Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Im twardsza powierzchnia, tym mocniejszy program zasysania ustawiamy na odkurzaczu. Większość modeli ma taką regulację i warto z tego korzystać. Dla przykładu, uniwersalna końcówka efektywniej usunie kurz, sierść i inne drobne zabrudzenia z kanapy, jeśli wybierzemy najniższą moc zasysania. W przypadku podłóg z twardego drewna sprawdzi się mocny program. Szczególnie jeśli używamy końcówki z włosiem, którą zbieramy z podłogi kurz.
Końcówki odkurzacza to wbrew pozorom nie tylko chwyt reklamowy. Końcówki warto zmieniać podczas odkurzania, aby przekonać się, do czego sprawdzają się najlepiej i sprzątać efektywniej.
Do odkurzania podłóg najlepiej stosować szczotki z włosiem. Dzięki temu unikniemy zarysowań. Mała szczoteczka sprawdzi się do czyszczenia abażurów lub książek.
Pamiętaj, aby przy zakupie nowego sprzętu zwrócić uwagę na wybór akcesoriów. Niektórzy producenci chwalą się wyjątkowo efektywnymi akcesoriami i wcale nie przesadzają! Przykładami są mini turboszczotka do usuwania sierści z tapicerki czy ssawka do czyszczenia materaców z roztoczy. To niedoceniani pomocnicy.
Dobrym pomysłem jest przenoszenie przydatnych akcesoriów razem z odkurzaczem tak, aby nie musieć przerywać sprzątania za każdym razem, kiedy w danym pomieszczeniu chcemy zmienić czyszczoną powierzchnię (na przekład z podłogi na tapicerkę).
W kwestii sprzątania, tak jak w innych dziedzinach codzienności, niezbędna jest systematyczność. Jeśli nie masz z nią problemu, prawdopodobnie nie popełniasz poniższych błędów. Co innego, jeśli od czasu do czasu, pozwolisz sobie na zapuszczenie mieszkania. Kiedy w końcu zabierzesz się za sprzątanie, rób to z głową. Przestrzegaj kilku prostych zasad.
Odkurzanie zostaw na koniec. Najpierw zetrzyj kurz z żaluzji i książek - tu najlepiej sprawdzi się zmiotka do kurzu typu Duster. Co z podłogą? Jeśli jest bardzo zabrudzona, pełno na niej piasku lub innych zabrudzeń, przed odkurzaczem użyj szczotki i szufelki. Przejdź się po pomieszczeniu, które chcesz odkurzać. Zanim chwycisz za sprzęt, zbierz z podłogi wszystkie śmieci, monety i drobne przedmioty. To nawyki, który usprawni odkurzanie i uchroni worek odkurzacza przed zbyt szybkim przepełnieniem.
Pamiętaj o cyklicznej wymianie lub czyszczeniu filtrów. Warto robić to choć raz w roku. To rada efektywnego sprzątania ważna szczególnie dla alergików. Najlepiej używać filtru z oznaczeniami HEPA H12 (przynajmniej). Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki, nawet 0,3 mikrona, a więc pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza.
Czysty filtr to kwestia właściwej higieny sprzętu do odkurzania. Ważny jest również odpowiedni dobór worków. Najlepiej używać tych polecanych przez producenta, które wykonane są z syntetycznych materiałów, a nie z papieru.
Przy okazji odkurzania ułatw sobie sprzątanie i zadbaj o szczegóły. Nie omijaj podłogowych listw, ani framug drzwi. Odkurzacza warto użyć do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc takich, jak sufitowe kąty. Przy okazji możesz odświeżyć też abażury lamp albo zakurzony żyrandol.
Odkurzanie też można sobie umilić. Zapachem! W sklepie z odświeżaczami powietrza, Pachnąca Szafa, można kupić specjalne pastylki, które należy wessać do odkurzacza na początku sprzątania. Pastylki zostają aktywowane za sprawą rozgrzanego powietrza, a jego cyrkulacja sprawia, że pachnieć będzie całe pomieszczenie. Koszt zestawu dwóch pastylek kosztuje niecałe 2 złote.
Jeśli chcesz odkurzać efektywnie, musisz zadbać o jakość używanego sprzętu. Jeśli twój odkurzacz jest twoim wrogiem, wymień go na nowy. Przy wyborze zwróć uwagę na etykietę sprzętu. Najważniejszą informacją jest efektywność energetyczna, przedstawiana w skali od "A" (niskie zużycie energii a co za tym idzie moc silnika, około 850 W) do ?G? (górna granica dopuszczalna przez UE, czyli mniej niż 1600 W).
Kolejny istotny szczegół to klasa reedycji kurzu, parametr określający czystość wydmuchiwanego powietrza, również przedstawiany na skali od "A" (najlepsza) do "G" (najgorsza). Dotyczy ogólnej szczelności odkurzacza (uwzględnia również wydostawanie się drobin przez nieszczelności i pył wytwarzany przez sam odkurzacz np. ścierające się elementy silnika). To parametr szczególnie istotny dla alergików i rodzin z małymi dziećmi.
Dobry odkurzacz charakteryzuje się bardzo dobrymi wartościami skuteczności odkurzania na dywanach i podłogach twardych przy jednoczesnym niskim poborze energii. Warto podkreślić, że nie wszystkie cechy produktu są przedstawione na etykiecie energetycznej. Nie ma na niej informacji o rozwiązaniach charakterystycznych dla danego producenta: specjalnym wyposażeniu, unikalnych filtrach czy dodatkowych udogodnieniach, takich jak dodatkowe akcesoria, pojemność worka czy zasięg pracy.
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!