Dionisios Sturis to dziennikarz radia TOK FM. Dla polskich mediów relacjonował wydarzenia polityczne i społeczne z kraju, z którym łączy się jego osobista historia. Dlatego podczas swoich podróży do Grecji jednocześnie szukał własnych korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków.
Z Grecji wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką oraz rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.
Gorzkie pomarańcze to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Do bieli i błękitów dodaje odcienie szarości. Tę książkę warto przeczytać po to, by poznać prawdziwą Grecję.
Grecja. Gorzkie pomarańcze, Dionisios Sturis, Wydawnictwo W.A.B.
Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>
Joanny Bator nie trzeba nikomu przedstawiać. Oprócz jej powieści "Ciemno, prawie noc", wyróżnionej Literacką Nagrodą Nike w 2013, warto przeczytać dwie publikacje pisarki na temat Japonii. To jeden z jej ulubionych kierunków podróży.
Tematem "Rekina z parku Yoyogi" są ludzie - mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach, jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku.
Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka Nichitsu, będącego ulubionym celem eksploratorów ruin i wdzieramy się do Akihabary, twierdzy otaku, zamkniętych w sobie fanów japońskiej popkultury. Również parki, kaplice, herbaciarnie, małe bary w peryferyjnych dzielnicach i wielkie sklepy w ekskluzywnej Shibuyi stają się fascynującym tematem antropologicznych i filozoficznych dociekań.
To druga publikacja Bator, dotycząca japońskiej kultury. Przed "Rekinem..." był zbiór esejów "Japoński wachlarz". Książka była efektem dwuletniego pobytu w Japonii, które Bator upłynęły na pracy na jednej z tokijskich uczelni. Dla kulturoznawczyni i filozofki pobyt w tym kraju stał się źródłem nieustannych zadziwień i przemyśleń.
Rekin z parku Yoyogi, Joanna Bator, Wydawnictwo W.A.B.
Japoński wachlarz. Powroty, Joanna Bator, Wydawnictwo W.A.B.
Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>
Łukasz Orbitowski to kolejne głośne nazwisko młodej polskiej prozy. Publikacja jego książki "Zapiski Nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki" była pewnym zaskoczeniem. - Jest mocno orbitowsko, a orbitowska Afryka jest inna, niż sobie wyobrażacie - pisał o książce Łukasza, Ziemowit Szczerek.
I rzeczywiście, w "Zapiskach Nosorożca" Orbitowski opowiada o Afryce w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt do tej pory. Turystyczną rzeczywistość zderza z brawurowo zreinterpretowanym światem afrykańskich mitów.
- Nigdy nie dowiem się, co ludzie, tak serdeczni w pierwszym kontakcie, naprawdę o nas myśleli. Przeczuwam, że wioska w Zululandzie, gdzie zgubiliśmy się w nocy, była najbliżej prawdy, tej prawdziwej Afryki, jaką dane było zobaczyć nam, bogatym turystom, oglądającym świat przez szyby samochodu. Przeczuwam, ale nie wiem. Nie wiem nic. Poza jednym. Coś tam się zdarzyło. - pisze w książce autor.
Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki, Łukasz Orbitowski, Wydawnictwo Sine Qua Non
Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>
Wracamy do Europy. Zmęczony wojną brytyjski reporter, Norman Lewis, porzuca Anglię, by spędzić rok na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava. Szuka miejsca odciętego od świata i udaje mu się takie miejsce odnaleźć. Trafia do małej wioski rybackiej Farol.
Egzystencja jej mieszkańców, hołdujących tradycyjnym wartościom, płynie w rytmie przypływów i odpływów morza oraz połowów sardynek. Żyją w niemal całkowitej izolacji, a wszelkie ich potrzeby zaspokajają spróchniały kościół, składnica rybacka, rzeźnik, sklep wielobranżowy oraz krawcowa, którą mężczyźni odwiedzają nadzwyczaj często. A także bar, w którym wieczorami przy długim stole pod syreną spotyka się starszyzna rybacka, żeby białym wierszem omawiać wydarzenia minionego dnia.
"Głosy starego morza" to opowieść o Hiszpanii z czasów, zanim stała się turystyczną mekką. O ojczyźnie Lorki, nostalgicznej, niemal zabalsamowanej w starych zwyczajach, poranionej wojną domową, która jednocześnie była zaporą dla wpływów z zewnątrz.
Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii, Norman Lewis, Wydawnictwo Czarne
Janusz Kolasa, z zawodu inżynier, żeglarz i podróżnik, zafascynowany Azją Południowo-Wschodnią, autor wielu reportaży. Podróżując, odkrywa zakątki krajów, do których rzadko docierają turyści.
W książce "Moja podróż po Azji Południowo-Wschodniej" opisuje nieplanowaną podróż po południowo-wschodniej Azji. Pierwszy tom zawiera relację z podróży po Tajlandii i Laosie. Książka jest o tyle ciekawa, że autor stara się wchodzić między ludzi, nie tylko zwiedzać najbardziej popularne miejsca w obu krajach, trafiać w rejony trudno dostępne, by zobaczyć życie zwykłych mieszkańców.
To lektura dla osób, przygotowujących się do podróży po krajach wschodu. Dowiecie się z niej, jak szukać hotelu, transportu, odnajdywać najciekawsze miejsca i przy okazji nie popaść w tarapaty. Wszystko to wzbogacone fotografiami z podróży.
Moja podróż po Azji Południowo-Wschodniej, Janusz Kolasa, Wydawnictwo Nova Eres
Kolumb wyraził się o Kubie: "To najpiękniejsza ziemia, jaką widziały moje oczy". Autorka polecanej książki, Agnieszka Buda-Rodriguez, o Kubie pisze również w superlatywach, ale nie tylko.
- Pragnęłam wyjść poza stereotypy, bo urzekł mnie kubański naród, który tańcem i muzyką wyraża swe niepokoje i radości, bo zachwyciła mnie wyspa, której żyzna gleba rodzi słodkie owoce, z której plonów powstaje słodki cukier, kojący smutki rum i aromatyczne cygara. Zdania o Kubie są krańcowo różne: piękne, łatwe dziewczyny, muzyka i cudowne plaże, a zarazem nędza, głód i ruina dawnej, urzekającej "Perły Antyli", "Paryża Ameryki" - każde z nich jest prawdziwe. - tłumaczy autorka.
Kuba. Daleka piękna wyspa, Agnieszka Buda-Rodriguez, Wydawnictwo Zysk i S-ka