Nie wiesz kim jest Joanna Jędrzejczyk? 5 najważniejszych faktów o mistrzyni MMA

Jędrzejczyk urodziła się 28 lat temu w Olsztynie. Dziś za oceanem jest wielką gwiazdą. Osiągnęła więcej niż niejeden rodzimy sportowiec. Mimo to w Polsce zrobiło się o niej głośno dopiero kilka miesięcy temu. Te fakty o niej powinien znać każdy!
Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk AXEL SCHMIDT/AP

Trzykrotna mistrzyni

Joanna Jędrzejczyk w USA cieszy się sporą popularnością już od kilku lat. W marcu tego roku zdobyła najwyższe trofeum w obecnie uprawianej przez nią dziedzinie: mieszanych sztukach walki, w skrócie MMA (ang. mixed martial arts). Zdobyty tytuł mistrzyni UFC obroniła już dwa razy.

- Pas mistrzyni, o czym tu w Polsce może mało kto wie, jest jak złoto olimpijskie. - tak swój sukces Jędrzejczyk opisywała w wywiadzie udzielonym Wysokim Obcasom. - (Chcę - przyp. red.) zapisać się w historii. I to się już dzieje.-

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o mistrzyni?

Ostatnia walka z Kanadyjką, Valérie LeTourneau

Jej ostatnia walka odbyła się zaledwie parę dni temu, 15 listopada, w Melbourne. W pojedynku Polka zmierzyła się z Kanadyjką, Valérie LeTourneau. Nie doszło do nokautu, spotkanie nie zostało też przerwane przez sędziego, ani żadnego z zawodników. Walka trwała 5 rund, a to oznacza 25 minut kontaktowego starcia.

- Była silna, trudna. Miała silne ciosy. - mówiła o przeciwniczce zaraz po walce wzruszona Jędrzejczyk. Siła przeciwniczki to jednak nie najtrudniejsza przeszkoda w walkach MMA.

Utytułowana zawodniczka muay thai

Przed trzykrotnym zdobyciem tytułu mistrzyni UFC, najbardziej prestiżowej organizacji MMA, Jędrzejczyk trenowała dyscyplinę muay thai, czyli boks tajski. W tym sporcie nacisk kładzie się na walkę z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami, w której zawodnicy pozostają w mocnym chwycie. W muay thai Joanna zdobyła sześciokrotne mistrzostwo świata, czterokrotne Mistrzostwo Europy oraz pięciokrotne mistrzostwo Polski. 

MMA to mieszanka tej muay thai z całym wachlarzem technik z pozostałych sztuk walki. Do pojedynku w oktagonie, czyli ośmiokątnym ringu, zwanym potocznie "klatką", stają zawodnicy trenujący takie dziedziny, jak kick-boxing, boks tajski, zapasy, judo, jujutsu, karate czy taekwondo. Dozwolone są wszystkie techniki oprócz tych, które stwarzają znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia m.in.: gryzienie, stosowanie dźwigni na małe stawy (np. palce), atak na krtań, oczy, genitalia, wkładanie palców w otwory fizjologiczne.

Na powyższym zdjęciu: fragment wideo opublikowanego na fanpage'u Jędrzejczyk, na którym mistrzyni dziękuje swoim fanom. www.facebook.com/joanna.jedrzejczyk.muay.thai

Joanna Jędrzejczyk vs. Julianna Lima Joanna Jędrzejczyk vs. Julianna Lima Josh Hedges/Zuffa LLC/Getty Images

Słynne spojrzenie Jędrzejczyk

Joanny Jędrzejczak jest znana z charakterystycznego spojrzenia w oczy przeciwniczki z dołu podczas spotkań rywalek na ważeniu przed walką.

- Moje patrzenie z dołu wzięło się z pewnej walki w Surinamie. Podczas ważenia (przeciwniczka - przyp. red.) próbowała wyprowadzić mnie z równowagi: "Pokonam tę małą dziewczynkę", "Pokażę jej prawdziwą walkę i prawdziwą kobietę" (...) zniżyłam się jak mała dziewczynka i przyciągnęłam jej wzrok. Wygrałam walkę. Od tamtej pory już zawsze to stosowałam. - mówi Jędrzejczyk w rozmowie z magazynem Wysokie Obcasy.

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk Fot. youtube.com

Dekada sukcesów i tylko jedna konkuzja

Joanna walczy jest zawodniczką wagi piórkowej. Dopuszcza się do niej zawodniczki ważące do 66 kg. Joanna waży 9 kilo mniej. Ma 168 cm wzrostu, w sierpniu skończyła 28 lat.

Dotąd Jędrzejczak miała na koncie tylko jedną kontuzję: złamany kciuk. Oprócz tego miała Mam powybijane place w stopach. Oprócz urazów najbardziej bała się tzw. "kalafiorów", czyli deformacji małżowiny usznej, będącej następstwem pęknięcia chrząstki w uchu. To popularny uraz w sportach walki.

Jak sama mówi, nie lubi siebie z ringu, ale kiedy już znajdzie się w oktagonie, liczy się dla niej tylko to, żeby wykonać swoją pracę najlepiej, jak się da.

Więcej o: