Wakacyjny kurs szycia: kardigan na lato w 15 minut [TUTORIAL]

Bluzka w 15 minut? To możliwe! Przed wami kolejny odcinek cyklu od Janka Leśniaka. Nasz ekspert to projektant ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia.
Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj dzianinę o długości: 120 cm i szerokości: 150 cm. Złóż ją wzdłuż na pół tak, aby rozciągała się wszerz, a zagięcie było na górze.

Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 1: Zszyj boki

Zszyj boki materiału - szew powinien zaczynać się ok. 18 cm od górnej krawędzi materiału, czyli zagięcia na górze.Uwaga!Jeśli dzianina jest luźno pleciona, przewiewna i snująca się, przed zszyciem boków dobrze jest obszyć ją na maszynie typu owerlock. Jak to zrobić?

Przygotuj odpowiednio maszynę: dostosuj naprężenie nici, możesz też nieco cofnąć blaszkę zabezpieczającą nici pod stopką, aby mocniej zaciskały krawędź. Ustaw maszynę tak, aby ząbki nieco zbierały materiał - zobacz na zdjęciu poniżej.

Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak

 

Fot. Jan Leśniak

Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Kursy Kroju i Szycia - Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 2: Wywiń materiał

Po zszyciu boków wywiń dzianinę na prawą stronę. Następnie chwyć wierzchnią i spodnią warstwę na środku dołu i rozciągnij od siebie.

kardigan kardigan Fot. Jan Leśniak

Krok 3: Dopracuj projekt

Gotowe! Uwaga! Jeżeli kardigan okaże się za duży, możesz to naprawić. W pierwszej kolejności skróć jego szerokość - niebieska linia na zdjęciu poniżej. To pozwoli zmniejszyć wysokość na jakiej wypadną otwory na ręce oraz skróci całą narzutkę. Możesz też go podciągnąć do góry i z nadmiaru dzianiny utworzyć kaptur.

Kursy Kroju i Szycia - Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Więcej pomysłów na uszycie bluzek w 15 minut znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com

Janek LeśniakProjektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z JUKI Group organizuje Warsztaty Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

juki

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: