Wibrator leczył "wściekliznę macicy?, a szpilki noszono już w XVI wieku. Dowiedz się, które wynalazki odmieniły życie kobiet

Sytuacja kobiet znacznie poprawiła się w ciągu ostatnich 100 lat. Nie chodzi tylko o wywalczenie przez nie równouprawnienia czy uzyskanie praw wyborczych. Wynalezienie wielu przydatnych gadżetów odmieniło los ciężko pracujących i wychowujących dzieci pań. Tampony, pigułki antykoncepcyjne, suszarki - co jeszcze zmieniło codzienne życie kobiet?
Tampony Tampony Shutterstock.com

Tampony

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Według niektórych historycznych źródeł panie już w czasach Starożytnego Egiptu używały środków higienicznych przypominających dzisiejsze tampony. Jednak te, które znamy dzisiaj powstały dopiero na początku XX wieku. Earl Cleveland opatentował je w 1929 roku.

Antykoncepcja to w klubach dla swingersów podstawa Antykoncepcja to w klubach dla swingersów podstawa Fot. Shutterstock

Tabletka antykoncepcyjna

Pigułki zrewolucjonizowały życie seksualne nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Badania potwierdzające jej skuteczność pojawiły się w latach 40. XX wieku. Pierwszą tabletkę o nazwie Enovid wprowadzono do regularnej sprzedaży w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce była ona dostępna dopiero 6 lat później.

Wibrator

Wibrator początkowo miał być "lekiem" na "wściekliznę macicy". Tym mianem określano w XIX wieku histerię. Terapia, na którą bardzo chętnie zgłaszały się wszystkie panie, polegała na pompowaniu strumienia wody w okolice intymne pacjentek.

W 1902 roku opatentowano w Stanach Zjednoczonych pierwszy wibrator do domowego użytku. Stał się hitem wśród gospodyń domowych. W 1973 roku Betty Dodson zaczęła prowadzić zajęcia masturbacyjne dla kobiet, podczas których pokazywała jak używać wibratora.

brigitte bardot brigitte bardot Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl / Pinterest

Bikini

Bikini po raz pierwszy zaprezentowano 5 lipca 1946 roku w Paryżu. Wywołało to olbrzymi skandal nawet w liberalnej Ameryce. Ten model stroju kąpielowego wypromowała dopiero Brigitte Bardot w filmie "I Bóg stworzył kobietę".

Szpilki Szpilki fot. shutterstock.com

Szpilki

Katarzyna Medycejska jako pierwsza wystąpiła w butach na wysokim obcasie w 1533 roku. Monarchini włożyła szpilki na swój ślub z Henrykiem Orleańskim. W XVI wieku traktowano je jako synonim luksusu i wysokiej pozycji społecznej.

Świat pokochał te buty dopiero w 1928 roku. Wtedy to pojawiło się zdjęcie przedstawiające ponętną Lousie Brooks w czarnych szpilkach. Współczesny wygląd szpilek zawdzięczamy projektantom lat 80. ubiegłego wieku.

Rajstopy Rajstopy Fot. shutterstock.com

Rajstopy

Dzisiaj żadna z pań nie wyobraża sobie bez nich życia. Rajstopy powstały późno, bo dopiero w 1960 roku. Skutecznie wyparły pończochy. Nie tylko są wygodniejsze, lecz także dają znacznie więcej ciepła.

Suszarka Suszarka fot. shutterstock.com

Suszarka

Projekt tego prostego urządzenia, którego używamy niemal każdego dnia został opracowany przez głównego inżyniera zakładów AEG, Michała Doliwo-Dobrowolskiego w 1899 roku. Inżynier polskiego pochodzenia ułatwił i przyspieszył proces stylizacji włosów kobiet na całym świecie.

Stanik

Odpowiednik dzisiejszego biustonosza powstał w 1859 roku. Już 30 lat później Francuzka Herminie Cadolle wprowadziła na rynek swój projekt, który do złudzenia przypominał to, co dzisiaj nazywamy push-upem. Prawdziwą rewolucją okazał się model stworzony przez Howarda Hughesa specjalnie dla Jane Russell do filmu "The Outlaw". Ten stanik stał się inspiracją współczesnych krojów.

Więcej o: