Dzień Nauczyciela to świetna okazja, aby przypomnieć sobie te filmy i jeszcze na chwilę wrócić do szkoły

W Dniu Nauczyciela przypomnij sobie klasyki filmowe, których akcja toczyła się w szkole. Obejrzysz je z niekrytą przyjemnością. Obudzą w tobie wspomnienia dotyczące szkolnych czasów i dziecięcych przyjaźni. W naszym rankingu znajdziesz nie tylko komedie romantyczne i filmy dla dzieci, lecz także dramaty i horrory.
Kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny Kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny fot. Kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Dzień Nauczyciela to świetna okazja, aby przypomnieć sobie te filmy i jeszcze na chwilę wrócić do szkoły

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W Dniu Nauczyciela przypomnij sobie klasyki filmowe, których akcja toczyła się w szkole. Obejrzysz je z niekrytą przyjemnością. Obudzą w tobie wspomnienia dotyczące szkolnych czasów i dziecięcych przyjaźni. W naszym rankingu znajdziesz nie tylko komedie romantyczne i filmy dla dzieci, lecz także dramaty i horrory.

Harry Potter

Seria siedmiu powieści J. K Rowling dotycząca losów Harry'ego Pottera została przedstawiona w ośmiu filmach. Wieczór to zdecydowanie za mało, aby poznać historię małego czarodzieja. Jednak z pewnością nie tylko najmłodszych, lecz także starszych wciągną przygody zdolnego Harry'go, pięknej Hermiony i odważnego Rona.

Akcja toczy się przede wszystkim w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie oraz Hogsmeade - wiosce zamieszkanej przez czarodziei.

Kadr z filmu Carrie Kadr z filmu Carrie fot. Kadr z filmu Carrie

Carrie

Główną bohaterką powieści Stephana Kinga jest młoda Carrie White. Dziewczyna wychowywana przez fanatyczkę religijną jest postrzegana w szkole jako wyrzutek i dziwoląg. Kiedy Carrie zaczyna dojrzewać, dostaje pierwszej miesiączki, odkrywa w sobie telekinetyczne zdolności. Może przesuwać przedmioty, a nawet częściowo kontrolować umysły innych osób. Wykorzystuje to, aby zemścić się na swoich szkolnych oprawcach.

Pierwszy film o losach Carrie w reżyserii Briana De Palmy powstał w 1976 roku. Doczekał się nawet kontynuacji. Kolejny razy powieść sfilmowano w 2002 roku. Najbardziej znana ekranizacja pochodzi jednak z 2013 roku W rolach głównych wystąpiły wtedy Chloë Grace Moretz jako Carrie White oraz Julianne Moore jako jej matka.

Kadr z filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów Kadr z filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów fot. Kadr z filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Stowarzyszenie umarłych poetów

John Keating przybywa do Akademii Weltona, szkoły szczycącej się olbrzymimi tradycjami i długą, barwną historią. Ekscentryczny nauczyciel języka angielskiego sam jest wychowankiem tej placówki. Postanawia nauczyć dzieciaki wszystkiego tego, czego nikt nie nauczył jego. Pokazuje uczniom jak czytać poezję i uczy ich samodzielnego myślenia. Zainspirowaniu przez belfra chłopcy reaktywują tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Niestety metody wychowawcze nowego nauczyciela nie przypadają do gustu rodzicom i szkolnej kadrze. Wrogie nastawienie do Keatinga potęguje tragedia, jaka dotyka jednego z uczniów, Neila.

Kadr z filmu Młodzi Gniewni Kadr z filmu Młodzi Gniewni fot. Kadr z filmu Młodzi Gniewni

Młodzi gniewni

Scenariusz tego amerykańskiego hitu powstał na podstawie książki Lou Anne Johnson "My Posse Don't Do Homework". Autorka po zrezygnowaniu z pracy w marines obejmuje posadę nauczycielki w jednej ze szkół w Los Angeles. Pod opiekę dostaje wyjątkowo trudną młodzież. Klasa uważa, że tak jak wcześniejsi wychowawcy, będzie chciała się ich pozbyć. Kobieta ma wręcz przeciwne plany. Z czasem zdobywa zaufanie niepokornych uczniów i jest pierwszą osobą, która chce pomóc im w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Kadr z filmu Pan od muzyki Kadr z filmu Pan od muzyki fot. Kadr z filmu Pan od muzyki

Pan od muzyki

Słynny dyrygent przyjeżdża do ośrodka dla trudnej młodzieży. Rozpoczyna tam pracę jako nauczyciel muzyki. Nie podoba mu się sposób traktowania uczniów przez oziębłego, pozbawionego litości dyrektora. Belfer stara się dotrzeć do dzieciaków za pomocą muzyki. Zakłada chór i odkrywa wybitny talent Pierre'a Morhange. To dzięki wysiłkom dyrygenta chłopiec dostanie się w przyszłości do konserwatorium muzycznego.

Kadr z filmu Wredne dziewczyny Kadr z filmu Wredne dziewczyny fot. Kadr z filmu Wredne dziewczyny

Wredne dziewczyny

Ta sympatyczna komedia opowiada o szkole przetrwania jaką jest dla 15-letniej Cady amerykańskiej liceum. Dziewczyna wróciła właśnie z Afryki, gdzie jej rodzice prowadzili antropologiczne badania. Rzucona w nieznane środowisko rozwydrzonych, bogatych nastolatek nie rozumie zasad panujących w szkole.

Trafia pomiędzy dwie walczące ze sobą grupy - kujonów i osób popularnych. Cady od razu podpada Reginie, przywódczyni popularnych, kiedy wpada w oko jej byłemu chłopakowi. Wredna królowa szkoły postanawia dać Cady nauczkę.

Kadr z filmu Grease Kadr z filmu Grease fot. Kadr z filmu Grease

Grease

Grease to już kultowa historia pierwsze miłości, która rozgrywa się na tle szkolnych wydarzeń. Sandy przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Australii. Do jej nowej szkoły uczęszcza także jej wakacyjny romans - Danny. Niestety chłopak nie jest takim ideałem, jak wcześniej wydawało się dziewczynie. Ich miłość zostaje wystawiona na próbę.

Macie jakieś ulubione filmy, których akcja toczy się w szkolnych murach? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Więcej o: