Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Na mapie polskich seriali nie może zabraknąć urokliwego Sandomierza, gdzie kręcone są kryminalne perypetie ojca Mateusza. Główny bohater przemierza rowerem Rynek Starego Miasta, malownicze uliczki i klimatyczne zaułki. Serial jest polską wersją włoskiego filmu "Don Matteo" i trzeba przyznać, że za sprawą zabytkowego Sandomierza wypada lepiej niż pierwowzór. W jednym z wywiadów wcielający się w sympatycznego księdza Artur Żmijewski zaznaczył: - "Sandomierz zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie. To miasto o ludzkim wymiarze. Prześlicznie utrzymane. Przepiękne ulice i mili ludzie. Wszystkim polecam, żeby odwiedzali Sandomierz. To miasto z niezwykłym klimatem, niezwykłymi widokami. Powietrze jest tu zupełnie inne, niż w Warszawie. Zaletą Sandomierza jest to, że to miasto nie jest "zadeptane" przez turystów".
Jeśli wybierasz się do Sandomierza pamiętaj także o zwiedzeniu Wąwozu św. Królowej Jadwigi i Gór Pieprzowych, które powstały około 500 milionów lat temu. Zwiedzanie Sandomierza z pewnością ułatwi kilka wskazówek: Urząd Skarbowy Miasta to serialowa Komenda Policji, Urząd Miasta to sąd, Zbrojownia Rycerska to Szkoła Podstawowa, Kamienica Oleśnickich to siedziba banku, a galeria Forteczna pełni rolę zakładu fryzjerskiego.
Ratusz w Sandomierzu, źródło: Wikipedia
Kolejnym serialowym przystankiem powinna stać się miejscowość Jeruzal, czyli filmowe Wilkowyje. To właśnie tam powstaje uwielbiany przez widzów serial "Ranczo". Można tam nie tylko przysiąść na kultowej ławeczce przed sklepem i raczyć się winem "Mamrot", lecz także obejrzeć zabytkowy kościół, drewnianą dzwonnicę z XVIII wieku oraz mauzoleum Floriana Cieszkowskiego wybudowane w 1798 roku. Warto wiedzieć, że dworek należący do Lucy mieści się w Latowiczu, oddalonym od Jeruzala zaledwie o 10 km. Dom wójta mieści się natomiast we wsi Rozstanki. Obie te miejscowości znajdują się na terenie gminy Latowicz.
Jeruzal przeżywa latem prawdziwe oblężenie turystów. Władze chciały przeprowadzić rewitalizację rynku, jednak ten pomysł nie spotkał się z aprobatą twórców serialu. Rynek został jednak wyremontowany, co zostało zaznaczone w drugiej serii "Rancza".
"Pierwsza miłość" wzbudza emocje wśród telewidzów już ponad 10 lat. To właśnie za sprawą historii miłosnej Marysi i Pawła możemy poznać uroki zabytkowego Wrocławia, gdzie mieszkają główni bohaterowie. Sceny kręcone są między innymi w Parku Szczytnickich, w okolicach ronda Reagana, w Ostrowie Tumskim. Żukowscy mieszkają w kamienicy przy ulicy Smoluchowskiego, a Łukasz i Paweł mają mieszkanie w bloku na Kozanowie. Jeśli chcecie odwiedzić klub Studnia - miejsce spotkań bohaterów - powinniście wybrać się do pubu "Niebo Cafe" przy ulicy Ruskiej 51.
Szukając na mapie Polski rodzinnej miejscowości Marysi - Wadlewa - jesteśmy skazani na porażkę. Tak naprawdę ona nie istnieje. Kadry stamtąd kręcone są aż w czterech miejscach. Najwięcej ujęć pochodzi z Ratowic - mowa tu o bibliotece, domu kultury, przystanku, boisku. Pozostała część zdjęć powstaje w Czernicy, Gajkowie i Rojowie.
Wrocław Collage, źródło Wikipedia
Podczas weekendowych wypadów warto zatrzymać się także w Toruniu, gdzie nagrywano serial "Lekarze". Aby poczuć się jak bohaterowie serialu warto rozpocząć nieśpieszny spacer od Rynku Staromiejskiego, gdzie znajduje się Dwór Artusa. Obiekt ten został wykorzystany przez producentów serialu jako Urząd Miasta. Ulicą Szeroką dojdziemy do mieszkania Alicji i Sylwii, które mieści się przy Łaziennej 13. Warto odwiedzić też kawiarnię "Róża i zen". To tutaj lekarze spotykali się po pracy, a Beata wybrała się na randkę z Jackiem. Przede wszystkim jednak obiektem godnym uwagi jest Centrum Targowe "Park", czyli szpital miejski Copernicus. Gmach powstał w 1928 roku według projektu Kazimierza Ulatowskiego i pełnił funkcję hali wystawowej.
Toruń, źródło: Wikipedia
Mazury to jedna z głównych destynacji Polaków podczas wakacyjnych wyjazdów. Prawdziwą gratką będzie więc dla miłośników serialu "Dom nad rozlewiskiem" udanie się do Pasymia i Ostródy. Tytułowa posiadłość znajduje się we wsi Tuławki i niestety nie jest dostępna dla zwiedzających. Jest to prywatna posiadłość producentki serialu. Można natomiast udać się do pensjonatu Małgosi w Nastajkach, w okolicy Ostródy. Powstał on w zabudowaniach młyna i w rzeczywistości nosił nazwę Młyn nad Rozlewiskiem. Serialowa para Basia i Tomasz zamieszkali natomiast w leśniczówce Perskie koło wsi Prośna. A rzeźbiarz Orest pracował w Guzowym Młynie nad rzeką Młynówką, blisko Gietrzwałdu.
Fani serialu "Szpilki na Giewoncie" obowiązkowo powinni udać się do Zakopanego, aby odwiedzić główną bohaterkę Anielę. Jej dom to willa "Ornak", która liczy sobie już 100 lat i jest prawdziwą perełką podhalańskiej architektury. W tej chwili mieści się w niej pensjonat. Redakcja gazety "Tu i Teraz" znajduje się z kolei w hotelu Sabała. Niestety jedynie fasada budynku "gra" w serialu. Wnętrze biura to studio pod Warszawą.
Ponadto w serialu pojawiają się także Stare Krzeptówki, gdzie mieści się dom gawędziarza Sabały. Obowiązkowym punktem wycieczki śladami bohaterów "Szpilek na Giewoncie" są oczywiście także Krupówki, które oczarują każdego swoim niepowtarzalnym klimatem.
Widok z Gubałówki nocą, źródło: Wikipedia
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!