Pali, zabiera kołdrę, nie zakręca pasty do zębów? Jak radzić sobie z irytującymi nawykami partnera?

Wśród przyczyn kryzysów w związkach, tego, że się rozpadają, najczęściej dopatrujemy się wielkich problemów - zdrady czy innego dramatycznego wydarzenia, które podważa wzajemne zaufanie. Jednak równie często związek staje się nie do zniesienia z powodu spraw małych, drobnych, codziennych. Katalizatorem kryzysu mogą być na przykład irytujące nawyki partnera.
Miłość Miłość fot. flikr.com, starbuck77

Co robić, by coś co naukowcy opisują na podobieństwo alergicznego kichania, nie stało się dla związku zabójcza chorobą?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kierowana przez dr Michaela Cunninghama grupa badaczy z University of Louisville badała wpływ irytujących zachowań na zakochane pary. Okazało się, że pewne irytujące zachowania partnera działają podobnie jak "alergia społeczna". Tak jak ona, początkowo nie powodują niczego bardzo złego, są do zniesienia. Jednak powtarzane, prowadzą do nadwrażliwej reakcji, co zwykle oznacza przedłużająca się irytację. Przyzwyczajenia, które początkowo zaledwie lekko drażniły, z czasem stają się nieznośne i są przyczyną poważnych kryzysów a nawet rozpadu romantycznych związków.

Jak temu zapobiec? Dowiesz się tego z następnych slajdów!

Grudniowe "Charaktery"

Jesteś spod dobrej gwiazdy, choć czasem trudno w to uwierzyć Nieraz myślimy, że do prawdziwego szczęścia brakuje nam dobrej pracy, miłości tego jedynego/tej jedynej, sukcesu, pieniędzy. Zdobywamy je i... wcale nie jesteśmy tak szczęśliwi, jak sobie wyobrażaliśmy. Czy warto zatem gonić za szczęściem? A może tkwi ono w tym, co już mamy...

A także: Kochankowie cyber-ery ? czy łatwiej jest znaleźć ukochanego bez kontaktu twarzą w twarz? Dlaczego działa na nas placebo ? doniesienia z najnowszych światowych badań Jak karmić dzieci, by nie przekarmić ? czyli dlaczego co piąte polskie dziecko ma nadwagę i jak temu zaradzić Czy jesteś urodzonym przywódcą ? jakie cechy posiada prawdziwy lider i jak je w sobie rozwinąć Kiedy ból rodzi agresję ? specjalnie dla nas znany niemiecki neurobiolog i psychoterapeuta tłumaczy jak wykluczenie społeczne wzbudza agresywne zachowania

 

Charkateryfot. Charaktery

Miłość Miłość fot. flikr.com, Nancy L. Stockdale

Bądź empatyczny

Porozmawiaj z partnerem w sposób, który będzie sprzyjał poprawie relacji. Wyjaśnij, że poważnie traktujesz tę sprawę, powiedz, że jego nawyk, być może powtarzany zupełnie nieświadomie, przeszkadza ci. Bądź szczery i ciepły, ale także zdecydowanie pokaż jakiego rodzaju zachowanie cię irytuje.

Miłość Miłość fot. flikr.com, eren {sea+prairie}

Zawrzyjcie umowę

Zaproponuj rozwiązanie irytującej sytuacji. Wyjaśnijcie sobie co was denerwuje, zastanówcie się wspólnie jak można je zmienić. Bądź otwarta na zmiany, których partner może oczekiwać od ciebie. Wspólnie wypracujcie strategię, która będzie korzystna dla was obojga i waszego związku.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Franco Folini

Motywacja

Poszukaj sposobów na zmotywowanie swojego partnera do zmiany, co ważniejsze motywuj go do tego by wytrwał w swoim postanowieniu. Dobra motywacja może utrzymać silną koncentrację oraz zwiększyć satysfakcję z osiągniętego celu. Pamiętaj, że celem jest dobro waszego związku.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Mike Lay

Unikaj karania

Nikt nie jest doskonały. Twój partner nie raz potknie się na drodze do sukcesu - tak samo jak ty. Kiedy tak się stanie, staraj się unikać krytykowania lub karania. Postaraj się przekuć małe porażki w większy sukces.

Miłość Miłość fot. flikr.com, gags9999

Nagradzaj dobre zachowania

Jeśli twój partner osiągnie sukces nie zapomnij pokazać swojego uznania. Kilka słów pochwały może zdziałać cuda. To pomoże wzmocnić i jeszcze bardziej zmotywować ukochanego do pozytywnych zachowań. Z czasem denerwujące nawyki zostaną zastąpione przez zachowania, które oboje uznajecie z dobre i satysfakcjonujące.

Czasem małe rzeczy sprawiają, że związek jest nieszczęśliwy. Zlekceważone, mogą urosnąć do takich rozmiarów, że ciężko będzie wypracować porozumienie. Na szczęście, jeśli zareagujemy wcześnie, problemy dość łatwo można pokonać. Dzięki temu możecie wzmocnić swój związek i być ze sobą szczęśliwsi a co ważniejsze - mniej irytujący!

Więcej o: