Wakacyjny kurs szycia: jak farbować materiał przy użyciu kostek lodu? [TUTORIAL]

Jeśli szukasz oryginalnych sposobów na urozmaicenie swojej garderobym, sprawdź ten sposób na farbowanie tkanin. Nasz ekspert, Janek Leśniak to projektant ubioru z ponad 10-letnim doświadczeniem pracy z polskimi markami. Dziś prowadzi własne Kursy Kroju i Szycia, a na naszym serwisie prowadzi wakacyjny cykl z tutorialami.
Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Co będzie potrzebne?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przede wszystkim zadbaj o stanowisko pracy. Barwniki farbują wszystko, czego dotkną. Przyda się folia i gumowe rękawice!

Przygotuj:

- materiał do zafarbowania (sprawdzi się bawełna, która najlepiej wchłonie barwnik),

- 4 saszetki sody oczyszczonej,

- barwniki w proszku do farbowania tkanin (po dwie saszetki każdego koloru - najlepsze efekty uzyskuje się dobierając kolory z jednej gamy) do kupienia w pasmanteriach albo sklepach chemicznych

Ja wybrałem zestawienie cytrynowego, żółtego, pomarańczowego i czerwieni. Do barwienia drugiego materiału: błękitu, niebieskiego, turkusowego i seledynowego.

- kratkę lub siatkę, przez którą przez farbowany materiał będzie ociekała woda z rozpuszczających się kostek lodu,

- mnóstwo lodu!

soda oczyszczona zastosowanie soda oczyszczona zastosowanie Fot. Shutterstock.com

Krok 1: Przygotuj roztwór sody

4 saszetki sody oczyszczonej rozpuść w 3,5 litra letniej wody. Następnie mocz w nim materiał przez min. 20 minut.

Kursy Kroju i Szycia Jan Leśniak Kursy Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 2: Przygotuj ociekacz

Przygotuj kratę i podstawkę. Chodzi o to, żeby woda z barwnikiem z roztopionego lodu mogła jedynie przesiąkać przez sukienkę, a materiał nie moczył się w tym, co spłynie. 

Delikatnie odsącz sukienkę i ułóż na kratce.

Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Kurs Kroju i Szycia Jan Leśniak Fot. Jan Leśniak

Krok 3: Rozłóż lód na materiale

Lód rozłożony na materiale musi całkowicie go zakrywać. To ważne, aby proszek barwnika podczas posypywania nie dostał się bezpośrednio na dzianinę.

Krok 4: Rozsyp barwniki

Delikatnie rozsyp barwniki na lodzie. Jeżeli chcesz uzyskać efekt różnych przenikających się kolorów, stwórz wyspy kolorystyczne z dwóch kolorów, by przestrzeń między nimi uzupełnić trzecim kolorem.

Krok 5: Pozostaw na noc

Tak przygotowany materiał pozostaw na noc lub dłużej (zależnie od temperatury powietrza). Lód topiąc się będzie rozpuszczał barwniki pozwalając kolorowej wodzie barwić materiał w niekontrolowany sposób.

Zobacz jak uszyć sukienkę z bawełny do zafarbowania (zdjęcie powyżej) - tutorial znajdziesz tutaj i na janlesniak.wordpress.com

Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z juki.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.

Partnerem jest:

juki

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: