Kultowy komplet Jackie Kennedy będzie można zobaczyć dopiero w... 2103 roku. Poznaj 8 nieznanych faktów dotyczących różowego kostiumu

Jacqueline Kennedy uchodziła za ikonę stylu lat 60. i inspirowała miliony kobiet na całym świecie. Do historii przeszedł przede wszystkim ten słynny kostium. Mówili o nim wszyscy. Zabrudzony krwią John F. Kennedy nie pochodził jednak, tak jak powszechnie się sądzi, od Chanel!
Eastnews.pl Eastnews.pl Eastnews.pl

Kostium Jackie to nie Chanel

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Oryginalny różowy kostium zaprojektowała Coco Chanel. Powstał w jej pracowni w 1961 roku. Jednak ten, który nosiła Jackie Kennedy nie pochodził z paryskiego domu mody. Był szyty na zamówienie przez nowojorski salon mody Chez Ninon. Dlaczego? Według biografów Pierwsza Dama nosiła ubrania uszyte wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Miała w ten sposób demonstrować swoje oddanie dla kraju i wspierać lokalną gospodarkę.

Coco Chanel Coco Chanel fot. Marion Golsteijn / Licencja CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Współpraca z Chanel

Nie była to jednak typowa podróbka. Dom mody Chanel nie uszył różowego kostiumu, jednak współpracował z Chez Ninon i dostarczył niezbędne materiały. Nowojorski salon nie musiał martwić się nie tylko o tkaninę, guziki i nici, lecz także o wykroje! Krawcowe dosłownie "złożyły" garsonkę w całość. Sam żakiet, który powstał metodą "szew po szwie" kosztował podobno 800-1000 dolarów.

Jackie i Jack Kennedy (fot. Marion Doss / http://bit.ly/1KeJiGb / CC BY / http://bit.ly/1dsePQq) Jackie i Jack Kennedy (fot. Marion Doss / http://bit.ly/1KeJiGb / CC BY / http://bit.ly/1dsePQq) Jackie i Jack Kennedy (fot. Marion Doss / http://bit.ly/1KeJiGb / CC BY / http://bit.ly/1dsePQq)

Na prośbę Johna F. Kennedy'ego

Jackie Kennedy miała na sobie ten kostium kilka razy. Przed zamachem w Dallas co najmniej 6. Dlaczego włożyła go tego feralnego dnia? Według biografa Williama Manchestera, Pierwsza Dama wybrała ten zestaw na prośbę męża. John F. Kennedy miał powiedzieć:

- Będą tam wszystkie bogate republikanki w futrach i diamentowych bransoletach. Musisz wyglądać lepiej niż one. Załóż coś prostego - pokaż tym Teksankom, na czym polega prawdziwa elegancja.

Jackie nie chciała zdjąć kostiumu

Kostium został zabrudzony krwią Kennedy'ego. Jackie nie chciała zdjąć marynarki, w której tuliła zmarłego męża. Pozowała w niej do zdjęć, bo chciała, aby świat zobaczył, co zrobili jej mężowi. Udało się namówić ją do zdjęcia stroju dopiero następnego dnia rano.

Garsonka trafiła do archiwum

Pokojówka, która pomagała się jej przebrać, spakowała kostium do pudełka i oddała go matce Jackie. Pierwsza Dama już nigdy nie widziała słynnego żakietu. Janet Auchincloss, matka Jacqueline, pół roku później oddala go do archiwum z notatką: "Kostium i torebka noszona przez Jackie 22 listopada 1963 roku".

Formalności dopełniła jednak dopiero Caroline Kennedy w 2003 roku, kiedy oficjalnie przekazała kostium do archiwum. Została spisana umowa, w której uściślono, że komplet nie może być pokazywany publicznie przed 2103 rokiem.

Jacqueline i Jack Kennedy tuż przed zamachem Jacqueline i Jack Kennedy tuż przed zamachem fot.

Nie można go obejrzeć

Kostium nigdy nie został uprany. Jest przechowywany w miejscu niedostępnym dla zwiedzających. Władze archiwum zadbały o to, aby w pokoju, gdzie jest przechowywany, było odpowiednie powietrze, które przedłuży jego żywot. Informacja, gdzie znajduje się garsonka jest tajna.

Jackie Kennedy Jackie Kennedy fot. CECIL STOUGHTON JOHN F. KENNEDY PRESIDENTIAL LIBRARY AND MUSEUM

Gdzie jest toczek?

Tajemniczy los spotkał za to kapelusz, który Jackie nosiła tego dnia. Kultowy toczek zaginął zaraz po powrocie Pierwszej Damy do Białego Domu. Ostatni raz miała go na sobie na oddziale ratunkowym w szpitalu Parkland Memorial Hospital w Dallas.

Po lewej: Nicole Mary Kelby (fot. Ann Marsden); Po prawej: Po lewej: Nicole Mary Kelby (fot. Ann Marsden); Po prawej: "Ten słynny kostium" (fot. materiały prasowe) Po lewej: Nicole Mary Kelby (fot. Ann Marsden); Po prawej:

Zagadkowy kolor kostiumu

W latach 60., mimo że stylizację Jackie podziwiały wszystkie kobiety, niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, jaki naprawdę miała ona kolor. Wszystkie media - gazety i telewizja - były wtedy czarno-białe. Dopiero prawie rok po zamachu magazyn "Life" zamieścił specjalny raport na temat zabójstwa Kennedy'ego, w którym opublikował też 8 kolorowych fotografii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kultowym kostiumie Jackie? Poznać jego zakulisową historię? Zachęcamy do lektury książki N.M. Kelby "Ten słynny kostium"!