Wystarczająco Perfekcyjna Pani domu: jak przedłużyć żywot odkurzacza i pozbyć się brudu z antystatycznych szczotek?

Instrukcja rzecz święta. Przechowujmy ją w dostępnym miejscu, by zerkać przy okazji odkurzania. Znajdziemy w niej wszystkie przykazania, dotyczące właściwego czyszczenia danego urządzenia. Jeśli jednak należysz do zapominalskich, przyda ci się kilka naszych porad.
jak myć filtr do odkurzacza jak myć filtr do odkurzacza Fot. Materiały prasowe

Pamiętaj o wymianie filtrów i worków

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Nigdy nie odkurzaj bez worka lub filtrów zabezpieczających. Stosuj te oryginalne lub o porównywalnych parametrach. Regularnie kontroluj wszystkie filtry, czyść je i wymieniać zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta w instrukcji obsługi. Pamiętaj o wymianie również tych filtrów, które umieszczone są przed silnikiem urządzenia. Odpowiedni filtr często załączony jest jako element dodatkowy przy zakupie kompletu worków.

Uwaga! Przed czyszczeniem odkurzacza, zawsze należy najpierw wyjąć wtyczkę z gniazdka.

Czyść obudowę i wewnętrzną komorę

Zaniedbany odkurzacz skutecznie zniechęca do samego sprzątania. Tymczasem dbanie o jego wygląd jest dziecinnie proste. Obudowę i komorę na worek wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Należy pamiętać jednak o tym, by przed ponownym użyciem sprzęt był całkowicie suchy.

Odkurzaj szczotki i ssawki

Same ssawki również możemy oczyścić. Większe nitki i włosy ze szczotki od odkurzacza można usunąć za pomocą małej ssawki szczelinowej. Zabrudzone ssawki bez włosia wyczyścisz natomiast przy użyciu gąbeczki do naczyń, roztworu wody i detergentu. Nie zapominaj o szczotkach i zmiotkach do podłóg. Czyść je z zabrudzeń zawsze wtedy, kiedy odkurzasz. Inaczej sprzątanie za ich pomocą przyniesie odwrotny efekt.

Szczotki do kurzu myj pod wodą

Co z innymi zakurzonymi pomocnikami? Popularną zmiotkę do kurzu typu Duster bez obaw myj pod letnią wodą. Produkt sprawdzonej marki nie utraci swoich antystatycznych właściwości. Zaletą innych gadżetów do walki z kurzem, np. szczotek do kaloryferów i żaluzji, jest to, że zabrudzone nakładki do sprzątania można zdjąć i wyprać w pralce.

Nakładki na mopy pierz w pralce

Identycznie jest z mopami. W ich przypadku pranie nakładek w pralce również jest polecane przez producentów. Zaletą takiego rozwiązania jest opcja wirowania, bijąca na głowę ręczne wyżymanie. Uprana i odwirowana nakładka, niezależnie od jej typu, jest gotowa do wysuszenia albo kolejnego mycia podłóg.

W tym miejscu warto wspomnieć o właściwym użytkowaniu pralek. W przypadku prania bardzo zabrudzonych materiałów (np. nakładek na mopy) warto regularnie oczyszczać filtr. Choć wracamy do punktu wyjścia, pranie to już zupełnie inna historia, do której wrócimy przy następnej okazji.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: