Na Florydzie nie można skakać ze spadochronem, a w Cannes chodzić w baletkach. Złapiesz się za głowę, kiedy dowiesz, czego jeszcze nie wolno kobietom

Kobiety wywalczyły sobie równouprawnienie na początku XX wieku. Jednak nadal nie zawsze i nie wszędzie wszystko im wolno. Kobiety na całym świecie bywają piętnowane za nieodpowiedni strój, np. za noszenie butów na płaskim obcasie w Cannes, czy oddanie się niewłaściwym rozrywkom np. skakanie ze spadochronem na Florydzie. Jakie absurdalne zakazy możemy jeszcze spotkać?
Natasha Poly Natasha Poly Kazuko Wakayama / Kazuko Wakayama / KCS PRESSE

Na festiwalu w Cannes tylko na obcasach

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Podczas 68. Festiwalu Filmowego w Cannes dyrektor Thierry Frémaux wprowadził kilka niespisanych zakazów. Jednym z nich była regulacja dotycząca kobiecego obuwia.

Gwiazdy goszczące na festiwalu na galach mają obowiązek pojawić się w butach na wysokim obcasie. Jako pierwszy o tym dość zaskakującym zakazie poinformował magazyn "Screen Daily".

Dyrektor Fremaux zaprzeczył, że podobne zalecenie pojawiło się w oficjalnym regulaminie festiwalu. Tak skomentował sprawę na Twitterze: - Rozporządzenie w kwestii czerwonego dywanu się nie zmieniło: "Smoking, kreacja wieczorowa". Nie ma nic o obcasach - napisał. Jednak w wielu mediach pojawiły się relacje gwiazd, które twierdziły, że nie zostały wpuszczone na seans ze względu na nieodpowiednie obuwie. Taka historia spotkała między innym żonę Asif Kapadia. Kobieta nie mogła wejść na premierę filmu męża.

Początkowo sądzono, że kobiety zmarły po zabiegu dokonanym przez lekarza oskarżanego o używanie starych, zapuszczonych instrumentów. Warunki, w jakich pacjentki są operowane są fatalne. lekarz, o którym mowa, wykonał 83 zabiegi w ciągu zaledwie godziny. Jednak śledztwo wykazało, że prawdopodobnie przyczyną śmierci i powikłań było podanie kobietom leków skażonych substancją dodawaną do trutki na szczury - fosforek cynku. Na zdjęciu: Indra Bai, matka kobiety, która straciła życie po przejściu zabiegu w ośrodku masowych sterylizacji w środkowych Indiach Początkowo sądzono, że kobiety zmarły po zabiegu dokonanym przez lekarza oskarżanego o używanie starych, zapuszczonych instrumentów. Warunki, w jakich pacjentki są operowane są fatalne. lekarz, o którym mowa, wykonał 83 zabiegi w ciągu zaledwie godziny. Jednak śledztwo wykazało, że prawdopodobnie przyczyną śmierci i powikłań było podanie kobietom leków skażonych substancją dodawaną do trutki na szczury - fosforek cynku. Na zdjęciu: Indra Bai, matka kobiety, która straciła życie po przejściu zabiegu w ośrodku masowych sterylizacji w środkowych Indiach ANINDITO MUKHERJEE / REUTERS / REUTERS

W Indiach nie wszędzie porozmawiasz przez telefon

W Bihar, w północno-wschodnim stanie w Indiach, wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych przez kobiety. Ma to zapobiec licznym zdradom, których dopuszczają się tam panie. Według urzędników kobiety za pomocą telefonów nawiązują relacje z innymi mężczyznami.

Manuwar Alam, szef rady wsi Sunderbari, tak argumentował tę decyzję: - To wielki wstyd, kiedy pytają się nas, ile kobiet z waszej wsi odeszło od małżonka. Komórki niszczą atmosferę w naszej gminie, dlatego postanowiliśmy odebrać kobietom prawo do korzystania z nich.

Paniom za korzystanie z telefonów komórkowych w Bihar grozi grzywna.

Panie zapytane, jakie kosmetyki dają im energię wiosną odpowiedziały, że lakiery, błyszczyki i szminki w kolorach czerwonym i różowym (Fot. Marta Lewin) Panie zapytane, jakie kosmetyki dają im energię wiosną odpowiedziały, że lakiery, błyszczyki i szminki w kolorach czerwonym i różowym (Fot. Marta Lewin) Panie zapytane, jakie kosmetyki dają im energię wiosną odpowiedziały, że lakiery, błyszczyki i szminki w kolorach czerwonym i różowym (Fot. Marta Lewin)

Czerwona szminka zakazana w telewizji

Dziennikarki BBC CBBC, stacji telewizyjnej emitującej programy dla dzieci, nie mogą malować się do pracy. Właściciele kanału nie chcą, aby kobiety występujące na wizji epatowały seksualnością.

Prezenterki nie mogą więc malować ust czerwoną szminką i ubierać się wyzywająco. Takie wytyczne dotyczą też gości zapraszanych do programów.

Melissa Hardinge, redaktor główna CBBC, przywiązuje dużą wagę do wyglądu pracowników: - Poddawanie dziewcząt seksualizacji traktujemy bardzo poważnie, dlatego chcemy stworzyć model idealnej prezenterki dla dzieci - wyjaśnia Hardinge - Wchodzę do studia, gdzie nagrywany jest program i proszę prowadzące, aby usunęły czerwoną szminkę z ust.

Skok ze spadochronem i instruktorem oferuje m.in. firma Skyfun Skok ze spadochronem i instruktorem oferuje m.in. firma Skyfun Skyfun

Na Florydzie panny, rozwódki i wdowy nie mogą w dni wolne od pracy skakać ze spadochronem

Ten absurdalny zakaz brzmi jak dobry żart. A jednak taki przepis widnieje w kodeksie. Profesor prawa James Woodruff przyznaje, że zapis ten powstał bardzo dawno temu, w czasach, kiedy nie wydała się on nikomu dziwny:

- Przepis ten pochodzi z 1800 roku. Był to czas religijnego nawrócenie, kiedy chciano zaprowadzić w Ameryce ład i porządek, a to wydało się dobrym pomysłem w pielęgnowaniu moralności - powiedział w rozmowie z kshb.com.

Nie jest to zbyt restrykcyjnie przestrzegane prawo. Jednak, jak zauważa z uśmiechem profesor Woodruff: - Przydaje się od czasu do czasu, kiedy prawnik szuka jakiejś twórczej linii obrony dla swojego klienta.

Minispódniczki nie można nosić w Ugandzie

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni w 2014 roku podpisał ustawę zakazującą pornografii. Panie nie mogą odsłaniać ud, piersi i pośladków. Jeden z punktów regulacji dotyczył noszenia przez kobiety nieprzyzwoitych ubrań, w tym krótkich spódniczek.

Zakaz ten miał, zdaniem urzędników, chronić panie przed krytykowaniem, poniżaniem czy molestowaniem, ale także chronić kierowców!

Tak w rozmowie z BBC News komentował sprawę przedstawiciel rządu Nsaba Buturo: - Pytacie, co złego jest w noszeniu krótkich spódniczek? Otóż może to spowodować wypadek, bo niektórzy mężczyźni w naszym kraju są słabi psychicznie.

Arabii Saudyjskiej kobietom nie można jeździć samochodem

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mogą wychodzić z domu bez opiekuna - najczęściej ojca lub męża. Wiąże się z tym wiele innych, absurdalnych obostrzeń. Jednym z nich jest np. zakaz prowadzenia samochodu.

Saudyjki nie mogą same jeździć autem. Wielokrotnie próbowały znieść ten zakaz. W 2011 roku grupa aktywistek zorganizowała kampanię "Women2Drive". Niestety akcja nie przyniosła efektów.

Zdaniem wielu mężczyzn, panie mogą prowadzić samochód wyłącznie, kiedy podwożą dzieci do szkoły lub w nagłych, losowych sytuacjach. Tego zdania jest między innymi Talal Alharbi, popularny w Arabii Saudyjskiej dziennikarz: - Kobiety powinny skupić się na prostych sprawach - komentował dla Arab News akcję "Women2Drive".

Zobacz, czego jeszcze nie wolno kobietom w Arabii Saudyjskiej.

legginsy, fitness legginsy, fitness legginsy, fitness

Legginsy? W Stanach Zjednoczonych to nie takie proste

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W lutym 2015 roku David Moore przedstawił projekt ustawy, która zakładała zakaz noszenie przez kobiety "gadżetów i kostiumów przypominających wyglądem lub symulujących genitalia czy owłosienie łonowe".

Takie zasady pojawiły się w kilku amerykańskich szkołach, między innymi w stanach: Illinois, Oklahoma, Kalifornia, Massachusetts. W rezultacie dziewczęta nie mogą nosić legginsów, obcisłych spodni gimnastycznych, bo takie ubranie mogłoby rozproszyć chłopców.

- Zdaniem urzędników taka odzież jest zaproszeniem do agresji seksualnej - donosi Tara Culp-Ressler w Think Progress.

Więcej o: