Prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt jest większe w przypadku wysokich kobiet. Badania dr Garyego Steinmana, położnika z Long Island Jewish Medical Center wykazały, że czynnik który sprawia, że kobieta jest wysoka może mieć tez związek z tendencja do ciąż bliźniaczych. Z naukowych analiz wynika, że matki dwojaczków i innych wieloraczków były co najmniej o 1 cal wyższe niż pozostałe matki. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej rośnie również z wiekiem.
Bliźnięta są wyjątkowo związane, bawią się już w łonie matki. Badania Umberto Castiello z Uniwesrystetu w Padowie pokazały, że już od 14 tygodnia ciąży można obserwować interakcję między dziećmi w łonie matki. Dzięki ultrasonografowi widać było jak bliźnięta bawią się ze sobą - głaszczą po głowach, dostosowują swoje ruchy do drugiego dziecka.
Często bliźnięta są mylone nawet przez członków rodziny, czy najbliższych przyjaciół. Za to psy w ich identyfikacji nigdy się nie myli. Badacze z Czech wykorzystali w swoich testach wyszkolone psy policyjne. Dawali im do wąchania waciki nasączone wydzieliną z pępków bliźniaczych niemowląt. Psy nie myliły się ani razu, co dowodzi, że zapach nawet identycznych z pozoru bliźniąt jest różny. Badacze spekulują, że w różnice te wynikają z zewnętrznych czynników - np. przebytych infekcji.
Bliźnięta mogą wyglądać jak dwie krople wody, ale ich odciski palców są różne. To dlatego, że nie tylko geny odpowiadają za kształt linii papilarnych. Zmieniają je także różne czynniki zewnętrzne działające na płód.
Najwięcej na świcie bliźniąt rodzi się w państwie Benin w zachodniej Afryce. Na tysiąc urodzeń niemal 30 (dokładnie 27.9) to bliźnięta! W Azji i Ameryce Południowej bliźniąt rodzi się ich znacznie mniej - zaledwie osiem na tysiąc niemowląt. Badacze nie są pewni skąd takie różnice w liczbie bliźniaczych ciąży pomiędzy regionami świata. Podejrzewają, że wpływa na to wiele czynników - to czy matka odziedziczyła jakieś geny "bliźniacze", czy pali, w jakim jest wieku i jakiego jest wzrostu.
Bliźnięta łączy nie tylko podobny wygląd zewnętrzny, ale i wewnętrzny - dzielą ze sobą 99.9 proc. genów. To powód dla którego tak często są zapraszane do różnego rodzaju badań, w których naukowcy chcą oddzielić wpływ genów od wpływów środowiska na różne cechy człowieka.
To oczywiście tylko wybrane obserwacje dotyczące bliźniąt. A czy wy - macie jakieś własne? Jakie są bliźnięta? Co was w nich fascynuje?
Każdy ma jakiś talent. Jeden potrafi grać na skrzypcach, inny świetnie piecze ciasta, jeszcze inny jest geniuszem w pielęgnowaniu roślin. Warto szukać i rozwijać swoje talenty, bo dzięki temu życie staje się barwniejsze, a my sami lepsi. Sprawdź do czego jesteś zdolny.
A także:
W czym tkwi istota mężczyzny * Co nas zniewala * Co pornografia robi nam w mózgu?
fot. Okładka Charkatery