Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Pijesz za dużo? Używasz narkotyków? Przepracowujesz się? Zbyt wiele czasu spędzasz na zakupach? A może za długo korzystasz z internetu? Wszystko to może być oznaką tego, że uciekasz od swoich prawdziwych uczuć. Co jest powodem takiego zachowania? Najczęściej chęć odczuwania czegoś innego, niż to, co rzeczywiście czujemy, gdyż w danej chwili czujemy dyskomfort, brak satysfakcji, niepokój... A to oznaka, że coś jest nie tak.
Jak sobie z tym radzić?
Zamiast zagłuszać, zacznij wsłuchiwać się w to, co w danej chwili odczuwasz. Jaki brak wywołuje twój niepokój? Brak więzi? Brak poczucia, że twoja praca jest ważna? Brak możliwości, aby dać upust własnej kreatywności? Cokolwiek to jest, wsłuchuj się we własne emocje dopóki nie stanie się całkowicie jasne, co jest powodem twojego niepokoju. Dopiero wtedy będziesz mógł pracować nad poprawą danego stanu rzeczy.
Grudniowe "Charaktery"
Jesteś spod dobrej gwiazdy, choć czasem trudno w to uwierzyć Nieraz myślimy, że do prawdziwego szczęścia brakuje nam dobrej pracy, miłości tego jedynego/tej jedynej, sukcesu, pieniędzy. Zdobywamy je i... wcale nie jesteśmy tak szczęśliwi, jak sobie wyobrażaliśmy. Czy warto zatem gonić za szczęściem? A może tkwi ono w tym, co już mamy...
A także: Kochankowie cyber-ery - czy łatwiej jest znaleźć ukochanego bez kontaktu twarzą w twarz? Dlaczego działa na nas placebo - doniesienia z najnowszych światowych badań Jak karmić dzieci, by nie przekarmić - czyli dlaczego co piąte polskie dziecko ma nadwagę i jak temu zaradzić Czy jesteś urodzonym przywódcą - jakie cechy posiada prawdziwy lider i jak je w sobie rozwinąć Kiedy ból rodzi agresję - specjalnie dla nas znany niemiecki neurobiolog i psychoterapeuta tłumaczy jak wykluczenie społeczne wzbudza agresywne zachowania
fot. Charaktery
Z zewnątrz życie innych często może wyglądać na lepsze od twojego. Ludzie mogą wydawać się szczęśliwsi, bogatsi, zdrowsi niż ty. Jeśli wciąż porównujesz się do innych i zazdrościsz im domniemanego szczęścia, którego ty nie doświadczasz, to znak, że czegoś w twoim życiu brakuje, że nie czerpiesz satysfakcji z tego, co masz i z tego, co doświadczasz.
Jak sobie z tym radzić?
Przestać patrzeć na innych, zacznij wpatrywać się w siebie. Zamiast przyglądać się innym i myśleć o tym, co mają oni, czego nie masz ty, uważnie przyjrzyj się swojemu życiu i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: czego mi brak? jakie elementy mojego życia są dla mnie nie do zaakceptowania? Gdy zadasz sobie takie pytania, staraj się, aby odpowiedź na nie wzięła się z twoich potrzeb. Tylko ty możesz określić, co jest dla ciebie naprawdę ważne.
Lubimy być chwaleni i doceniani ? nie ma w tym nic złego. Często jednak szukamy pochwał i docenienia, gdyż szukamy potwierdzenia dla naszych wyborów i dla naszych działań. Innymi słowy: szukamy przyzwolenia na styl życia, jaki obraliśmy. W takim przypadku pochwały stają się barometrem, który służy nam do określenia, czy to, co robimy jest dobre czy nie ("jeśli moim przyjaciołom podoba się to, co robię, to znaczy, że to musi być dobre, a więc będę to kontynuował"). Taki styl myślenia najczęściej oznacza, że sami nie potrafimy określić, czego tak naprawdę chcemy. Pozwalamy więc, aby to inni podejmowali za nas wybory.
Jak sobie z tym radzić?
Zapytaj siebie: Kiedy jestem najbardziej pewny siebie? Kiedy czuję, że dokładnie wiem, co i dlaczego robię? Odpowiedz na te pytania tak precyzyjnie, jak tylko umiesz. Pomoże ci to określić, czy twoje wybory pochodzą z głębi ciebie, czy są wypadkową pragnień innych osób.
Frustracja to sygnał ostrzegawczy, który często poprzedza i zapowiada impulsywny akt ? wybuch gniewu, smutku lub złości. Frustracja ma zawsze swoje przyczyny, choć często pozostają one dla nas niewidoczne. Uczucie frustracji oznacza, że rzeczy nie mają się tak jak powinny. Jest ono znakiem, że znajdujemy się w sytuacji, która wymaga naprawy.
Jak sobie z tym radzić?
Zapytaj siebie: co mi najbardziej przeszkadza? Co najbardziej chce w życiu zmienić. Dysponując odpowiedziami na te pytania możesz zauważyć, że jakaś część twojego życia nie jest w zgodzie z wartościami, które wyznajesz. Dzięki takiej refleksji będziesz wiedzieć, co powinieneś w życiu zmienić.