"Tsunami rozwodowe czterdziestolatków". W których miastach ludzie najczęściej się rozwodzą?

- Fala rozwodów ogarnęła obecnych 40-latków. W ciągu 2 ostatnich lat posypały się pary, które pobrały się dość wcześnie, wszyscy dzieciaci. Panowie wrócili na stare śmieci albo żony ich pogoniły, albo poczuli drugą młodość i zaczęli szaleć. Normalnie Tsunami rozwodowe czterdziestolatków. Trudno nie zgodzić się z tą internautką. Przyjrzeliśmy się, w których miastach ludzie najchętniej i najczęściej się rozwodzą.
Odsetek rozwodów w stosunku do liczby zawartych małżeństw w latach 1999-2013, źródło: mojapolis.pl na podstawie BDL GUS Odsetek rozwodów w stosunku do liczby zawartych małżeństw w latach 1999-2013, źródło: mojapolis.pl na podstawie BDL GUS fot. mojapolis.pl na podstawie BDL GUS

Odsetek rozwodów w stosunku do liczby zawartych małżeństw w latach 1999-2013

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Portal Mojapolis.pl na podstawie badań GUS-u przygotował zestawienie miast i powiatów, w których na przestrzeni lat 1999-2013 doszło do największej liczby rozwodów. Mapa została przygotowana w oparciu o liczbę rozwodów w stosunku do zawieranych małżeństw. W podanym przedziale czasowym najwięcej osób rozstało się na zachodzie i północy kraju, najmniej na południu i wschodzie.

Warszawa czy Łódź?

Dane zebrane przez GUS są zaskakujące. To nie Warszawa jest w czołówce miast z największym odsetkiem rozwodów. W ciągu 14 lat rozwód sfinalizowało tu 41 proc. badanych. Więcej osób rozwiodło się w tym czasie choćby w położonej niedaleko Łodzi. Tutaj rozstało się 48 proc. z tysiąca badanych par.

 

09.12.2014 Lodz . Swiateczne iluminacje ulicy Piotrkowskiej .  Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: swieta ozdoby miasto iluminacja /FR/TOMASZ STAŃCZAK

 

Szczecin Szczecin fot. 'Collage of Szczecin' autorstwa Gnesener1900, wikipedia.org

Północny zachód przoduje

W latach 1999-2013 w Szczecinie rozwiodło się ponad 50 proc. badanych małżeństw. Podobnie Świnoujście nie ma powodów do radości. Według badań GUS-u obrazujących stosunek rozwodów do zawieranych małżeństw na przykładzie tysiąca par, w tym mieście rozwód sformalizowało 60 proc. osób.

Zielona Góra Zielona Góra fot. "Zgora11". Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zgora11.jpg#/media/File:Zgora11.jpg

Południowy zachód też nie ma się czym chwalić

Na zachodzie rozstaje się znacznie więcej osób niż na południu czy wschodzie Polski. Przykładowo w Zielonej Górze odsetek rozwodów waha się na poziomie 50,2 - 59,4 proc. W Legnicy i Jeleniej Górze w latach 1999-2013 rozwiodło się prawie 60 proc. badanych.

Olsztyn Olsztyn fot. google.pl/maps

Mazury i Podlasie wcale nie lepsze

Według badań przeprowadzonych przez GUS Mazury są drugim, po zachodniej części naszego kraju, regionem z najwyższym odsetkiem rozwodów. W Olsztynie i Suwałkach czynnik ten wynosi 60 proc. W Białymstoku sprawa wygląda niewiele lepiej - w ciągu analizowanych 14 lat rozstało się tutaj 45 proc. par.

BiałystokMateriały partnera

 

Lublin Lublin fot. 'Collage of views of Lublin', wikipedia.org

Południowo-wschodnia część Polski

W południowo-wschodniej części Polski najtrwalsze małżeństwa są zawierana w Lublinie. W lubelskim i sąsiadującym podkarpackim rozchodzi się stosunkowo najmniej osób. Choć i w tym rejonie znajdują się wyjątki. Wysoki odsetek rozwodów występuje w Zamościu - około 60 proc. par. Podobnie dzieje się w Przemyślu, gdzie w latach 1999-2013 rozwiodło się prawie 50 proc. świeżo poślubionych zakochanych.


Warto przeczytać: "Kochaj wystarczająco dobrze", czyli dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny >>