Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Kolonya to mieszanina alkoholu etylowego, wody, olejku cytrynowego i różnych esencji kwiatowych. Ten codzienny kosmetyk sprawdzi się zarówno jako płyn do mycia rąk, jak i jako środek na ból mięśni. Pochodzi z Włoch, ale to właśnie w Turcji stał się prawdziwym bestsellerem.
Turczynki używają go, kiedy chcą się odświeżyć po podróży, a także kiedy... znajdą tłustą plamkę na ubraniu. Kolonya pięknie pachnie i sprawdza się w każdej sytuacji. Najpopularniejsze są te produkowane przez firmy Rebul i Eyuo Sabri Tuncer. Znajdziemy różne zapachy tego produktu: od tytoniowego po mandarynkowy.
W Turcji niemal na każdym kroku natkniemy się na sklep lub stoisko z ziołami. W takim miejscach warto polować na naturalne olejki. Różany, czosnkowy, imbirowy czy z czarnuszki idealnie sprawdzi się podczas codziennej pielęgnacji cery i włosów oraz przy różnych dolegliwościach. Oto prawdziwe hity:
Olejek do pielęgnacji włosów
Olejek migdałowy ze słodkiej odmiany migdałów jest jednym z najpopularniejszych olejków kosmetycznych. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Nawilża, ale nie zatyka porów. Ponadto rewelacyjnie wzmacnia włosy. Należy nanosić go na same końcówki. Dzięki temu fryzura stanie się bardziej lśniąca, a włosy przestaną się łamać i kruszyć.
Olejek na zapalenie zatok
Preparat marki Isikbaharat jest hitem wśród blogerek. W składzie znajdziemy: wyciąg z eukaliptusa, rozmarynu, pokrzywy, orzecha laskowego. Podczas choroby wystarczy raz dziennie smarować zatoki oraz nos, aby poczuć się lepiej.
Olejek na problemy z pęcherzem
Olejek kminkowy idealnie sprawdzi się przy problemach z pęcherzem. Jego przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości pomogą oczyścić organizm. Już kilka kropel wmasowanych w brzuch pomoże pozbyć się wzdęć i bólu brzucha.
Kobiety, które wielką wagę przywiązują do pielęgnacji włosów, w Turcji poczują się jak w raju. Turczynki naprawdę znają się na pielęgnacji skóry głowy.
Kuracja dla włosów
Gorąco polecanym przez blogerki jest szampon do wszystkich rodzajów włosów marki Haci Sakir. Kosmetyk z proteinami jedwabiu, oliwą z oliwek dogłębnie oczyszcza skórę głowy, nie podrażniając jej przy tym. Szampon stymuluje wzrost i ogranicza wypadanie włosów.
Na porost włosów
Hitem ostatnich miesięcy są także szampony czosnkowe. Zapach nie odstrasza, ponieważ zazwyczaj pachną wanilią, a ekstrakt z czosnku jest bezzapachowy. Regularnie stosowany stymuluje cebulki, a to sprawia, że włosy szybciej rosną. Ponadto mniej się przetłuszczają.
W Turcji mamy też duży wybór rewelacyjnych, naturalnych mydeł. Bardzo często kupujemy jako pamiątkę z podróży nie zdając sobie sprawy z tego, że są one jednymi z najlepszych na całym świecie. Nie tylko pięknie pachną, świetnie się pienią i dogłębnie nawilżają, lecz także są zdrowe dla naszej skóry, ponieważ nie zawierają sztucznych składników.
Mydełko "hammamowe"
Swoją nazwę zawdzięcza Hammamom, czyli tureckim łaźniom. Tellak, czyli obsługa takiego miejsca, zapewnia masaże oraz wykonuje usługi mycia i peelingu ciała. Mydełka, których używają to często oliwkowe, eukaliptusowe, laurowe i różane kombinacje. Wśród dostępnych na polskim rynku odpowiedników bardzo dobrymi opiniami cieszy się mydło Hammam Planeta Organica.
Mydełko pistacjowe
Jeśli lubisz zapach pistacji koniecznie spróbuj mydła z Mardin, miasta w południowo-wschodniej Turcji. Intensywnie zielona kostka jest bardzo charakterystyczna. Nie przegapisz jej więc na lokalnych targach.
Mydło zawiera aż 35 proc. oleju z pistacji, więc rewelacyjnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Przyniesie ukojenie także skórze problematycznej - trądzikowej lub łuszczącej się. Dzieje się tak za sprawą lecytyny znajdującej się w oleju. Ta substancja sprzyja leczeniu stanów chorobowych skóry. Można używać go nie tylko do mycia ciała, lecz także twarzy i włosów.
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
W Turcji prawdziwym zagłębiem różanym jest miasto Isparta. Jednak produkty na bazie róży można kupić w całym kraju. Szczególnie polecane przez Turczynki są kosmetyki marki Gülsarayi i Bebak.
Woda różana
Woda różana powstaje jako efekt uboczny podczas produkcji olejku. Jest przygotowana na bazie świeżych płatków róży damasceńskiej, które zawierają terpeny, glikozydy, flawonoidy i antocyjany. Mają one korzystny wpływ na zdrowie: działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wodę można stosować jako tonik, a nawet jako dodatek do potraw.
Używana jako tonik zmniejszy zaczerwienienia, łagodzi stany zapalne i przyspieszana gojenie się ranek i wyprysków. Przy regularnym stosowaniu z pewnością zmniejszy widoczność blizn.
Krem różany
Kremy do twarzy na bazie olejku różanego poprawiają stan i koloryt skóry dojrzałej. Wygładzają zmarszczki i ujędrniają ją.
Warto też sięgnąć po kremy pod oczy z ekstraktem z róży. Taki kosmetyk zmniejszy opuchliznę i usunie cienie pod oczami.
Olejek różany
Jest on wytwarzany podczas procesu destylacji płatków róży parą wodną. Jego głównym składnikiem są związki alkoholi. Zapach olejku korzystnie wpływa na samopoczucie, łagodzi stres i pozwala się zrelaksować. Ma też właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Idealnie nawilża i koi skórę wrażliwą. Na dodatek regularnie stosowany doda blasku szarej i zmęczonej cerze.