Wakacyjny kurs szycia: spódnica i t-shirt - modny komplet na wakacje [TUTORIAL]

Oto trzeci wakacyjny tutorial Janka Leśniaka. W tym odcinku nauczysz się: jak zdjąć miarę na bluzkę, jak narysować formę t-shirta i spódnicy i jak w prosty sposób ozdobić tkaninę za pomocą folii flex. Z turoriala możesz skorzystać tak, jak chcesz i dopasować zakres realizowanego projektu do swoich umiejętności. Nasz ekspert to projektant ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia.
jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj:

- 1,2 m do 1,5 m dzianiny typu dżersej (w zależności od tego, jak długą spódnicę chcesz uszyć), moją wersję uszyję z wiskozy z dodatkiem elastanu

- kawałek złotej folii flex (możesz ją kupić tutaj: FOLIA FLEX)

- nici do owerlocka, metr krawiecki, linijka, ostre nożyczki krawieckie, szpilki, mydło krawieckie

Krok 1: Miara i forma

MIARA:

Bluzka
Ustal długość bluzki - zmierz ją z przodu, przez biust, zaczynając od najwyższego punktu barku (zakręt między szyją a ramieniem) - patrz zdjęcie poniżej. Zmierz szerokość, jaką chcesz nadać bluzce na dole.

Rękaw
Ustal długość rękawa - zmierz rękę od najbardziej wystającej kości na ramieniu. Zmierz szerokość, jaką chcesz nadać rękawom.

Spódnica
Zmierz obwód talii i obwód bioder oraz długość spódnicy (od talii w dół).

FORMA:

Przygotuj formę bluzki
Użyj swojego t-shirta złożonego wzdłuż na pół lub zobacz instrukcję na blogu Janka Leśniaka: Jak odbić formę ze swojego t-shirta. Materiał złóż dwukrotnie wzdłuż. Przyłóż formę tak, aby środek połówki t-shirta stykał się z podwójnie zgiętą krawędzią dzianiny.

W ten sposób wycinając kształt połówki, po rozłożeniu dzianiny uzyskasz dwie symetryczne części bluzki: przód i tył - zobacz na zdjęciu w następnym slajdzie.

jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Krok 2: Rysowanie formy bluzki

Rysujemy formę mydłem krawieckim: Zaznacz środek szerokości ramienia (strzałka na zdjęciu powyżej). Następnie przedłuż skos ramienia o pożądaną długość rękawa. Pod kątem prostym do tej linii narysuj szerokość, jaką ma mieć rękaw.

Odmierz długość bluzki: od granicy między dekoltem a ramieniem (żółty metr na zdjęciu) i na tej wysokości narysuj linię prostopadłą do krawędzi materiału (przezroczysta linijka). Linia powinna mieć rozmiar 1/2 szerokości bluzki na dole.

Szerokość rękawa połącz z szerokością bluzki na dole płynnym łukiem - to będzie bok.

jak uszyć t-shirtFot. Jan Leśniak

Teraz narysuj dekolt w kształcie łódki: zaczynając od strzałki w połowie ramienia i kończąc na krawędzi dzianiny. Dekolt typu "łódka" może być płytszy niż oryginalny dekolt t-shirta. Forma bluzki gotowa. Dorysuj dookoła dodatek na szwy w odległości 1 cm, a na dole bluzki dodaj 3 cm na podwinięcie.

Krok 3: Rysowanie formy spódnicy

Teraz spódnica.

Pasek:
pod bluzką narysuj pasek spódnicy - prostokąt o krótszym boku szerokim na 12 cm (2 x szerokość paska + 2 cm na szwy), a dłuższym równym 1/4 obwodu twojej talii (to będzie długość paska).

Biodra: 20 centymetrów niżej (standardowa odległość od talii do bioder) narysuj linię prostą prostopadłą do krawędzi dzianiny. Jej długość musi mieć 1/4 obwodu twoich bioder. Linię połącz z paskiem za pomocą skośnego odcinka. Mamy pasek i biodra.

Dół: Pasek po złożeniu na pół i wykonaniu szwów, będzie szeroki na 5 cm, od paska do bioder dodaliśmy 20 cm, razem 25 cm. Musimy teraz przedłużyć spódnicę. Zachowaj szerokość bioder i od skosu w prawo dorysuj prostą (równoległą do krawędzi dzianiny) o długości spódnicy minus 25 cm. Zamknij ostatni moduł w prostokąt.

Skośną linię delikatnie zaokrąglij, aby odwzorować kształt biodra. Do boku spódnicy dodaj 1 cm na szwy, a na dole 3 cm na ewentualne podwinięcie. Wytnij po zewnętrznych liniach. Osobno bluzkę, osobno spódnicę (nie rozcinaj poszczególnych elementów spódnicy!) Po rozłożeniu otrzymasz dwie symetryczne części spódnicy i bluzki.

jak uszyć t-shirtFot. Jan Leśniak

jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Krok 4: Ozdabianie tkaniny złotymi paskami

Drukujemy paski! To zadanie będzie łatwiejsze do wykonania, zanim zszyjemy bluzkę. Wystarczy wyciąć z folii trzy równe prostokąty i ułożyć je symetrycznie, tak aby przezroczysta folia transportowa była skierowana do góry, a delikatna folia flex do dołu.

Uwaga! Zanim przykleisz folię żelazkiem, przeprowadź kilka testów. Wiskoza może się wybłyszczeć podczas prasowania. Ja ułożyłem bluzkę na miękkiej dresowej dzianinie i masowałem żelazkiem nie trzymając go zbyt długo w jednym miejscu, aby jego krawędzie nie zostawiły śladu na materiale. Folię transportową usunąłem jeszcze "na gorąco".

jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Krok 5: Jak uszyć bluzkę?

Przód gotowy. Szyjemy!

Złóż ze sobą dwie części bluzki tak, aby stykały się prawymi stronami. Używając owerlocka zszyj razem ramiona i boki. Owerlock ustaw tak, aby ząbki delikatnie zbierały dzianinę.

Uwaga! Szycie wiskozowej dzianiny z dodatkiem elastanu na zwykłej maszynie jest karkołomnym przedsięwzięciem - materiał jest zbyt elastyczny i delikatny. Dlatego jeżeli nie posiadasz owerlocka sugeruję użyć innej dzianiny. W tym przypadku szyj ściegiem zygzakowym.

Rękawki wywiń, a dekolt zostaw surowy, podobnie jak dół spódnicy (jeżeli nie usztywnimy jej żadnym przeszyciem na dole, materiał będzie się ładniej układał.)

jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Krok 5: Jak uszyć spódnicę?

Teraz spódnica. Wystarczy zszyć ze sobą boki. Jeżeli dzianina się nie pruje, moglibyśmy zostawić surowe brzegi i w takim wypadku - bylibyśmy na finiszu. Ja jednak pokażę, jak zszyć pasek w spódnicy i dół bluzki.

Wywiń spódnicę na lewą stronę. Narysuj granicę między paskiem a spódnicą. Wywiń pasek i złóż wzdłuż na pół - tak, aby obcięta krawędź zetknęła się z narysowaną granicą. Przypnij szpilkami tuż przy krawędzi.

jak uszyć t-shirtFot. Jan Leśniak

Tak upięty pasek zagnij do wewnątrz spódnicy - narysowana granica powinna znaleźć się na górnej krawędzi spódnicy, a pasek w środku.

jak uszyć t-shirtFot. Jan Leśniak

Przeszywając krawędź, zszyj razem dwie warstwy paska i spódnicę, zetnij tylko wąski paseczek materiału.

jak uszyć t-shirt jak uszyć t-shirt Fot. Jan Leśniak

Gotowe!

Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

 

Partnerem jest:

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: