Zalety podróżowania solo

Nikt cię nie lubi? Nie masz przyjaciół? To niebezpieczne? - te i inne pytania usłyszymy, kiedy wybierzemy się w samotną podróż. Decyduje się na to coraz więcej osób, szczególnie tych, które planują kilkumiesięczną wycieczkę po całym świecie i trudno im znaleźć kompana na tak daleką wyprawę. Jednak wciąż jest to dla większości z nas dość zaskakujący i odważny pomysł. Dlaczego warto podróżować samemu?
Wakacje Wakacje fot. pinterest.com

Zwiedzasz w swoim tempie i tylko to, co chcesz

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Podczas samotnej podróży to ty decydujesz, co dokładnie chcesz zobaczyć, gdzie się zatrzymać dłużej, a gdzie krócej. Nikt nie narzuca ci swojego zdania. Jeśli nie jesteś fanem zwiedzania kolejnych kościołów czy bazylik nikt cię do tego nie zmusi. A kiedy chcesz po prostu odpocząć zatrzymujesz się w danej miejscowości o jeden dzień dłużej. Grafik podróży modyfikujesz według własnych potrzeb.

Wakacje Wakacje fot. pinterest.com

Wciąż uczysz się czegoś nowego

Stare przysłowie mówi - podróże kształcą. Kiedy podróżujesz tylko w swoim towarzystwie uczysz się podwójnie. Nikt cię w niczym nie wyręczy, zawsze musisz radzić sobie sam. To świetny czas na ćwiczenie języków obcych, a nawet wyzbycie się nieśmiałości.

Jesteś skazany tylko na siebie, więc z biegiem czasu stajesz się odważniejszy. Do tego nabywasz nowych umiejętności. Okazuje się, że choć nigdy nie byłeś w harcerstwie, rozpalenie ogniska czy rozbicie namiotu nie stanowi dla ciebie problemu.

Wakacje Wakacje fot. shutterstock.com

Doroślejesz i stajesz się odpowiedzialny

Podróżowanie w pojedynkę sprawia, że nawet hulaka i imprezowicz staje rozsądny. Bierzesz odpowiedzialność za siebie, wychodzisz ze swojej strefy komfortu, a tym samym doroślejesz. Jeśli imprezujesz całą noc i rano zaśpisz na autobus, nikt cię nie obudzi. Następnym razem nie popełnisz tego błędu.

Wakacje Wakacje fot. shutterstock.com

Lepiej zarządzasz budżetem

Doskonale wiesz, ile możesz wydać i na co cię stać. Jednak podczas wycieczki z drugą osobą, często zapominamy o swoich ograniczeniach finansowych. Przestajemy liczyć, którego to już drinka pijemy w miejscowym barze i wybieramy dwuosobowe pokoje w hotelach. Kiedy jesteś sam nikt nie namówi cię na niezaplanowane wydatki, a do tego śpisz raczej w wieloosobowych pokojach w hostelach.

Wakacje Wakacje fot. pinterest.com

Widzisz więcej, zwiedzasz więcej

Ile raz zdarzyło ci się, że nie mogłeś podłączyć się pod zorganizowaną grupę zwiedzających w muzeum, bo byłeś z kimś? Było tylko jedno miejsce, a ty nie mogłeś zostawić drugiej osoby. W podróży solo nie masz takich problemów. Chętniej zabierze cię też autostop. Z łatwością znajdziesz też miejsce w każdym hotelu, a jeśli chcesz to z przyjemnością przenocuje cię ktoś z miejscowych. Łatwiej zaprosić i ugościć jedną osobę niż paczkę przyjaciół.

Wakacje Wakacje fot. pinterest.com

Jeśli tylko chcesz poznajesz mnóstwo nowych ludzi

Kiedy jedziesz na wycieczkę z kimś, bardzo rzadko udaje ci się nawiązać nowe znajomości. Szczególnie, gdy podróżujesz w dużej grupie. Masz swoją paczkę znajomych, więc nie szukasz nowych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy jesteś sam na wakacjach. Integrujesz się z nowymi osobami, nawiązujesz przyjaźnie na całe życie.

Wakacje Wakacje fot. pinterest.com

Naprawdę odpoczywasz

Kiedy po całym roku ciężkiej pracy jedziesz na wymarzony urlop chcesz przede wszystkim odpocząć. W samotności masz ku temu najlepszą okazję. Nikt nie będzie zakłócał twojego spokoju, z nikim się nie pokłócisz. Możesz czytać książki, słuchać muzyki, dźwięków fal i relaksować się. Samotna podróż to też świetny czas na podjęcie ważnych decyzji i przemyślenie swojego życia.