Wakacyjny kurs szycia: wielofunkcyjne pareo do letnich stylizacji [TUTORIAL]

Rozpoczynamy wakacyjny cykl szycia z Jankiem Leśniakiem. Co tydzień, z nowego tutorialu, będziecie mogli dowiedzieć się, jak krok po kroku uszyć letni element garderoby. Nasz ekspert to projektant ubioru, z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z największymi polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia. W jego pierwszym tutorialu: pareo, które można nosić na cztery sposoby.

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Do uszycia pareo będą potrzebne:

- 1,2 m do 1,5 m zwiewnej tkaniny szerokiej na 1,5 m. Ja wykorzystam półprzezroczystą żorżetę w paski, ale możesz też użyć lekkiej dzianiny lub innego zwiewnego materiału

UWAGA! Pareo uszyłem z 1,2 m materiału, przez to jest asymetryczne i efektowniej układa się jako bluzka i spódnica. W wersji sukienki, rogi są dosyć krótkie (efekt ultra mini do kostiumu kąpielowego albo szortów). Jeżeli wolisz dłuższą wersję, która będzie ci służyć głównie jako sukienka, użyj kwadratu materiału 1,5 m x 1,5 m.

- 2,5 m rypsowej tasiemki szerokiej na 0,5 cm (ostateczną długość tasiemki dopasujesz na końcu mierząc pareo w opcji sukienki)

- 1 m ozdobnej gumy (opcjonalnie)

- nici, szpilki, nożyczki krawieckie, mydło krawieckie, metr krawiecki z dziurką, pinezki, agrafki

Krok 1: Przygotuj materiał

Jak zabrać się do pracy?

1.
Zacznij od wycięcia idealnego koła na samym środku prostokąta lub kwadratu. Koło powinno swobodnie przesunąć się przez twoje biodra. Aby obliczyć promień koła, podziel obwód bioder przez 6,28 (dwa pi), wynik zaokrąglij w górę do pełnych centymetrów.

2. Materiał złóż na pół wzdłuż, następnie znów na pół wszerz. Na rogu, gdzie stykają się zagięte krawędzie (ta złożona wzdłuż i ta wszerz) przypnij metr krawiecki za pomocą pinezki. Jego początek musi być zgodny z samym rogiem materiału. Użyj metra jak cyrkla i narysuj łuk na wysokości promienia koła - zobacz na zdjęciu powyżej).

3. Zostaw 1 cm naddatku na szew (tnij powyżej narysowanego łuku - zobacz na poniższym zdjęciu).

Fot. Jan Leśniak

4. Następnie rozłóż materiał, zmierz obwód koła przykładając metr w pionie i układając kawałek po kawałku wzdłuż obciętej krawędzi.

UWAGA! Materiał mierz w odstępie 1 cm od krawędzi - tu gdzie będzie szew, którym przymocujemy pasek.

 Fot. Jan Leśniak

 

Krok 2: Obszyj brzegi prostokąta

Czas na główny punkt programu. Przygotuj maszynę do szycia.

5. Żorżety, szyfony i inne zwiewności snują się dosyć szybko, więc zanim wszyjesz pasek, obrzuć wszystkie krawędzie prostokąta na maszynie owerlock, aby ułatwić sobie zaprasowanie wąziutkich krawędzi.

Fot. Jan Leśniak

6. Zaprasuj krawędzie zawijając je dwukrotnie o 0,5 cm - szew z owerlocka utworzył zgrubienie i delikatne usztywnienie, dzięki temu będzie dużo łatwiej zaprasować tak wąskie paski.

UWAGA! W tym miejscu odradzam używania ściegu owerlockowego ze zwykłej maszyny do szycia, ma on inne właściwości i są duże szanse, że rozciągnie i pofaluje krawędź delikatnego materiału. Jeżeli nie masz owerlocka, podwiń krawędź dwukrotnie - najwęziej jak ci się uda. Przeszyj dookoła wszystkie zaprasowane krawędzie.

Fot. Jan Leśniak

Krok 3: Przygotuj pasek

Jak wykonać pasek?

7.
Teraz możesz przygotować pasek. Aby pareo można było przekształcić w sukienkę, w pasku potrzebne są nam pęknięcia w 4 miejscach. Dlatego musi składać się on z 4 elementów. Zmierzony wcześniej obwód otworu podziel na 4 części.

8. Wytnij 4 prostokąty o tej długości, dodając na krawędziach po 1,5 cm na podwinięcia (każdy o długości: 1/4 obwodu otworu + 3cm). Wysokość tych prostokątów powinna być równa: 2 x pożądana wysokość paska + 2 cm na szwy. Obwód mojego koła wynosi 100 cm i chcę aby pasek był wysoki tylko na 1 cm, zatem wycinam 4 prostokąty o wymiarach 28 cm na 4 cm. Użyłem innej tkaniny, aby ładnie wizualnie wykończyć otwór - patrz zdjęcie powyżej.

9. Węższe krawędzie prostokątów zaprasuj dwukrotnie (masz na to 1,5 cm dodatku na każdej krawędzi) i przeszyj wzdłuż zaprasowania, a następnie zaprasuj paski na pół wzdłuż.

 Fot. Jan Leśniak

10. Teraz wyznacz miejsce na pęknięcia w pasku - zaznacz środek koła wzdłuż i wszerz. Dzięki temu pęknięcia będą usytuowane na równi ze środkiem prostych krawędzi prostokąta (jest to lepsze rozwiązanie, niż usytuowanie ich na równi z kantami prostokąta - sukienka będzie się lepiej układać).

Fot. Jan Leśniak

11. Przypnij paski dookoła otworu, na prawej stronie materiału. Strzępiące krawędzie pasków i otworu muszą być na równi, a przerwy między paskami powinny wypadać we wcześniej zaznaczonych punktach.

Fot. Jan Leśniak

12. Przeszyj dookoła 1 cm od krawędzi. Następnie obrzuć na owerlocku lub zygzakiem na zwykłej maszynie i zaprasuj do środka. Gdyby krawędź się wywijała, możesz dodać przeszycie dookoła paska po prawej stronie, aby chwycić pod spodem krawędź obrzuconą na owerlocku.

Fot. Jan Leśniak

Tak wygląda efekt:

Fot. Jan Leśniak

Za pomocą agrafki wsuń tasiemkę rypsową do paska. Gotowe!

Fot. Jan Leśniak

Jak nosić uszyte pareo?

Oto kilka sposobów na noszenie gotowego pareo:

1. Sukienka: wyciągnij tasiemkę po równo z każdego pęknięcia w pasku i zawiąż tworząc dwa ramiączka.

2. Krótka bluzka motyl: złóż pareo na pół wzdłuż dłuższego boku. Zawęź otwór, marszcząc go za pomocą tasiemki tak, aby pareo nie spadało z ramion.
(Dłuższa bluzka motyl: złóż pareo na pół w druga stronę. Otrzymasz krótsze rękawy, dłuższy przód i tył. Dodatkowo możesz zebrać bluzkę w talii za pomocą gumowego pasa.)

3. Spódnica: zaciśnij otwór wokół swojej talii za pomocą tasiemki. Możesz też zakryć pasek w talii zapinając na nim gumowy pas.

4. Mini na plażę: Złóż pareo na pół po skosie i zawiąż wokół bioder, tak aby otwór wylądował wewnątrz.

Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: