Wanna i brodzik lśniące czystością? Pomogą te sprawdzone triki

Zacieki, kamień i żółty osad. Takie szczegóły skutecznie niszczą estetyczny wygląd łazienki. Jak pozbyć się ich z wanny? Wcale nie mleczkiem i gąbką ze ścierną warstwą. Sprawdź rozsądniejsze rozwiązania.
WANNY. Solo, akrylowa, 150 x 105 cm, cena: 1018 zł/z obudową, Aquaform WANNY. Solo, akrylowa, 150 x 105 cm, cena: 1018 zł/z obudową, Aquaform Fot. Materialy promocyjne

Jak czyścić wannę akrylową?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Powierzchnia wanny akrylowej lub akrylowego brodzika należy do najbardziej delikatnych. Nie powinno się jej myć przy użyciu ostrej gąbki. O wiele lepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Zamiast mleczka można posłużyć się domowymi sposobami. 

Pierwszym z nich jest roztwór przygotowany z łyżki octu i szklanki ciepłej wody. Alternatywą jest zastąpienie octu sokiem z całej cytryny. 

Co z zaciekami i plamami trudnymi do usunięcia? Wypróbuj działanie pasty, przygotowanej z ekologicznych składników, czyli sody oczyszczonej, wymieszanej z niewielką ilością wody.

WANNY:  Specjalista Justyna Burdow-Gołoś, projektant radzi<BR />
*Wanna wolno stojąca - czyli jaka? <BR />
Taka wanna nie stoi 'przylepiona' do ściany, ale jest wysunięta na pomieszczenie i mamy do niej dostęp ze wszystkich stron (łazienka musi być więc odpowiednio duża). Producenci oferują wiele modeli tego typu urządzeń; zwykle nie wymagają one obudowania. Ale wanną wolno stojącą może się też stać zwykła wanna, jeśli odsuniemy ją od ściany i obudujemy: płytkami ceramicznymi, drewnem itp. 
*Czy można ją zainstalować w bloku? <BR />
 Jeśli wanna ma stać dość daleko od ściany, sprawdźmy przed zakupem, czy jest to możliwe ze względu na konieczność umieszczenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej w podłodze. To ważne zwłaszcza w blokach, gdzie możliwości przeprowadzenia przeróbek hydraulicznych są ograniczone. Podłoga zwykle ma 8 cm grubości (wylewka plus styropian wygłuszający). Rury odpływowe muszą być ułożone ze spadkiem 1,5?3 proc. (czyli od 1,5 do 3 cm na każdy metr ich długości). Zbyt małe pochylenie powoduje czasem zatykanie się odpływu, a zbyt gwałtowny spadek - wysysanie wody z pozostałych syfonów w łazience i przedostawanie się gazów kanalizacyjnych do pomieszczenia. Jeśli wejście rury odpływowej w główną rurę kanalizacyjną znajduje się tuż pod powierzchnią wylewki, zbyt dalekie odsuwanie się z wanną od pionu kanalizacyjnego może być kłopotliwe.
*Jaki model wybrać? <BR />
To zależy zarówno od wielkości i stylu pomieszczenia, jak i od zasobności naszego portfela. Producenci oferują wanny w niemal wszystkich kształtach, wykonane z najróżniejszych materiałów: począwszy od popularnego (i najtańszego) akrylu, przez emaliowane stalowe i żeliwne (coraz rzadsze na rynku), po miedziane i drewniane (wykonane zwykle z teku lub wiązu, zabezpieczonego przed wilgocią żywicami i specjalnymi lakierami). Ostatnio pojawiły się wanny z kompozytów mineralnych - mieszanki akrylu i kwarcytu lub skruszonego marmuru z żywicą poliestrową. Wyglądają jak zrobione z kamienia naturalnego, ale są dużo lżejsze i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Do wanny trzeba dobrać odpowiednią baterię. Zwykle montuje się wolno stojącą, ale można też zainstalować 'zwykłą' wannową na bocznym rancie wanny (powinien być wtedy szerszy). <BR />
Na zdjęciu: Empire, akryl, 170 x 75 cm od .1699 zł Novoterm
WANNY: Specjalista Justyna Burdow-Gołoś, projektant radzi
*Wanna wolno stojąca - czyli jaka?
Taka wanna nie stoi 'przylepiona' do ściany, ale jest wysunięta na pomieszczenie i mamy do niej dostęp ze wszystkich stron (łazienka musi być więc odpowiednio duża). Producenci oferują wiele modeli tego typu urządzeń; zwykle nie wymagają one obudowania. Ale wanną wolno stojącą może się też stać zwykła wanna, jeśli odsuniemy ją od ściany i obudujemy: płytkami ceramicznymi, drewnem itp. *Czy można ją zainstalować w bloku?
Jeśli wanna ma stać dość daleko od ściany, sprawdźmy przed zakupem, czy jest to możliwe ze względu na konieczność umieszczenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej w podłodze. To ważne zwłaszcza w blokach, gdzie możliwości przeprowadzenia przeróbek hydraulicznych są ograniczone. Podłoga zwykle ma 8 cm grubości (wylewka plus styropian wygłuszający). Rury odpływowe muszą być ułożone ze spadkiem 1,5?3 proc. (czyli od 1,5 do 3 cm na każdy metr ich długości). Zbyt małe pochylenie powoduje czasem zatykanie się odpływu, a zbyt gwałtowny spadek - wysysanie wody z pozostałych syfonów w łazience i przedostawanie się gazów kanalizacyjnych do pomieszczenia. Jeśli wejście rury odpływowej w główną rurę kanalizacyjną znajduje się tuż pod powierzchnią wylewki, zbyt dalekie odsuwanie się z wanną od pionu kanalizacyjnego może być kłopotliwe. *Jaki model wybrać?
To zależy zarówno od wielkości i stylu pomieszczenia, jak i od zasobności naszego portfela. Producenci oferują wanny w niemal wszystkich kształtach, wykonane z najróżniejszych materiałów: począwszy od popularnego (i najtańszego) akrylu, przez emaliowane stalowe i żeliwne (coraz rzadsze na rynku), po miedziane i drewniane (wykonane zwykle z teku lub wiązu, zabezpieczonego przed wilgocią żywicami i specjalnymi lakierami). Ostatnio pojawiły się wanny z kompozytów mineralnych - mieszanki akrylu i kwarcytu lub skruszonego marmuru z żywicą poliestrową. Wyglądają jak zrobione z kamienia naturalnego, ale są dużo lżejsze i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Do wanny trzeba dobrać odpowiednią baterię. Zwykle montuje się wolno stojącą, ale można też zainstalować 'zwykłą' wannową na bocznym rancie wanny (powinien być wtedy szerszy).
Na zdjęciu: Empire, akryl, 170 x 75 cm od .1699 zł Novoterm Fot. Materialy promocyjne

Jak oczyścić wannę żeliwną?

Starym żeliwnym wannom trudno jest przywrócić ich dawny blask. Będzie to łatwiejsze, jeśli sprzątanie rozłożyć na 3 rozsądne kroki.

Zacznij od rozłożenia w miejscach zacieków starych ręczników i szmat. Następnie obficie nasącz je octem i pozostaw na parę godzin. Następnie wyszoruj wannę do czysta pastą do czyszczenia. Dopiero potem wypoleruj całość za pomocą detergentu w formie mleczka.

Jak oczyścić słuchawkę z kamienia Jak oczyścić słuchawkę z kamienia Fot. Shutterstock

Jak usunąć kamień?

Jeśli kamień zaczyna blokować przepływ wodę w słuchawce prysznicowej, przyda się ocet, kilka płatków kosmetycznych i plastikowy woreczek. Nasącz octem waciki i "przylep" je do słuchawki. Na koniec możesz dodatkowo nasączyć okład. Całość zakryj woreczkiem i przewiąż gumką recepturką. Całość pozostaw na noc. Następnego dnia z łatwością usuniesz kamień.

W taki sam sposób oczyścisz kran w łazience albo kuchni.

Zlew Zlew Fot. Shutterstock

Jak udrożnić odpływ?

W podręcznej łazienkowej "apteczce" powinien znajdować się zapas środków, pomocnych w udrażnianiu rur. Tu liczy się profilaktyka i systematyczność.

Jeśli nie masz problemu z zablokowanym odpływem, umieść w wannie sitko. Najlepiej sprawdzi się białe sitko plastikowe, którego rozmiar będzie pasować do odpływu. Oczka muszą być możliwie najdrobniejsze, bo tylko takie wyłapią włosy, najczęściej powodujące problem zapchanych odpływów w wannie.

Jeśli woda spływa wolniej niż powinna, do odpływu wlej połowę filiżanki soli i litr gorącej wody. Roztwór pozostaw na co najmniej pół godziny, a następnie wlej do otworu odpływowego kilka litrów wody.

Inny sposób to przygotowanie receptury składającej się z połowy szklanki sody i połowy szklanki octu. Otwór należy od razu zakryć wilgotną tkaniną tak, aby opary nie podrażniły oczu lub skóry. Po odczekaniu połowy godziny należy wlać do otworu sporą ilością gorącej wody (odkręć kran na ok. 3 minuty).

W przypadku poważniejszych zatorów, sięgnij po dostępne w sklepach detergenty. Szukaj sprawdzonych produktów, najlepiej występujących w formie żelu. Przed ich zastosowaniem możesz użyć przepychacza. W wielu przypadkach problem zostaje rozwiązany na tym etapie.

  Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Jak czyścić wannę rzadziej?

Chcesz rzadziej myć wannę i prysznic? Zacznij się o nie troszczyć. Sprawdź, co może wymagać drobnych napraw. Małe zmiany, mogą diametralnie odmienić wygląd łazienki.

Sprawdź, jak krok po kroku samodzielnie uszczelnić brzeg wanny.

Jeśli problemem są dawno nieczyszczone, zapleśniałe fugi, wystarczy wyczyścić je tymi metodami:

Glazura do wymiany? Czasem wystarczy jedynie porządnie wyczyścić fugi [PROSTE TRIKI]

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: