Dzięki tym radom zapłacisz mniej. Krótki przewodnik po targowaniu

Filipiny, Indie, Tajlandia, Meksyk i oczywiście Turcja. W tych krajach po prostu trzeba się targować. Jest to dobry zwyczaj, który z pewnością docenią lokalni sklepikarze. Nawet jeśli nie masz w tym jeszcze wprawy, nie przejmuj się. Dzięki naszym radom, szybko podszkolisz się w sztuce targowania.
Na bazarach można potrenować sztukę targowania. Ale na sukces mogą liczyć tylko najlepsi Na bazarach można potrenować sztukę targowania. Ale na sukces mogą liczyć tylko najlepsi fot. materiały prasowe

Podstawowe zasady

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Zanim zaczniesz robić zakupy musisz pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, nie wypada targować się w sklepach lub w miejscach, gdzie od samego początku wywieszone są ceny. Negocjuj na bazarach i ulicznych stoiskach, tam o kwocie decyduje handlarz.

Po drugie, nie dotykaj rzeczy, której nie chcesz kupić. Handlarz odbierze ten gest jako znak, że jesteś zainteresowany towarem, a wręcz już sięgasz po portfel, aby coś kupić. Kiedy nie sfinalizujesz sprzedaży, sprzedawca odbierze to za zniewagę.

Jeśli przypadkowo weźmiesz coś do ręki, możesz spróbować jeszcze wymigać się od zakupu. Zaproponuj, że zapłacisz podaną kwotę, jeśli dostaniesz wybrany przez siebie gratis. Zazwyczaj handlarze wolą coś dorzucić niż w ogóle zrezygnować z transakcji.

Jak się targować? Jak się targować? fot. shutterstock.com

Najpierw wypatrz cel

Zakupy rozpocznij od obejrzenia interesujących cię produktów na różnych straganach. Kiedy masz już upatrzoną pamiątkę, zacznij rozmowę. Nie przejmuj się początkową ceną. Z pewnością jest znacznie zawyżona. Zastanów się, ile możesz zapłacić za daną rzecz i staraj się nie przekroczyć tej ceny.

Kiedy zrezygnujesz, powiesz, że jest to dla ciebie za drogie, odejdziesz od stoiska, prawdopodobnie sprzedawca dogoni cię i sprzeda towar za określoną przez ciebie kwotę.

Jak się targować? Jak się targować? fot. shutterstock.com

Podaj kwotę o połowę niższą

Ważne jest, aby to sprzedawca podał pierwszy kwotę. Wtedy możesz udawać, że jest to dla ciebie stanowczo za dużo i zaproponować swoją cenę - najlepiej co najmniej o połowę niższą od wyjściowej. W ten sposób, podczas dyskusji o rabacie, spotkacie się w połowie drogi.

Turcja, Stambuł, Grand Bazar Turcja, Stambuł, Grand Bazar Fot. Anna Lewanska / Agencja Wyborcza.pl

Bądź obojętny

Nigdy nie dawaj po sobie poznać, że coś ci się wyjątkowo podoba. Udawaj obojętność. Nie zachwycaj się towarem - nawet w swoim języku. Sprzedawca w mig zorientuje się, że przedmiot ci się podoba. Doświadczony handlarz pozna to po głosie, błysku w oku, gestach.

Jak się targować? Jak się targować? fot. shutterstock.com

Pokaż pieniądze

Pieniądze działają na handlarzy jak magnes. Nie chodzi tutaj oczywiście o wymachiwanie plikiem banknotów. Pamiętaj, że na targowiskach "pracuje" także wielu kieszonkowców. Nie kuś więc losu.

Najlepiej mieć dwa portfele. Jeden z niewielką ilością gotówki, w drobnych banknotach, i drugi z pozostałymi pieniędzmi. W trakcie zakupów wyjmuj ten pierwszy. Podczas targowania możesz trzymać zaproponowaną przez siebie kwotę w dłoni. Będzie to dla sprzedawcy najlepszy dowód na to, że jesteś żywo zainteresowany kupnem.

Wielki Bazar - Turcja Istambuł. Jedno z największych targowisk w Turcji. Wielki Bazar, w języku tureckim określany jako Kryty Bazar, ma 30 hektarów powierzchni, na której znajduje się ok. 3,5 tysiąca stoisk handlowych.
Wielki Bazar - Turcja Istambuł. Jedno z największych targowisk w Turcji. Wielki Bazar, w języku tureckim określany jako Kryty Bazar, ma 30 hektarów powierzchni, na której znajduje się ok. 3,5 tysiąca stoisk handlowych. shutterstock

Walcz o rabat

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Na bazarach z pewnością wynegocjujesz większy rabat, jeśli u jednego sprzedawcy kupisz kilka rzeczy. Zanim zaczniesz się targować, obejrzyj, co znajduje się na innych kramikach. Z pewnością zauważysz, że towary powtarzają się. Warto wybrać więc to stoisko, gdzie znajduje się najwięcej rzeczy, którymi jesteśmy zainteresowani.

Możesz też robić zakupy ze znajomymi. Im więcej rzeczy kupicie u jednego handlarza, tym cena będzie niższa. Pamiętaj, żeby zacząć o jednej upatrzonej pamiątki i stopniowo, nieznacznie zwiększając łączną kwotę, dodawać kolejne interesujące nas produkty.