Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
- metr krawiecki, pisak do tkanin lub mydło, nożyce krawieckie, nici i szpilki,
- dzianinę szeroką co najmniej na 1,5 m i długą na: 1 x długość sukienki + 10 cm dodatku,
Uwaga! Do uszycia sukienki polecam punto, czyli dzianinę typu interlock.
Łatwo się szyje, jest elastyczna, ale dobrze kryje niedoskonałości sylwetki, można w niej zostawić surowe brzegi ponieważ się nie strzępi.
Na rynku dostępne są dwa typy tego materiału. Mieszanka bawełny z poliestrem to słabsza jakość, mniej przyjemna w dotyku. Mieszanka wiskozy z nylonem jest dużo milsza w dotyku, ma łagodny naturalny połysk i świetnie się układa. Obydwie nadają się na taką sukienkę, ja szyłem z wiskozy z nylonem.
Ustal długość sukienki mierząc się z przodu, od najwyższego punktu barku (zakręt między szyją a ramieniem). Sukienka na moją modelkę ma 100 cm.
Następnie ustal długość rękawa - mierz od granicy między barkiem a ręką - u mnie to 22 cm (jest dłuższy, żeby móc go wywinąć dwukrotnie).
Szerokość rękawa ustalisz owijając metr wokół bicepsa i dzieląc ten obwód na pół. Uwaga! W tej sukience zbyt ciasny rękaw nie wygląda korzystnie, dlatego przy pomiarze, dobrze jest dodać 6-12 cm do obwodu bicepsa. W mojej sukience rękaw jest szeroki na 20 cm.
Przygotuj formę na połowę t-shirta, jak to zrobić przeczytasz w jednym z poprzednich postów (link tutaj) albo użyj swojego t-shirta. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy.
Złóż dzianinę na pół, a potem jeszcze raz na pół, aby otrzymać wąski prostokąt z czterech warstw. Dzianina powinna się rozciągać w szerz sukienki. Przyłóż formę t-shirta tak, aby jego środek stykał się z podwójnie zagiętą krawędzią dzianiny. Następnie:
- zaznacz środek ramienia (strzałka na zdjęciu),
- przedłuż skos ramienia tak, aby linia miała długość rękawa mierząc od końca ramienia t-shirta,
- pod kątem prostym do skosu ramienia narysuj szerokość rękawa (1/2 obwodu powiększonego o luz),
- pod kątem prostym do szerokości rękawa narysuj linię na 4-6 cm (to na podwijanie rękawa),
- ustal szerokość dołu sukienki - powinna być zdecydowanie węższa niż dół t-shirta, aby sukienka miała kształt ołówka,
- narysuj bok: przy rękawie narysuj delikatny łuk i poprowadź prostą aż do dołu sukienki.
Bok nie powinien najechać na t-shirt. Poniżej t-shirta sukienka powinna być węższa niż dół t-shirta. Wszystko po to, aby po podciągnięciu mogła się opiąć na biodrach i dać efekt zbluzowania.
Jeżeli chcesz, aby była luźna na biodrach poprowadź bok tak, aby minął dół t-shirta w odległości 1-2 cm.
Narysuj dekolt prowadząc łagodny łuk: od połowy ramienia t-shirta (wcześniej zaznaczona strzałką) do krawędzi złożonej dzianiny w sposób zaznaczony na zdjęciu poniżej.
Fot. Jan Leśniak
Wytnij formę dodając 1 cm dodatku na szwy: na boku i na ramieniu. Dół, dekolt i krawędź rękawa wytnij bez naddatku - zostawimy surowe wykończenie.
Fot. Jan Leśniak
Po rozłożeniu otrzymasz formę taką, jak na zdjęciu na samej górze slajdu.
To będzie minuta. Zszyj boki i ramiona. Jak? Polecam maszynę typu owerlock zetnie całe naddatki, co jest szczególnie istotne na zakrętach pod pachami, wtedy sukienka nie będzie się marszczyła). Jeśli nie masz owerlocka, szyj na zwykłej maszynie ściegiem zygzakowatym, jest elastyczny.
Po zszyciu, zetnij naddatki do szerokości 0,5 cm lub pod pachami ponacinaj naddatek w poprzek. To po to, aby sukienka po wywinięciu na prawą stronę się nie marszczyła (na łukach zmarszczki wynikają z tego, że naddatek wewnątrz ciągnie materiał - ma mniejszą długość niż szew).
Wywiń sukienkę na prawą stronę i podwiń rękawy, najlepiej dwukrotnie (dobrze jest przeszyć je w dwóch lub czterech miejscach ręcznie, aby się nie odwijały - najpierw przeszyj je na górze i na dol w miejscach szwów łączących przód z tyłem).
Przymierz sukienkę i sprawdź, czy odpowiada ci jej dekolt. Jeśli chcesz go pogłębić, złóż sukienkę wzdłuż na pół. Następnie Wyciągnij tył, tak aby jedynie warstwa przodu pozostała złożona na pół. Zepnij szpilką i narysuj kształt głębszego dekoltu. Uwaga! Powinien się zaczynać pod kątem prostym do zagiętej krawędzi, aby po wycięciu nie powstał dzióbek na środku. Wytnij przez obydwie połówki przodu - w ten sposób otrzymasz symetryczny dekolt.
Fot. Jan Leśniak
Efekt końcowy:
Fot. Jan Leśniak
Więcej instruktarzy znajdziesz na blogu Janka Leśniaka pod adresem: janlesniak.wordpress.com
Janek Leśniak. Projektant ubioru. Wykładał w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Przez ponad 10 lat współpracował z wiodącymi polskimi markami odzieżowymi. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod swoim nazwiskiem. Razem z maszynybrother.pl prowadzi Kurs Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją tworzenia własnych ubrań zaraża na swoim blogu.
Partnerem jest:
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!