Kiedy tabletki nie działają, czyli 8 sposobów na to jak pokonać PMS bez zachodzenia w ciążę

Jesteś wściekła, płaczesz bez powodu i czujesz się jak balon. Dodatkowo wszystko cię boli i możesz jeść chipsy na zmianę z czekoladą. Dobrze wiesz, to nie histeria i nie ciąża, to PMS. Premenstrual syndrome, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, trudno zaliczyć do chorób, mimo że lekarze wykryli ponad 100 jego objawów. Nie wiesz co robić, kiedy żądza mordu wciąż rośnie, a tabletki nie działają? Wypróbuj nasze sposoby.
Dietetyk zaleca, by unikać przetworzonej żywności, bogatej w cukier rafinowany. (Fot. shutterstock) Dietetyk zaleca, by unikać przetworzonej żywności, bogatej w cukier rafinowany. (Fot. shutterstock) Fot. shutterstock

Jedz wyłącznie nieprzetworzoną żywność

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Doktor Wendy Warner z American Board of Integrative Holistic Medicine tłumaczy, że zespół napięcia przedmiesiączkowego wpływa na zdolność organizmu do regulowania insuliny, która wpływa na ilość cukru we krwi, a co za tym poziom naszej energii. Oznacza to, że jeśli przed okresem jesz więcej przetworzonej żywności, która zawiera więcej cukru, a mniej błonnika, tylko pogarszasz swój stan. Jesteś bardziej narażona na syndromy zbliżającej się miesiączki.

Zamiast niezdrowej żywności, sięgnij po warzywa, zdrowe tłuszcze (np. awokado) i nieprzetworzone białka (np. chuda wołowina). Właściwa dieta pomoże ci ustabilizować poziom insuliny, a w przyszłości złagodzić objawy PMS.

rower rower Fot. Shutterstock

Ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Sport to zdrowie. Nawet wtedy, kiedy czujesz się jak balon i nie masz ochoty ruszyć palcem. Ćwiczenie pomogą ci szczególnie na kilka dni przed okresem. - Podczas wysiłku fizycznego produkujesz więcej endorfin, a to poprawia twój nastrój - zdradza doktor Alyssa Dweck z Gyn Mount Kisco Medical Group w Nowym Jorku. Warto więc zmusić się choć do delikatnego ruchu, np. do zajęć z cyklu zdrowy kręgosłup lub jazdy na rowerze.

instagram.com/thankyoga instagram.com/thankyoga Fot.instagram.com/thankyoga

Joga sposobem na relaks

Tuż przed okresem wzrasta stężenie progesteronu, a to sprawia, że jesteś bardziej zestresowana. Organizm produkuje też więcej hormonu stresu - kortyzolu. To może zachwiać równowagę hormonalną, a więc wpłynąć na zły humor.

Ponieważ nie możemy wyeliminować z życia także innego stresu - choćby tego związanego z pracą - powinniśmy starać się odprężyć podczas zajęć jogi lub medytacji. Takie odprężające ćwiczenia pomogą w produkcji serotoniny - hormonu szczęścia - a to złagodzić PMS.

Alkohol Alkohol Fot. Shutterstock

Odstaw papierosy i alkohol

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Ten niezdrowy nawyk tylko przyspiesza zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Podobnie działa alkohol. Kieliszek wina wprawdzie poprawi twój nastrój, jednak jest to działanie tylko tymczasowe. Gdy przyjemny stan minie, poczujesz się odwodniono, a PMS wróci ze zdwojoną siłą.

Mrożona kawa. Przegląd napojów lata Mrożona kawa. Przegląd napojów lata Shutterstock

Kawa i środki moczopędne - co lepsze?

Jeśli czujesz się jak balon i cierpisz na wzdęcia, ból piersi i znaczny przyrost ciała w trakcie PMS to znaczy, że w twoim organizmie zebrała się woda. Poproś lekarza o łagodne leki moczopędne. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu, a tym samym poczujesz się znacznie lepiej.

Co ciekawe, środki i napoje zawierające kofeinę mogą służyć jako środek moczopędny, jednak zwiększają też uczucie niepokoju. Kobiety, które piją więcej kawy, herbaty czy napojów gazowanych gorzej przechodzą PMS. Wystarczy ograniczyć spożycie tych trunków, a wszystko powinno wrócić do normy.

Ważne jest ograniczenie soli. Ważne jest ograniczenie soli. Fot. Shutterstock

Zrezygnuj z soli

Dieta bogata w sól i przetworzoną żywność sprzyja odkładaniu się wody, a to zwiększa masę ciała. Im mniej niezdrowego jedzenia jemy, tym lżejsze objawy zespołu przedmiesiączkowego.

Są osoby, które twierdzą, że bez glutenu żyje się lepiej i zdrowiej. Odstawienie tego składnika nie zawsze jest jednak korzystne. Są osoby, które twierdzą, że bez glutenu żyje się lepiej i zdrowiej. Odstawienie tego składnika nie zawsze jest jednak korzystne. fot. Shutterstock

Dieta bezglutenowa pomoże

Zboża mogą wpłynąć na aktywność enzymów wątrobowych, które wpływają na gospodarkę hormonalną. Aby sprawdzić czy dieta bezglutenowa złagodzi objawy, spróbuj odstawić pszenicę, żyto, jęczmień i inne zboża na co najmniej miesiąc. Jeśli poczujesz różnicę w nastroju i kondycji organizmu, masz odpowiedź. Przez pewien czas w miesiącu powinnaś wystrzegać się glutenu.

Mnóstwo wapnia bez laktozy - gdzie go szukać? Mnóstwo wapnia bez laktozy - gdzie go szukać? Fot. Shutterstock

Wapń i magnez pomogą ci przetrwać trudne dni

Według badań przeprowadzonych w 2009 roku przez wapń był jedynym składnikiem mineralnym, który dowiódł swojej skuteczności. Kobiety, których dieta była bogata w wapń, czyli w takie produkty jak jogurty, ser, mleko, znaczniej łagodniej przechodziły PMS.

Inne badania sugerują, że kobiety, które cierpiały na wahania nastroju i źle się czuły przed miesiączką, miały również niski poziom magnezu. Warto więc spożywać dużo orzechów, pestek dyni czy awokado, aby łagodzić wzdęcia, tkliwość piersi i inne objawy.

Więcej o: