Amerykańskie media o polskich wiedźmach. Kim są "Kobiety Mocy"? [ZDJĘCIA]

Wśród rozmówczyń Katarzyny Majak znalazły się zielarki, uzdrowicielki, wizjonerki, przewodniczki duchowe, zamawiaczki i szeptuchy. Najmłodsza z nich ma 30 lat, najstarsza 90. Polska fotografka znalazła je na obrzeżach kultury, w różnych zakątkach Polski. Żyją w ukryciu. Jak twierdzi autorka projektu, czas to zmienić.
Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do 'plemiennej starszyzny' nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy/www.kobietymocy.com Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do 'plemiennej starszyzny' nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Niezwykłe fotografie polskich wiedźm

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

"Kobiety Mocy" to cykl 29 portretów polskich wiedźm. Tak bohaterki zdjęć autorstwa Katarzyny Majak określiły zagraniczne media. O zielarkach, szeptuchach, zamawiaczkach i uzdrowicielkach, odnalezionych w różnych zakątkach Polski właśnie zrobiło się głośno za oceanem.

Wesprzyj publikację książki "Kobiety Mocy"!


Na zdjęciu: Maria - uzdrowicielka i wizjonerka. Należy do "plemiennej starszyzny" nowych czasów. Poszukiwaczka prawdy i miłości, prawdy o miłości, wewnętrznej prawdy. (www.kobietymocy.com)

kobiety mocyRytuał oczyszczania miasta/Fot. Kadr z wideo towarzyszącego wystawie o Kobietach mocy, zorganizowanej w krakowskim w Bunkrze Sztuki (youtube.com)

Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet/www.kobietymocy.com Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Kobiety Mocy w amerykańskich mediach

O "polskich wiedźmach" w zeszłym tygodniu napisał już Huffington Post i New York Times. Wcześniej fotografie obiegły świat w postaci wystawy, dedykowanej bohaterkom cyklu.

Na zdjęciu: Joanna - prowadzi kręgi i ceremonie dla kobiet. (www.kobietymocy.com)

Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami 'zamawia' choroby/www.kobietymocy.com Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami 'zamawia' choroby/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Gdzie można było zobaczyć wiedźmy?

Zdjęcia w latach 2012-2013 można było podziwiać w galeriach w Nowym Jorku, Ljubjanie, Krakowie, Poznaniu, Bielsku-Białej, Łodzi, Słupsku.

Na zdjęciu: Paraskiewa - szeptucha. Używa mocy modlitw, zaklęć, palonego lnu, ziół, lanego wosku - tak jak przed wiekami "zamawia" choroby. (www.kobietymocy.com)

Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii/www.kobietymocy.com Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Kim są wiedźmy z Polski?

Wśród bohaterek cyklu "Kobiety Mocy" znalazły się zielarki, uzdrowicielki, wizjonerki, przewodniczki duchowe, zamawiaczki i szeptuchy. Najmłodsza z nich ma około 30 lat, najstarsza 90. Mieszkają w różnych zakątkach Polski, pracują w ukryciu, wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa.

Na zdjęciu: Bea, ta która słucha lasu. Wiedźma, zielarka, uzdrowicielka duchowa. Podszyta wiatrem. Słucha lasu, medytuje, szamani i wróży z kart. Podróżowała po Rosji, Ukrainie i Mongolii. (www.kobietymocy.com)

Kasia - zielarka/www.kobietymocy.com Kasia - zielarka/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Sukces polskiej fotografki

Autorką zdjęć jest polska fotografka Katarzyna Majak. Artystka jest absolwentką Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz amerykańskiego Anderson Ranch Arts Center w Kolorado.

Na zdjęciu: Kasia - zielarka. (www.kobietymocy.com)

Kasia Emilia - jest/www.kobietymocy.com Kasia Emilia - jest/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Zdjęcia to tylko połowa tej historii

Uzupełnieniem niezwykłego cyklu fotografii były rozmowy, które Katarzyna Majak przeprowadziła z każdą ze swoich bohaterek.

Na zdjęciu: Kasia Emilia - jest. (www.kobietymocy.com)

Elwinga - Druidka/www.kobietymocy.com Elwinga - Druidka/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Trwają prace nad książką

Wywiady z "Kobietami Mocy" razem z ich portretami wkrótce ukażą się w formie książki. We wstępie do publikacji autorstwa Olgi Tokarczuk pisze: "W wywiadach kobiety opowiadają o tym, jak usiłują odzyskać to, co utraciły: potęgę matriarchalnych kultów, dostęp do źródeł mocy i własnej seksualności, a także prawo do naturalnego rodzenia, godności, siły, kobiecej sztuki, kontaktu z naturą i wreszcie wielu tradycji kobiecych, które w większości zostały zapomniane i zduszone."

Na zdjęciu: Elwinga - Druidka. (www.kobietymocy.com)

Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. 
Czerpie moc z otoczenia, z natury/www.kobietymocy.com Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. Czerpie moc z otoczenia, z natury/www.kobietymocy.com Fot. Katarzyna Majak

Wesprzyj dokończenie publikacji

Autorka projektu pracuje nad zakończeniem książki. Chętni mogą wesprzeć fundusz potrzebny na wydanie publikacji - szczegóły pod adresem: www.kobietymocy.com/wesprzyj_dokonczenie_ksiazki

Na zdjęciu: Natalia LL - artystka. Porusza wątki filozoficzne, magiczne i religijne, dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności. Czerpie moc z otoczenia, z natury. (www.kobietymocy.com)

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Komentarze (105)
Amerykańskie media o polskich wiedźmach. Kim są "Kobiety Mocy"? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • onepiotrek

  Oceniono 124 razy 104

  osobiście wątpię w to, czy prawdziwe wiedzmy pozwoliły by się sfotografować...

 • stary.gniewny

  Oceniono 149 razy 85

  Bez państwowego egzaminu nie uznaję.
  1. Zademonstrowanie umiejętności latania na miotle
  2. Natychmiastowe zaklinanie deszczu.
  3. Zamiana rozmówcy w żabę
  itd
  3.

 • xan-ti

  Oceniono 228 razy 74

  Ja pie***lę. Świat się kończy. Ludzkość zatoczy krąg i wróci do jaskiń. Cwaniary wykorzystują frajerów a media piszą na serio o "mocach". Debil debila popycha i debilem pogania. A potem wolscy rodzice z pierdziszewa wykańczają chore dzieci "lecząc" mocami u oszustów-znachorów. LOL

 • szlag

  Oceniono 117 razy 71

  "Jak twierdzi autorka projektu, czas to zmienić."
  Tak, tak, bo za mało ciemnogrodu, homeopatii i kołczów.

 • horatio_valor

  Oceniono 80 razy 52

  Czym się różni szeptucha od biskupa? Czym się różni odczynianie uroku czy zamawianie chorób od odprawiania mszy? Dla mnie jedno warte drugiego, ale nie rozumiem tych, którzy śmieją się z "wiedźm" czy innych "druidek", a szanują praktyki religijne Kościołów.

  Swoją drogą ubawiła mnie pani Natalia LL, artystka, która "dokonuje dekonstrukcji własnej fizyczności". Ciekawe. Znałem pewnego chirurga, który robił to samo. Dekonstruował fizyczność pacjenta poprzez dekonstrukcję jego wyrostka robaczkowego. Tyle że on zdaje się nie uważał się za artystę, ani nawet za wiedźmina.

 • sir_fred

  Oceniono 78 razy 52

  A gdzie profesor Pawłowicz?

 • Miss Saigon

  Oceniono 122 razy 46

  W Tworkach jest ponoć cały oddział "Kobiet mocy"!

 • wizjinerka

  Oceniono 45 razy 41

  Jest mi trochę przykro że zostałam pominięta :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX