Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Odpuszczanie treningu w chwilach, kiedy odczuwamy lekki spadek normy, może działać jedynie na niekorzyść. Tym bardziej, że krótka przerwa często kończy się zaniechaniem aktywności fizycznej na dłużej. Tymczasem, to właśnie sport jest dla naszego organizmu jednym z ważniejszych źródeł energii.
Z badań na amerykańskim Uniwersytecie Georgia wynika, że wystarczy mało wymagający, ale systematycznie odbywany wysiłek, by poczuć wzrost energii i samopoczucia. Spadek motywacji i tygodniowa przerwa, to wyjątkowo szybka droga do punktu wyjścia.
- Nawet lekkie, 2-procentowe odwodnienie, skutkuje spadkiem energii - twierdzi Amy Goodson, badaczka i dietetyczka z Texas Health Ben Hogan Sports Medicine. Odwodnienie powoduje redukcję poziomu krwi, która staje się gęstsza. To z kolei prowadzi do mniej efektywnego transportu krwi do organów i mięśni. Pamiętajmy, że dorosły człowiek, w zależności od wagi i stylu życia, powinien przyjmować od 2 do nawet 4 litrów wody dziennie.
Niedobór żelaza oznacza gorsze samopoczucie, brak sił, podatność na stres i niezdolność do koncentrowania się. Jak twierdzi Amy Goodson, znów winna jest obniżona ilość tlenu transportowanego do mięśni i organów.
Jak zmniejszyć ryzyko anemii? Wprowadź do swojej do diety wątróbkę, tofu, jaja, orzechy, zielone warzywa. Nie zapominaj też o składnikach obfitujących w witaminę C, która wspomaga absorbowanie żelaza. Regularnie wykonuj badania krwi i konsultuj je z lekarzem.
- Nieustanne dążenie do perfekcji, czyni twoją pracę dłuższą i trudniejszą - twierdzi dr Irene S. Levine, profesor i psychiatra z New York University School of Medicine. - Jeśli ustawiasz swoje cele według nierealistycznych priorytetów, a one same są trudne albo niemożliwe do osiągnięcia, zapomnij o samospełnieniu i satysfakcji. - radzi dr Levinge.
Pomóc może właściwe gospodarowanie czasem i właściwe zarządzanie prowadzonymi projektami. Przydatne może okazać się również ocenianie własnej efektywności przez współpracowników, przełożonych lub znajomych.
Słyniesz z pesymizmu i zakładania najgorszych scenariuszy wydarzeń? Skutek może być dwojaki. Albo paraliżuje cię strach albo zamęczają wyrzuty sumienia, spowodowane niepotrzebnym pogarszaniem sprawy. To mechanizmy zwykle skutkujące wyczerpaniem. - twierdzi dr Levine z New York University School of Medicine.
Za każdym razem, kiedy ogarniają cię czarne myśli, weź głęboki oddech i pomyśl o rzeczywistym prawdopodobieństwie toku wydarzeń. Wychodzenie z domu, sport lub dzielenie się swoimi przemyśleniami z przyjaciółmi pomogą ochłonąć i przybliżyć się do realistycznego poglądu na sprawy.
Spożywane posiłki to dla twojego organizmu cenne (i jedyne) paliwo. Kiedy śpisz, twoje ciało pożytkuje to, co zjadłeś na kolację. Rano potrzebne jest uzupełnienie. jeśli pominiesz śniadanie, efekt spadku energii jest gwarantowany.
Pożywne śniadanie powinno zawierać produkty pełnoziarniste, białko i zdrowy tłuszcz. Przykładami Amy Goodson, badaczki i dietetyczki z Texas Health Ben Hogan Sports Medicine, jest owsianka z dodatkiem protein i odrobiną masła orzechowego. Sprawdzi się też owocowe smoothie z proteinami, chudym mlekiem i masłem migdałowym albo jajka z dwoma kromkami pełnoziarnistego pieczywa i chudym jogurtem greckim.
Fast food, słodycze, jak i jasne pieczywo, gwarantują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, który skutkuje nagłym przyrostem energii i jeszcze szybszym jej spadkiem. Jeśli chcesz zadbać o zdrową i zrównoważone funkcjonowanie organizmu, postaw na taką samą dietę. Oprócz słodyczy i jedzenia kupowanego na mieście, na czarną listę warto wpisać żywność bogatą w cukier i węglowodany proste.
Sprawdzanie maili i newsów z kanałów społecznościowych może sprawiać wrażenie czynności relaksujących. Tymczasem uzależnienie od informacji i pozorów ich kontrolowania bywa ucieczką od osobistych problemów. Podobnie jest z pracoholizmem i wykonywaniem czynności zawodowych w czasie urlopów lub w łóżku, przed snem. Specjaliści twierdzą, że tego typu nawyki skutkują syndromem wypalenia zawodowego, natomiast zabieranie urządzeń elektronicznych do sypialni, wpływa negatywnie na zasypianie.
Rozpoczynanie dnia od kawy to nie problem. Co więcej, najnowsze badania dowodzą, że dzienne spożywanie do 3 filiżanek kawy może działać korzystnie na stan zdrowia. Jednakże, spożywanie kofeiny w niewłaściwy sposób zaburzy prawidłowy cykl funkcjonowania organizmu.
Dla przykładu, spożycie kawy może oddziaływać na nasz sen do 6 godzin od jej spożycia. Kofeiny warto więc unikać w godzinach popołudniowych. Warto zwracać uwagę na inne źródła kofeiny, takie jak chociażby napoje gazowane lub czekolada.
W trosce o zdrowie i efektywną regenerację, dobrze jest zasypiać i budzić się o stałych porach. Zarywanie sobotniej nocy i odsypianie jej niedzielnym przedpołudniem jest odstępstwem od normy, które może prowadzić do zaburzeń snu - mówi dr med. Allen Towfigh z New York Neurology & Sleep Medicine.