Wakacyjny kurs szycia: worek żeglarski [TUTORIAL]

Przed wami drugi tutorial Janka Leśniaka. Nasz ekspert jest projektantem ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z największymi polskimi markami. Obecnie prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia i nasz wakacyjny cykl. W tym tygodniu pokaże, jak uszyć worek żeglarski.

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Do uszycia worka żeglarskiego przygotuj:

- 1 m drelichu lub 2 m płótna leżakowego (jest ono wąskie dlatego, zużyjesz większą długość)
- 1 m bawełnianej mocnej podszewki
- 2 m liny
- zamek 20 cm
- akcesoria do wykonania nadruku (folia flex lub folia samoprzylepna i farby do tkanin)
- akcesoria do szycia (nożyczki, nici, szpilki, metr, mydło krawieckie, agrafka)

Uwaga! Uszyję worek tak, aby lewa strona mojego płótna w paski, była stroną wierzchnią. Na lewej stronie materiału jego lniana osnowa jest bardziej widoczna i daje efekt mżącego koloru. Podszewka worka będzie czerwona. Moja wersja ma wewnętrzną kieszonkę. W tym tutorialu ułatwiamy sobie pracę i pomijamy ten krok.

Krok 1: Przygotowanie formy

Przygotuj formę - prostokąt o wymiarach 22cm x 40cm. Do jego węższego boku dorysuj trójkąt równoramienny o wysokości 11 cm. To wymiary worka żeglarskiego dla dorosłej osoby.

Tak przygotowaną formę odrysuj na drelichu 4 razy, w taki sposób aby dłuższe boki się stykały a trójkąty ustawione były w dół. Otrzymasz formę odwróconej korony. (Ja trójkąty musiałem dosztukować, ponieważ moje płótno było szerokie tylko na 45 cm).

Uwaga! Formę wytnij z centymetrowymi dodatkami na szwy. Dokładnie taką samą formę wytnij z podszewki.

Krok 2: System zaciskający - tunel, pętla i stoper

Worek żeglarski zamykamy za pomocą ściągacza. Jego elementami są lina, tunel i stoper. Potrzebna jest też pętla przyszyta do dolnej części worka. Dzięki niej można nosić worek tak, jak plecak.

Fot. Jan Leśniak

Zaczynamy od tunelu: przygotuj pas przygotuj pas drelichu o wysokości 12 cm i długości 90 cm (patrz zdjęcie powyżej - najdłuższy pas). Obrzuć owerlockiem krótsze krawędzie i zaprasuj po 1 cm do wewnątrz. Przeszyj je, a następnie zaprasuj cały pas wzdłuż na pół.

Stoper: przygotuj prostokąt o wymiarach 10 cm x 12 cm (patrz zdjęcie powyżej - najkrótszy element). Zaprasuj dłuższe krawędzie po 1 cm a następnie znów zaprasuj je do środka. Przeszyj przy zagięciach.

Pętla: przygotuj prostokąt o wymiarach 10 cm x 20 cm (patrz zdjęcie powyżej - dolny prostokąt po prawej stronie). Obrzuć overlockiem krótsze krawędzie i zaprasuj po 1 cm do wewnątrz. Przeszyj i zaprasuj cały pas wzdłuż na pół.

Fot. Jan Leśniak

Krok 3: Nanosimy nadruk

Na zewnętrzną warstwę worka nanosimy nadruk. Przygotowałem neutralną grafikę z kotwicą. Za pomocą plotera ScanNCut wyciąłem ją z folii flex. Przygotowany szablon umieściłem na środku formy worka.

Fot. Jan Leśniak

Nadruk naprasowałem żelazkiem rozgrzanym do temperatury 160 stopni Celsjusza, dociskając delikatnie przez około 17-20 sekund. Pamiętaj, aby folie transportową delikatnie usuwać jeszcze na gorąco.

Jeżeli nie masz plotera, możesz wyciąć szablon nadruku z folii samoprzylepnej. Przyklej ją do materiału i przez cienką szmatkę zaprasuj tak, aby folia zassała się do tkaniny. Wypełnij szablon farbą, a kiedy wyschnie, zedrzyj folię i zaimpregnuj farbę żelazkiem.

Fot. Jan Leśniak

Krok 4: Zszywamy worek

Czas na najważniejszą część programu - zszywamy worek!

Zagnij zewnętrzne krawędzie korony do środka tak, aby po każdej stronie skrajny trójkąt pokrył się z kolejnym. Powstanie połowa korony z podwójnej warstwy materiału i z rozcięciem w wierzchniej warstwie - zobacz na zdjęciu wyżej.

Teraz zszyj skrajne ramiona lewego i prawego trójkąta, a potem obrzuć na owerlocku.

Fot. Jan Leśniak

Rozłóż zszyte trójkąty tak, aby wykonany szew znalazł się na środku. Lewe trójkąty złóż z prawymi, aby pozostałe nie zaszyte ramiona się zetknęły. Lewy szew powinien leżeć na prawym.

Zszyj ze sobą pozostałe ramiona trójkątów i zacznij zszywać bok worka na około 2 cm.

W tym miejscu wsuń między dwie warstwy materiału pętlę (przygotowaną w Kroku 2). Jej zagięcie powinno znajdować się wewnątrz worka. Krawędzie boku worka powinny stykać się z postrzępionymi krawędziami pętli - zobacz na zdjęciu.

Fot. Jan Leśniak

Zszyj wszystkie warstwy razem, dla wzmocnienia trzykrotnie wykonując szew. Zaszyj bok worka do końca.

Podszewkę zszyj tak samo jak wierzch, ale pozostaw nie zaszyty fragment na dnie na około 15 cm. Pomiń też wszywanie pętli. Wywiń podszewkę na prawą stronę.

Fot. Jan Leśniak

Krok 5: Przyszywamy tunel

Przystępujemy do kolejnego kroku - przyszywamy tunel na ściągacz.

Przypnij tunel szpilkami dookoła otworu. Przypinaj wewnątrz wierzchniej części worka (wywiniętej na lewą stronę). Strzępiące się krawędzie paska muszą pokrywać się z krawędzią otworu worka.

Fot. Jan Leśniak

Teraz, podszewkę wywiniętą na prawą stronę umieść wewnątrz worka (zobacz na zdjęciu poniżej). Następnie dopnij krawędź otworu poszewki i wokół otworu worka, do którego przypięty jest już tunel. Tunel powinien schować się między podszewką, a zewnętrzną warstwą worka (materiały stykają się prawymi stronami).

Fot. Jan Leśniak

 

Krok 6: Ostatnie szwy

Ostatnie szwy i gotowe!

Wykonaj przeszycie dookoła otworu łącząc wszystkie cztery warstwy materiału: wierzch, dwie warstwy tunelu i podszewkę - patrz zdjęcie powyżej.

Przez niezaszyty fragment podszewki wywiń worek na prawą stronę.

Fot. Jan Leśniak

Fot. Jan Leśniak

Zaszyj pęknięcie w podszewce, zaginając naddatki do wewnątrz i wykonując widoczny szew na samej krawędzi. Wsuń podszewkę do worka.

Fot. Jan Leśniak

Zaprasuj krawędź podszewki i wierzchu w dół wokół tunelu. Wykonaj przeszycie wzmacniające - 0,5 cm poniżej tunelu.Fot. Jan Leśniak

Efekt końcowy

Pozostało tylko wsunąć linę do ściągacza i ruszać w drogę z nowym workiem na plecach.

Za pomocą agrafki wsuń linę do tunelu i przewlecz przez pętlę na dole worka. Zawiąż linę a jej końcówki mocno owiń nitką lub kordonkiem (żeby się nie postrzępiła).

Pozostały prostokąt owiń wokół liny tak, aby powstały na nim dwa tunele, przez które z oporem będzie się przesuwać  lina. Zaszyj je jak najbliżej liny, aby stoper działał poprawnie.

Fot. Jan Leśniak

Gotowe!

Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: