują w ukryciu, wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa.

Na zdjęciu: Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii. (www.kobietymocy.com)

Kasia - zielarka/www.kobietymocy.com Kasia - zielarka/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Sukces polskiej fotografki

Autorką zdjęć jest polska fotografka Katarzyna Majak. Artystka jest absolwentką Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz amerykańskiego Anderson Ranch Arts Center w Kolorado.

Na zdjęciu: Kasia - zielarka. (www.kobietymocy.com)

Kasia Emilia - jest/www.kobietymocy.com Kasia Emilia - jest/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Zdjęcia to tylko połowa tej historii

Uzupełnieniem niezwykłego cyklu fotografii były rozmowy, które Katarzyna Majak przeprowadziła z każdą ze swoich bohaterek.

Na zdjęciu: Kasia Emilia - jest. (www.kobietymocy.com)

Elwinga - Druidka/www.kobietymocy.com Elwinga - Druidka/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Trwają prace nad książką

Wywiady z "Kobietami Mocy" razem z ich portretami wkrótce ukażą się w formie książki. We wstępie do publikacji autorstwa Olgi Tokarczuk pisze: "W wywiadach kobiety opowiadają o tym, jak usiłują odzyskać to, co utraciły: potęgę matriarchalnych kultów, dostęp do źródeł mocy i własnej seksualności, a także prawo do naturalnego rodzenia, godności, siły, kobiecej sztuki, kontaktu z naturą i wreszcie wielu tradycji kobiecych, które w większości zostały zapomniane i zduszone."

Na zdjęciu: Elwinga - Druidka. (www.kobietymocy.com)

Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. 
Czerpie moc z otoczenia, z natury/www.kobietymocy.com Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. Czerpie moc z otoczenia, z natury/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Wesprzyj dokończenie publikacji

Autorka projektu pracuje nad zakończeniem książki. Chętni mogą wesprzeć fundusz potrzebny na wydanie publikacji - szczegóły pod adresem: www.kobietymocy.com/wesprzyj_dokonczenie_ksiazki

Na zdjęciu: Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. Czerpie moc z otoczenia, z natury. (www.kobietymocy.com)

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!