Wakacyjny kurs szycia: modna mini na lato [TUTORIAL]

Chcesz uszyć własną spódnicę mini? Zobacz, jak zrobić to prawidłowo w cyklu Janka Leśniaka. Nasz ekspert to projektant ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia.
Kurs Kroju i Szycia Kurs Kroju i Szycia Fot. Jan Leśniak

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj:

- materiał o długości: 2 x długość spódniczki + 2 x szerokość paska + kilka centymetrów zapasu (razem około 1 m)

(Ja użyłem dosyć grubej dresówki z pętelką - ważne, aby materiał był nie miękki i nie lejący się, żeby trzymał formę. No i oczywiście dzianina, bo chcemy uniknąć wszywania zamka.)

- nożyczki, metr krawiecki, nici, mydło lub pisak do materiałów, szpilki, pinezkę

- po 1 m gumy szerokiej na 5 cm

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 1: Przygotuj materiał

Samo szycie jest proste, ale najpierw będzie sporo upinania. Zmierz obwód w miejscu gdzie chcesz nosić spódnicę (ten model spódnicy, noszony na biodrach, wygląda lepiej) i ustal jej długość.

Aby zrobić duże kontrafałdy (dwie zakładki skierowane w przeciwnym kierunku) potrzebny nam będzie pas materiału o długości spódniczki i szerokości równej trzykrotności twojego obwodu. Dzianina powinna rozciągać się w szerz pasa.

Ponieważ materiały w belkach zazwyczaj mają około 1,5 m szerokości musisz dosztukować fragment - wytnij z dzianiny dwa pasy o długości spódniczki + 3 cm dodatku na szwy (1 cm na doszycie paska, 2 na podwinięcie dołu) i zszyj ze sobą w jeden długi pas. Odetnij fragment, aby pas miał 3 x szerokość twojego obwodu + 2 cm na szwy. Wydaje się długi, ale aby uzyskać efekt linii "A" potrzebne są głębokie kontrafałdy.

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 2: Owerlock

Obrzuć jedną z dłuższych krawędzi pasa owerlockiem. Następnie zszyj ze sobą, krótsze krawędzie, aby pas zamknął się w tubę.

Teraz podwiń i zaprasuj krawędź obrzuconą owerlockiem o około 1 - 1,5 cm i przeszyj zwykłym ściegiem - to będzie dolna krawędź spódniczki.

Szyj po szwie wykonanym przez owerlock, aby krawędź się nie wywijała.

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 3: Upinanie

Kiedy materiał jest już zszyty w tubę i ma podwiniętą krawędź, bierzemy się za upinanie kontrafałd. Ustal jaką chcesz mieć ich ilość i jakiej mają być szerokości - twój obwód trochę ci to narzuci. Postaraj się wybrać taką ilość, aby szerokość kontrafałdy była pełną liczbą.

Przykładowo, szyję spódniczkę na obwód 70 cm, więc zrobię 7 kontrafałd po 10 cm każda (ewentualnie węższe kontrafałdy, ale więcej = 10 kontrafałd szerokich na 7 cm).

Spódniczka będzie miała pasek z gumą w środku, więc możesz nieco zawyżyć swój obwód dla równego rachunku, a guma i tak zbierze nadmiar.

Kiedy już wielkość kontrafałd została ustalona, możemy przystąpić do upinania (patrz schemat poniżej). Zaznacz na górnej krawędzi odcinki (białe kreski) w odstępach: na przemian, szerokości kontrafałdy (jasno szare strzałki) i podwójnej szerokości kontrafałdy (ciemno szare strzałki). A następnie zepnij ze sobą punkty wskazane przez niebieskie strzałki tak, aby szersze odcinki ułożyły się do wewnątrz, a węższe zostały na zewnątrz (zdjęcia poniżej).

Upinanie kontrafałdFot. Jan Leśniak

Spódniczka na prawej stronie - tu widoczne są krótsze odcinki, i na lewej gdzie upięte są szersze odcinki.

kurs Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

(Na zdjęciu powyżej: spódniczka ułożona na płasko, na lewej stronie - te szersze odcinki na razie wyglądają jak bardzo szerokie zakładki.)

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 4: Kontrafałdy

Teraz każdą z zakładek ułóż w kontrafałdę rozkładając je tak, aby rozeszły się dokładnie po połowie w lewo i prawo od spięcia - patrz zdjęcie poniżej (przekrój kontrafałdy). Pospinaj krawędzie szpilkami.

Upinanie gotowe - możesz ostrożnie przymierzy, bo spódniczka już przypomina efekt końcowy. Jeżeli coś nie zgodziło się w obwodach, zawsze jedna z kontrafałd może być szersza albo węższa od pozostałych, to raczej niezauważalne.

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 5: Pasek

Teraz przygotujemy pasek. Wytnij z pozostałej części materiału pas o szeroki na 13 cm, długi na twój obwód + 2 cm na szwy.

Wyjaśnienie co do szerokości:  guma jest szeroka na 5 cm, potrzebujemy odrobiny luzu, aby się nie składała na pół, więc szerokość paska to będzie 5,5 cm, do tego dodajemy 1 cm na szew = 6,5 cm, pasek szyjemy z dwóch warstw, aby utworzyć tunel na gumę, stąd 6,5 x 2 = 13.

Dzianina powinna się rozciągać wzdłuż paska, aby mógł przesunąć się przez biodra. Zszyj ze sobą krótsze krawędzie paska, pozostawiając niezaszyty fragment na wprowadzenie gumy, powinien się on znaleźć poniżej połowy szerokości paska.

kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 6: Ostatnie szwy

Doszywamy pasek. Zaprasuj go wzdłuż na pół tak, aby lewa strona materiału znalazła się wewnątrz paska. Spódniczkę wywiń na lewą stronę. (Zdjęcie powyżej)

Upnij pasek wewnątrz tak, aby prawa strona paska (ta bez pęknięcia na wprowadzenie gumy) stykała się z prawą stroną spódniczki. Po przyszyciu i zaprasowaniu do góry, niezaszyta szczelina w pasku znajdzie się wewnątrz spódniczki. Jeżeli obwody spódniczki i paska nie zgadzają się, szyjąc rozciągnij nieco dzianinę. Jeżeli różnica w obwodach przekracza 5 cm, popraw upięcie kontrafałd.

kurs Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Szyj wewnątrz spódnicy, kontrolując szerokość paska.

kurs Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Krawędź szwu łączącego pasek ze spódnica obrzuć na overlocku i zaprasuj pasek do góry. Przez szczelinę, za pomocą agrafki wciągnij gumę do paska i zaszyj jej końcówki na płasko. Gotowe!

kurs Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: