Wystarczająco Perfekcyjna Pani domu: jak usuwać kamień?

Diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku domowych sprzętów i czystości łazienek jest nim kamienny osad. Sprawdź, jak efektywnie się go pozbyć: z żelazka, czajnika i baterii umywalkowych.
Szklanki czy proste wazony zawieszone w równym rzędzie na ścianie, sprawdzą się lepiej niż obrazy. Szklanki czy proste wazony zawieszone w równym rzędzie na ścianie, sprawdzą się lepiej niż obrazy. fot. Pottery Barn

Jak pozbyć się kamiennego osadu w wazonie?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Zmieszaj w wazonie garść soli i dwie łyżki octu. Powstałą pastą delikatnie wyszoruj szkło.

W przypadku wazonów, których kształt uniemożliwia mycie, zastosuj silniejszą mieszankę. Wypełnij naczynie wodą i taką samą ilością octu. Po odstawieniu wazonu na kilka godzin wystarczy przepłukać naczynie wodą z mydłem.

W ten sposób możesz też oczyścić naczynie na wodę w ekspresie do kawy.

Sortuj ubrania zanim wrzucisz je do pralki Sortuj ubrania zanim wrzucisz je do pralki Shutterstock

Jak pozbyć się kamienia w pralce?

Najsilniejszym, naturalnym wrogiem kamienia jest kwasek cytrynowy. Można użyć go również do odkamienienia pralki. Małe opakowanie wsyp do podajnika na proszek i nastaw na najdłuższe pranie z temperaturą 90 stopni. Dodatkowo do bębna możesz wsypać sodę oczyszczoną i kilka ścierek tak, by pranie nie było puste.

Jak oczyścić słuchawkę z kamienia Jak oczyścić słuchawkę z kamienia Fot. Shutterstock

Jak oczyścić kran lub słuchawkę prysznicową?

Jeśli kamień zaczyna blokować przepływ wodę w słuchawce prysznicowej, potrzebny ci będzie ocet, kilka płatków kosmetycznych i plastikowy woreczek. Nasącz octem waciki i kolejno przylepiaj je do słuchawki. Na koniec możesz dodatkowo nasączyć okład. Całość zakryj woreczkiem i przewiąż gumką recepturką. Wszystko to pozostaw na noc. Następnego dnia z łatwością usuniesz kamień.

W taki sam sposób oczyścisz kran w łazience albo kuchni.

Jak wybrać czajnik elektryczny? Jak wybrać czajnik elektryczny? KATIELITTLE

Jak odkamienić czajnik?

Do odkamieniania czajnika można użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Kupisz je w sklepach z detergentami i artykułami do sprzątania. Wybawieniem może okazać się również ocet albo napój typu coca-cola.

Do czajnika wlej ocet i pozostaw go na noc. Rano wylej zawartość i dokładnie wypłucz czajnik. Następnie dwukrotnie zagotuj wodę w czajniku, za każdym razem wymieniając wodę. 

Jak czyścić czajnik coca-colą? Wlej ją do czajnika i zagotuj. Następnie wylej zawartość i dwukrotnie zagotuj w nim czystą wodę.

Jak wyczyścić żelazko?

Jednym z najprostszych sposobów na czyszczenie żelazka jest ocet. Wystarczy przetrzeć stopę wacikiem nasączonym octem. Jeśli sam ocet nie sprawi, że stopa żelazka będzie lśnić czystością - dla lepszego efektu użyj mieszanki: ocet zmieszaj z sodą oczyszczoną. Powstałą papkę pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie zmyj ją ciepłą wodą.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: