Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Przygotuj:
- 1,2 m do 1,5 m dzianiny typu dżersej (w zależności od tego, jak długą spódnicę chcesz uszyć), moją wersję uszyję z wiskozy z dodatkiem elastanu
- kawałek złotej folii flex (możesz ją kupić tutaj: FOLIA FLEX)
- nici do owerlocka, metr krawiecki, linijka, ostre nożyczki krawieckie, szpilki, mydło krawieckie
MIARA:
Bluzka
Ustal długość bluzki - zmierz ją z przodu, przez biust, zaczynając od najwyższego punktu barku (zakręt między szyją a ramieniem) - patrz zdjęcie poniżej. Zmierz szerokość, jaką chcesz nadać bluzce na dole.
Rękaw
Ustal długość rękawa - zmierz rękę od najbardziej wystającej kości na ramieniu. Zmierz szerokość, jaką chcesz nadać rękawom.
Spódnica
Zmierz obwód talii i obwód bioder oraz długość spódnicy (od talii w dół).
FORMA:
Przygotuj formę bluzki
Użyj swojego t-shirta złożonego wzdłuż na pół lub zobacz instrukcję na blogu Janka Leśniaka: Jak odbić formę ze swojego t-shirta. Materiał złóż dwukrotnie wzdłuż. Przyłóż formę tak, aby środek połówki t-shirta stykał się z podwójnie zgiętą krawędzią dzianiny.
W ten sposób wycinając kształt połówki, po rozłożeniu dzianiny uzyskasz dwie symetryczne części bluzki: przód i tył - zobacz na zdjęciu w następnym slajdzie.
Rysujemy formę mydłem krawieckim: Zaznacz środek szerokości ramienia (strzałka na zdjęciu powyżej). Następnie przedłuż skos ramienia o pożądaną długość rękawa. Pod kątem prostym do tej linii narysuj szerokość, jaką ma mieć rękaw.
Odmierz długość bluzki: od granicy między dekoltem a ramieniem (żółty metr na zdjęciu) i na tej wysokości narysuj linię prostopadłą do krawędzi materiału (przezroczysta linijka). Linia powinna mieć rozmiar 1/2 szerokości bluzki na dole.
Szerokość rękawa połącz z szerokością bluzki na dole płynnym łukiem - to będzie bok.
Fot. Jan Leśniak
Teraz narysuj dekolt w kształcie łódki: zaczynając od strzałki w połowie ramienia i kończąc na krawędzi dzianiny. Dekolt typu "łódka" może być płytszy niż oryginalny dekolt t-shirta. Forma bluzki gotowa. Dorysuj dookoła dodatek na szwy w odległości 1 cm, a na dole bluzki dodaj 3 cm na podwinięcie.
Teraz spódnica.
Pasek: pod bluzką narysuj pasek spódnicy - prostokąt o krótszym boku szerokim na 12 cm (2 x szerokość paska + 2 cm na szwy), a dłuższym równym 1/4 obwodu twojej talii (to będzie długość paska).
Biodra: 20 centymetrów niżej (standardowa odległość od talii do bioder) narysuj linię prostą prostopadłą do krawędzi dzianiny. Jej długość musi mieć 1/4 obwodu twoich bioder. Linię połącz z paskiem za pomocą skośnego odcinka. Mamy pasek i biodra.
Dół: Pasek po złożeniu na pół i wykonaniu szwów, będzie szeroki na 5 cm, od paska do bioder dodaliśmy 20 cm, razem 25 cm. Musimy teraz przedłużyć spódnicę. Zachowaj szerokość bioder i od skosu w prawo dorysuj prostą (równoległą do krawędzi dzianiny) o długości spódnicy minus 25 cm. Zamknij ostatni moduł w prostokąt.
Skośną linię delikatnie zaokrąglij, aby odwzorować kształt biodra. Do boku spódnicy dodaj 1 cm na szwy, a na dole 3 cm na ewentualne podwinięcie. Wytnij po zewnętrznych liniach. Osobno bluzkę, osobno spódnicę (nie rozcinaj poszczególnych elementów spódnicy!) Po rozłożeniu otrzymasz dwie symetryczne części spódnicy i bluzki.
Fot. Jan Leśniak
Drukujemy paski! To zadanie będzie łatwiejsze do wykonania, zanim zszyjemy bluzkę. Wystarczy wyciąć z folii trzy równe prostokąty i ułożyć je symetrycznie, tak aby przezroczysta folia transportowa była skierowana do góry, a delikatna folia flex do dołu.
Uwaga! Zanim przykleisz folię żelazkiem, przeprowadź kilka testów. Wiskoza może się wybłyszczeć podczas prasowania. Ja ułożyłem bluzkę na miękkiej dresowej dzianinie i masowałem żelazkiem nie trzymając go zbyt długo w jednym miejscu, aby jego krawędzie nie zostawiły śladu na materiale. Folię transportową usunąłem jeszcze "na gorąco".
Przód gotowy. Szyjemy!
Złóż ze sobą dwie części bluzki tak, aby stykały się prawymi stronami. Używając owerlocka zszyj razem ramiona i boki. Owerlock ustaw tak, aby ząbki delikatnie zbierały dzianinę.
Uwaga! Szycie wiskozowej dzianiny z dodatkiem elastanu na zwykłej maszynie jest karkołomnym przedsięwzięciem - materiał jest zbyt elastyczny i delikatny. Dlatego jeżeli nie posiadasz owerlocka sugeruję użyć innej dzianiny. W tym przypadku szyj ściegiem zygzakowym.
Teraz spódnica. Wystarczy zszyć ze sobą boki. Jeżeli dzianina się nie pruje, moglibyśmy zostawić surowe brzegi i w takim wypadku - bylibyśmy na finiszu. Ja jednak pokażę, jak zszyć pasek w spódnicy i dół bluzki.
Wywiń spódnicę na lewą stronę. Narysuj granicę między paskiem a spódnicą. Wywiń pasek i złóż wzdłuż na pół - tak, aby obcięta krawędź zetknęła się z narysowaną granicą. Przypnij szpilkami tuż przy krawędzi.
Fot. Jan Leśniak
Tak upięty pasek zagnij do wewnątrz spódnicy - narysowana granica powinna znaleźć się na górnej krawędzi spódnicy, a pasek w środku.
Fot. Jan Leśniak
Przeszywając krawędź, zszyj razem dwie warstwy paska i spódnicę, zetnij tylko wąski paseczek materiału.
Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com
Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.
Partnerem jest:
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!