Słowa ranią bardziej niż czyny. Czego nie mówić w złości?

Słowa potrafią ranić bardziej niż czyny. Są takie, których nie da się już cofnąć. Czego lepiej unikać w kłótniach, aby później nie żałować?
Miłość Miłość fot. flikr.com, Nad Renrel

Chcę się rozstać!

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Trudno odwołać takie słowa, bez względu na to ile razy będziesz przepraszać i zapewniać, że tak nie myślisz. Informacja, że chcesz odejść wywołuje niepokój w drugiej osobie i zabiera jej pewność siebie, której mogą nie przywrócić już żadne deklaracje. Z szacunku dla jej/ jego uczuć nie powinieneś tak mówić jeśli nie jesteś gotów faktycznie odejść. Jeśli zdarza ci się to dość często, to wiedz, że albo jesteś emocjonalnym szantażystą albo powinieneś poważnie zastanowić się nad sensem dalszego tkwienia w tym związku.

Nowe Charaktery już w sprzedaży! W numerze m.in.:

* czy naprawdę można wymyślić siebie od nowa? - zastanawia się prof. Łukaszewski

* dlaczego boimy się bliskości i jak sobie poradzić z tym lękiem

* na czym polega współuzależnienie

* skąd się bierze kreatywność

Nowe Charaktery - pismo do pomyślenia. Polecamy!

Nowy numer w wybranych punktach sprzedaży dostępny jest także z książką Hanny Hamer pt. "Dary od ludzi". Niezwykła, osobista historia o ludziach, których codziennie spotykamy na naszych drogach... Idealna lektura na długie, zimowe wieczory.

Charakteryfot. okładka Charakterów

Kłótnia Kłótnia fot. flikr.com, Ben Raynal

Jesteś jak twój ojciec/ twoja matka!

Nie ma wątpliwości, że takie słowa wypowiada się po to, aby zranić drugą osobę. Po pierwsze dlatego, że nie patrzysz na nią jako na indywidualność (to nie jej wina, że matka/ ojciec mieli wady). Po drugie jest prawie pewne, że on/ona bardzo starają się zmienić to, co akurat im wytykasz.

Kłótnia Kłótnia fot. flikr.com, alex de carvalho

Jesteś *#@^ !

Jeśli w kłótni zaczynasz wyzywać drugą osobę od najgorszych to znak, że emocje zapanowały nad twoim umysłem i nad sytuacją. Jesteś dorosłym człowiekiem i wiesz, że nic konstruktywnego nie wyniknie z wyzywania partnera. Poza tym mogą paść słowa, które potem trudno będzie zapomnieć. W sytuacji, kiedy podwórkowa łacina ciśnie się na usta, lepiej zrobić sobie przerwę (może nawet wyjść z domu), powiedzieć kiedy wrócisz (nie wychodzimy w trakcie kłótni bez słowa wyjaśnienia, to tylko pogarsza sytuację) i w spokojniejszym nastroju dokończyć rozmowę.

Dziecko Dziecko fot. flikr.com, André Kongevold

Widzisz, teraz dziecko przez ciebie płacze!

To nieczyste zagranie, nie powinno się "używać" dziecka jako karty przetargowej w kłótni. Przede wszystkim dorośli ludzie powinni zadbać o to, by dzieci nie były uczestnikami kłótni. Jeśli nie udało się tego zrobić, nie zapewniaj malucha, że "mamusia z tatusiem się nie kłócą". Lepiej przyznać, że faktycznie spieracie się o coś, ale nadal się kochacie i na pewno sytuację wyjaśnicie.

Jak rozpoznać prawdziwą miłość? Jak rozpoznać prawdziwą miłość? Fot. Shutterstock

Ty zawsze, nigdy, na pewno?!

Oto kwantyfikatory mowy - słowa, które są czystym kłamstwem i wywołują w drugiej osobie wściekłość. Bo nieprawdą jest, że on nigdy nic nie sprzątnął albo że ona na pewno będzie niezadowolona, bo zawsze tak ma. Takie słowa nie wnoszą nic, prócz negatywnych emocji. Zamiast oskarżać, wytłumacz dlaczego to czy tamto jest dla ciebie takie ważne. I unikaj kwantyfikatorów, będziesz bardziej wiarygodny.

Kłótnia Kłótnia fot. flikr.com, Carolina Tarré

To wszystko twoja wina!

Rzadko bywa tak, że wina leży po stronie wyłącznie jednej osoby. Warto to sobie uświadomić, by nie ranić, tylko szukać konstruktywnych wyjść z kryzysu. A jeśli zrzucanie winy na partnera przychodzi ci ze zbytnią łatwością, dobrze się nad tym zastanów. Branie odpowiedzialności jest trudne, ale w życiu osoby emocjonalnie dojrzałej ? niezbędne.

Kiedy związek się wypala Kiedy związek się wypala Fot. Shutterstock

Spokojnie...

Ludzie dzielą się na dwie grupy - takich, których słowa "spokojnie" uspokajają i takich, których doprowadzają do jeszcze większej furii. To niebezpośrednie założenie, że twój rozmówca jest niespokojny, podczas gdy ona/ on chce za wszelką cenę udowodnić, że nie da się wyprowadzić z równowagi. Spokojnie może nie uspokoić sytuacji.

Miłość Miłość fot. flikr.com, Fouquier ?

Co tam mówiłaś? Nie usłyszałem

Ignorowanie i ośmieszanie jest nieakceptowalne. To wyraz braku szacunku dla rozmówcy. Pokazuje, że emocje partnera są dla ciebie nieistotne, głupie wręcz. Trudno będzie za to przeprosić. Niesmak z pewnością pozostanie na długo.

Więcej o: