Jak prawidłowo prać, suszyć i przechowywać biustonosz? 7 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć

Żywot ulubionej bielizny łatwo skrócić za sprawą drobnych pomyłek w praniu i przechowywaniu. Ich ofiarą najczęściej padają biustonosze. Dzięki tym zasadom wyeliminujesz złe nawyki i prawidłowo zadbasz o ulubioną bieliznę.

Najlepiej prać ręcznie

Do prania staników, nawet tego ręcznego, nie używaj gorącej wody. Wybierz delikatne mydło lub płyn do prania ręcznego. Nie pocieraj materiału w zabrudzonych miejscach. O wiele lepszym rozwiązaniem jest delikatne gniecenie i płukanie bielizny w roztworze chłodnej wody z mydłem. Co w przypadku, kiedy na pranie ręczne nie mamy czasu i siły?

Jak często prać biustonosz? 6 skutków zbyt rzadkiego prania

Rozmiar stanika TRIFONOV IGOR/Trifonov Igor Rozmiar stanika TRIFONOV IGOR/Trifonov Igor Fot. Shutterstock

Jeśli pierzesz w pralce, wybieraj delikatne cykle

Nie jest powiedziane, że biustonoszy w ogóle nie można prać w pralce. Kluczem do sukcesu jest znajomość zasad, dzięki którym stanik przetrwa trudne warunki. Do prania tego typu części garderoby wybieraj krótkie cykle.

Bieliznę wykonaną z delikatnych materiałów pierz w zimnej wodzie, z dodatkiem delikatnych detergentów. Uwaga! Zapinaj biustonosze przed włożeniem ich do pralki. Otwarte zapięcie może zahaczyć o materiał i rozerwać go.

Używaj siateczek do prania

Torebki do prania, wykonane z drobnej siateczki, te ze ściągaczem albo zapinane na suwak, sprawdzą się idealnie do prania biustonoszy i nie tylko. W przypadku delikatnej bielizny uchronią przed mechaceniem materiału i jego uszkodzeniem, wywołanym ocieraniem o bęben pralki. Do siateczki razem z biustonoszem warto włożyć inny element garderoby. To dodatkowa ochrona dla bielizny.

Jak często powinniśmy prać ręczniki? Mikrobiolog: o wiele częściej, niż robi to większość z nas

jak przechowywać staniki jak przechowywać staniki Fot. stylecaster.com

Unikaj wirowania, nie używaj suszarki

Biustonosze nie znoszą wirowania i suszenia w suszarce. Te metody są najprostszą drogą do wypaczenia formy miseczek, rozciągnięcia materiału i zniszczenia fiszbin. Istnieje prostsza alternatywa. Biustonosz po praniu ręcznym lub tym w pralce wystarczy delikatnie wyżąć i powiesić na wieszaku nad brodzikiem albo wanną - tak, jak na zdjęciu.

Wypróbuj wirówkę do sałaty

Pranie i suszenie biustonoszy w wirówce do sałaty? To niekonwencjonalna, ale bardzo pomysłowa metoda pielęgnowania bielizny. Z wodą i dodatkiem delikatnego detergentu wirówka posłuży jako pralka, a po wypłukaniu bielizny będzie bezpieczną alternatywą dla suszarki. Z oczywistych przyczyn nie należy używać osobnej wirówki do żywności i do "prania".

Pralka Pralka fot. jarmoluk/Pixabay

W pralce też możesz prać ręcznie

Jak to w ogóle możliwe? Nowoczesne pralki chronią delikatne tkaniny - wełnę oraz na przykład koronkową bieliznę. Specjalne programy, w których temperatura prania nie przekracza 30°C, a po zakończeniu cyklu pralka nie odpompowuje wody, zaoszczędzą nasz czas.

Nie oszukujmy się. Piorąc ręcznie nie zawsze zauważymy wszystkie zabrudzenia. Piorąc w pralce, w delikatnych programach mamy pewność, że bielizna będzie idealnie czysta, a przy tym na pewno się nie zniszczy.

jak składać bieliznę jak składać bieliznę Fot. Kadr z filmu z kanału New York Magazine na serwisie Youtube.com

Prawidłowe przechowywanie

Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu biustonoszy. Nie składaj ich na pół i nie wkładaj jednej miseczki w drugą. Lepszym rozwiązaniem jest ułożenie staników jeden na drugim. Miseczki mają być wypełnione przez biustonosz znajdujący się poniżej.

Więcej o: