Wakacyjny kurs szycia: jak uszyć sukienkę do samodzielnego farbowania [TUTORIAL]

W kolejnej odsłonie naszego cyklu Janek Leśniak pokazuje, jak uszyć sukienkę i pofarbować ją domową metodą. Nasz ekspert to projektant ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia.
Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj:

- 1 m BAWEŁNIANEJ dzianiny szerokiej na 160-180 cm. Białą, bawełnianą dzianinę kupiłem tu (Outlet Tkanin). Jest szeroka na 185 cm, więc sukienka mogła być mocno rozkloszowana! Jeżeli chcesz uszyć sukienkę dłuższą od mojej, kup: 1 x długość sukienki + 10 cm dodatku. Bawełna dlatego, że najlepiej przyjmuje barwnik.

Papier do form, linijkę i pisaki.
Metr krawiecki, pisak do materiałów, nożyce krawieckie, szpilki i nici.
Barwniki, najlepsze efekty uzyskuje się dobierając kolory z jednej gamy, przygotuj po dwie saszetki. Ja wybrałem cytrynowy, żółty, pomarańczowy i czerwień. A do drugiej wersji (zdjęcia na końcu posta) błękit, turkus, seledyn i niebieski.
4 saszetki sody oczyszczonej.
mnóstwo lodu!
Swój top lub t-shirt, wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.

- 1 m dzianiny (koniecznie bawełnianej!) szerokiej na 160-180 cm 

Moją białą bawełnianą dzianinę kupiłem tu: Outlet Tkanin. Jest szeroka na 185 cm, więc sukienka mogła być mocno rozkloszowana. Jeżeli chcesz uszyć sukienkę dłuższą od mojej, kup: 1 x długość sukienki + 10 cm dodatku

- papier do form, linijkę i pisaki

- metr krawiecki, pisak do materiałów, nożyce krawieckie, szpilki i nici

- własny top lub t-shirt (wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model). Użyjemy go jako podstawy do formy

Krok 1: Przygotowanie miary i formy

Potrzebujemy formy na połówkę topu. Jak odbić formę ze swojego topu dowiesz się tutaj. Możesz też użyć swojego topu składając go na pół i dokładnie rozprostowując jego kształt tak, aby materiał nigdzie nie był naciągnięty lub zmarszczony. To forma dokładnie opisująca twój tułów.

Jeżeli nie masz topu, przygotuj formę na bazie swojego t-shirta: narysuj w niej głębszy dekolt i popraw kształt pach tak, aby wyglądała jak top - patrz zdjęcie poniżej. Na formie połówki topu narysuj poziomą linię, na wysokości pachy (linia powinna być prostopadła do środka topu) - od tego miejsca będziemy odmierzać długość.

Przyłóż formę do siebie i ustal jaką chcesz nadać długość sukience, mierz od poziomej linii, którą narysowałaś.

Krok 2: Jak przygotować wykrój?

Złóż dzianinę dwukrotnie na pół, aby otrzymać wąski prostokąt z czterech warstw (jeżeli materiał jest w kominie, złóż go tylko raz na pół), aby wyciąć za jednym razem przód i tył, które będą symetryczne.

Dzianina powinna się rozciągać wszerz sukienki. Przyłóż formę połówki topu tak, aby środek dekoltu stykał się z krawędzią (tam gdzie dzianina jest dwukrotnie zagięta), a jego dół był odsunięty o około 5 cm od tej krawędzi.

Odmierz długość sukienki + 1 cm (na podwinięcie) w trzech miejscach: na zagiętej krawędzi, na środku topu po skosie, na boku - od dna pachy do przeciwnej krawędzi materiału. Tu od razu narysuj prostą linię - to będzie bok sukienki.

Na koniec połącz w płynny łuk 3 wyznaczone punkty. Łuk ma zaczynać się się pod kątem prostym do boku sukienki, a kończyć pod kątem prostym do zagiętej krawędzi (patrz zdjęcie powyżej). Następnie odrysuj kształt pachy i dekoltu oraz ramienia.

Krok 3: Wycinanie formy

Wytnij formę koniecznie dodając po 1 cm dodatku na szwy wokół pachy, ramienia i dekoltu. Na boku i na dole nie dodawałem dodatku. Sukienka i tak jest dosyć szeroka, a naddatek na dole wliczyłem w długość sukienki. Jeżeli chcesz, zróżnicuj głębokość dekoltu na przodzie i tyle.

Na zdjęciu powyżej wyciąłem płytszy otwór - to będzie dekolt tyłu.

W ten sposób wycięłaś 4 ćwiartki sukienki. Środek jest na zgięciu materiału - po rozłożeniu otrzymasz tył i przód.

Wyjmij wewnętrzną warstwę materiału - to będzie tył. Przód pozostaw złożony na pół i wytnij w nim kształt głębszego dekoltu.

Po rozłożeniu otrzymasz symetryczny tył i przód różniące się głębokością dekoltu.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

 Fot. Jan Leśniak

Krok 4: Ściągacze

Teraz ŚCIĄGACZE - coś nowego! Tą metodą można wykańczać wszystkie dzianiny, najczęściej stosuje się ją w t-shirtach i bluzkach wokół dekoltu.

Najpierw zmierz obwód dekoltów i pach, aby ustalić długość ściągacza.
Uwaga! Mierz w odstępie 1 cm od krawędzi - tam, gdzie wykonasz szew doszywając ściągacz,. Pamiętaj, że w ramieniu masz też 1 cm dodatku na szwy, nie uwzględniaj go mierząc obwody. Najprościej jest to zrobić układając w pionie metr krawiecki, kawałek po kawałku, wokół dekoltów i pach.

Teraz zsumuj obwód dekoltu przodu i tyłu, oraz pomnóż obwód pachy x 2 (pacha w przodzie i tyle jest taka sama). Aby ściągacz nie odstawał, musi mieć nieco mniejszy obwód od łuków, do których go przyszywamy. Obwody łuków (w tym wypadku suma dekoltów i suma pach) pomniejszamy o 8-12% w zależności od elastyczności dzianiny. Im bardziej dzianina jest elastyczna i rozciągliwa tym bardziej zaniżamy obwód. W bawełnianym dżerseju pomniejszam o 10%.

Ustal szerokość ściągacza, najlepiej wyglądają takie na 0,5 do 1 cm. Powyżej 1,5 cm, trzeba użyć materiału, który nazywa się ściągaczem (w istocie jest to prążek 1 x 1, lub 2 x 2, jest on bardzo elastyczny i sprężysty). Powyżej 1,5 cm szerokości ściągacza, obwód trzeba zaniżyć nawet więcej niż 12% - metodą prób i błędów.

Wytnij paski o szerokości 4 cm, jest to 2 x szerokość ściągacza + 2 cm na szwy (mój ściągacz planuję na 1 cm szerokości), i o długości obwodów dekoltu i pach, zaniżonych o odpowiednią ilość. Potrzebujesz jednego paska do dekoltu i dwóch do pach.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

 Fot. Jan Leśniak

Krok 5: Pierwsze szwy

Jak wiadomo dzianinę najlepiej szyć na owerlocku, ponieważ szew wykonany na tej maszynie jest elastyczny - owerlock od razu ścina i obrzuca krawędzie, a mechanizm dyferencyjny (dwie pary ząbków transportujących materiał, które mogą pracować w różnym tempie) pozwala zapobiegać rozciąganiu i falowaniu szwów.

W pierwszej kolejności zszyj ze sobą boki i ramiona sukienki - złóż przód z tyłem tak, aby stykały się prawymi stronami materiału i szyj na lewej stronie.

Następnie obrzuć dół sukienki. Ponieważ mam zamiar zostawić szew owerlockowy bez podwijania, dobrałem nici kolorystycznie pasujące do planowanych kolorów farbowania. Paski do ściągaczy złóż na pół i zszyj na krótszych krawędziach, tak aby każdy utworzył zamknięty obieg.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Teraz zaprasuj każdy pasek wzdłuż na pół - szew owerlockowy schowa się do wewnątrz.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

 Fot. Jan Leśniak

Krok 6: Wykańczanie

Najtrudniejsze! Upnij paski wokół dekoltu i pach, tak aby nieobrębione krawędzie, w dekolcie (i pachach), stykały się z podwójnymi, nie obrębionymi krawędziami w paskach. Paski są krótsze, więc upinaj je tak, aby nadmiar obwodu dekoltu (i pach) równomiernie rozprowadzić na całym pasku. Między szpilkami powinien być naprężony pasek i nieco luźniejszy fragment dekoltu (lub pachy).

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Zszywając je ze sobą, będziesz rozciągać pasek do długości fragmentu dekoltu (lub pachy). Dzięki temu po szyciu i zaprasowaniu, ściągacz "położy się" na łukach i będzie trzymał kształt dekoltu. Jeżeli naciągniesz zbyt mocno pojawią się zmarszczki wokół dekoltu, jeżeli naciągniesz zbyt słabo, ściągacz będzie odstawał.

Za pierwszym razem to może być trudne, ale trening czyni mistrza. Przed szyciem upewnij się, że równomiernie rozprowadziłaś obwód dekoltu. Jeżeli nie ma co rozciągnąć, zmniejsz obwód pasków (mogły się rozciągnąć podczas prasowania). Jeżeli trudno jest ci rozciągnąć fragment paska do fragmentu dekoltu, oznacza to, że różnica jest zbyt duża - przesuń szpilkę tak, aby nadmiar dekoltu był bardziej równomiernie rozprowadzony.

 

Ustaw szerokość szwu na najwęższą, i szyjąc kontroluj cały czas położenie stopki na pasku, aby nie zrobić zbyt wąskiego, lub zbyt szerokiego ściągacza. Ważne, aby ściągacz był szerszy niż sam szew owerlockowy. Jeśli będzie węższy, może nie utrzymać napięcia szwu i będzie się wywijać.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Po zszyciu zaprasuj ściągacze na prawą stronę, chowając szew owerlockowy do wewnątrz. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie, możesz użyć stębnówki (prosty ścieg), ponieważ dekolt jest na tyle duży, że nie będziesz go rozciągać podczas wkładania sukienki. Naddatek zetnij tak, aby był węższy niż wystająca część ściągacza.

Kursy Kroju i Szycia Jan LeśniakFot. Jan Leśniak

Jeżeli mimo wszystko szew wywija się na wierzch, wykonaj przeszycie wokół dekoltu, chwytając naddatki pod spodem. Na zdjęciu poniżej zobaczycie, mój mikroskopijnych rozmiarów ściągacz z tyłu - to dlatego, że poprawiałem szew i ściąłem za dużo - zdarza się, to nie koniec świata. W takim przypadku szew dookoła dekoltu jest niezbędny. Gotowe!

Jak zafarbować gotową sukienkę? Sprawdź tutaj.

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z juki.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

juki

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: