6 pozycji, w których psy śpią najczęściej. Każda oznacza coś innego

Co o psie mówi jego pozycja podczas snu? Dużo więcej, niż może Ci się wydawać. Tajniki psich pozycji i ulubionych legowisk wyjaśnia behawiorystka zwierzęca.
Pozycja rozluźniona Pozycja rozluźniona Rys. Arkadiusz Gadaliński

6 pozycji, w których psy śpią najczęściej. Każda oznacza coś innego

Co o psie mówi jego pozycja podczas snu? Dużo więcej, niż może Ci się wydawać. Tajniki psich pozycji i ulubionych legowisk wyjaśnia behawiorystka zwierzęca.

Psy lubią spać wyżej niż poziom podłogi, dlatego tak chętnie moszczą się na kanapach i fotelach. To atawizm - z góry widać więcej, łatwiej poczuć zapach, tzw. górny wiatr, a więc szybciej zareagować na potencjalne zagrożenie. Psy lubią też spać z ludźmi, bo normalne jest dla nich spanie w gromadzie. Zapewnia to ciepło i bezpieczeństwo, buduje więzi, bo trzeba sobie ufać, żeby razem zapadać w głęboki sen. A co o psie mówi jego pozycja podczas snu?

Pozycja boczna "na nieboszczyka"

Autorzy bloga Dog's Best Life tłumaczą, że śpiąc w pozycji bocznej pies osiąga szczyt relaksu. Ta pozycja jest manifestem wewnętrznego spokoju. Na boku pies idealnie wchodzi w fazę głębokiego odpoczynku.

Jeśli Twój pies spędza czas pogrążone w drzemce "na nieboszczyka", świadczy to o tym, że czuje się bardzo komfortowo, a otoczenie uznają za bezpieczne. Nawet jeśli szybko reaguje na poruszenie w kuchni lub dźwięk otwieranych drzwi od lodówki, taka pozycja to komplement pod Twoim adresem. Pies Ci ufa, czuje się świetnie w Twoim towarzystwie, a miejsce, w którym się znajduje, jest kochane i sprawdzone.

Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca, trenerka psów, ze Szkoły dla psów Azorres dodaje, że pozycja, w jakiej śpi pies, nie ma wpływu na jego wierność wobec człowieka. - Ma wpływ na to, czy pies będzie wypoczęty, a w związku z tym spokojniejszy i mniej reaktywny. Wyspane psy to zwierzęta, które szybciej się uczą, łatwiej rozwiązują problemy i są łagodniejsze w kontakcie ze światem. Wypoczęty mózg działa lepiej, podobnie jak wypoczęte ciało. Brak wypoczynku wpływa na manifestowanie większej nerwowości, niecierpliwość i reakcje nieadekwatne do sytuacji.

Awtoniuk tłumaczy, że pozycja we śnie, w której pies ma wszystkie mięśnie rozluźnione jest najlepsza dla niego i dla nas - jego opiekunów.

Pozycja zwinięta w kłebek Pozycja zwinięta w kłebek Rys. Arkadiusz Gadaliński

Lisi kłębek

To chyba jedna z popularniejszych psich pozycji podczas spania. Pies jest zwinięty w kłębek, z łapami schowanymi poza obrys ciała, i ogonem podetkniętym pod nos. Ta pozycja ma wiele funkcji. Po pierwsze zapewnia ciepło, po drugie chroni łapy, organy wewnętrzne oraz pysk.

- Psy zwijają się w kłębek, bo to naturalna pozycja snu. Żyjąc bez człowieka, psy spałyby w gromadzie przytulone do siebie właśnie w takich pozycjach - tłumaczy Aneta Awtoniuk. - Zwinięte w kłębek psy potrafią spać bardzo mocno, nie można tego łączyć z czujnością psa.

Pozycja pozwalająca psu ochłodzić ciało Pozycja pozwalająca psu ochłodzić ciało Rys. Arkadiusz Gadaliński

Na nieprzytomniksa

Najlepiej taką pozycję przećwiczyć na kanapie lub łóżku. Po intensywnym i energochłonnym dniu, który jeszcze na dodatek był wyjątkowo gorący, pies chętnie wyciąga się na plecach i... odpada. Odsłonięcie brzucha pozwala na szybkie i skuteczne ochłodzenie organizmu. Takie ułożenie ciała to także dowód na poziom życiowej satysfakcji psa, jego ogólnej radości i zadowolenia.

Raczej nie zauważono, żeby w tej pozycji wylegiwały się wilki czy dzikie psy - w końcu takie ułożenie ciała wiele odsłania.

Z takim opisem zgadza się także behawiorystka. - Pełny luz w ciele zdarza się tylko psom, które w pełni ufają otoczeniu i w tym sensie opis tej pozycji jest prawdziwy.

Pies, który odsłania miękkie części takie jak brzuch czy pachwiny lub szyja (gdy głowa zwisa z kanapy, a pies leży na plecach) i zasypia w tej pozycji, czuje się bezpiecznie i swobodnie. Faktycznie najłatwiej zaobserwować tę pozycję, gdy pies ma sobą męczący i satysfakcjonujący dzień, jednak nie jest to regułą. Psy mające świetny kontakt ze swoimi właścicielami i dobrze czujący się w domu, często zasypiają w ten sposób w ciągu dnia.

Pozycja niezbyt komfortowa Pozycja niezbyt komfortowa Rys. Arkadiusz Gadaliński

Na Superpsa

Z góry pies wygląda, jakby leciał na ratunek kotu uwięzionemu na drzewie, całkiem jak komiksowy superbohater. Łapy ma wyprostowane, brzuch przylega do podłoża. W takim ułożeniu ciała psy raczej drzemią - jednocześnie pozostają w pełnej gotowości - migiem są w stanie stanąć na cztery łapy i przechwycić w locie pikujący kawałek szynki.

Zdaniem behawiorystki zwierzęcej Anety Awtoniuk drzemka w takiej pozycji jest możliwa, ale już regenerujący sen nie, bowiem stawy łap są ułożone w nienaturalny sposób.

W tej pozycji często fotografowane są szczeniaki. Czy same ją wybierają, czy to ingerencja właściciela, który miał pomysł na ujęcie? Jak zapewnia Awtoniuk: - Szczeniaki śpią na boku lub zwinięte w kulkę, nigdy w ten sposób.

Pozycje, w których śpią psy i ich znaczenieNa żabkę - wariacja pozycji 'na Superpsa' / Rys. Arkadiusz Gadaliński

Co więcej, ta pozycja opisywana w Internecie jako wybierana najczęściej przez nadpobudliwe psy, wcale taką nie jest. - Nadpobudliwe psy są nadpobudliwe m.in. dlatego, że nie relaksują się głęboko i ich mózg nie zwalnia i nie wycisza się, więc ta pozycja opisywana jako głęboko relaksująca nie może być ulubioną przez nadpobudliwe psy - tłumaczy behawiorystka.

Pozycja, w której pies zachowuje czujność Pozycja, w której pies zachowuje czujność Rys. Arkadiusz Gadaliński

Waruj, nie odpoczywaj!

Aneta Awtoniuk  tłumaczy, że w klasycznej pozycji "waruj" pies nie odpoczywa. To jest pozycja wyczekująca, mięśnie są w gotowości, głęboki sen jest niemożliwy.

Więcej o:
Komentarze (63)
6 pozycji, w których psy śpią najczęściej. Każda oznacza coś innego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tom1622

  Oceniono 351 razy 341

  Mój pies ma 16 lat (urodził się 31 sierpnia 2000 roku) i mam wrażenie, że on już tylko śpi :)

  Ta "leniwa bestia" potrafi spać wszędzie i w każdej pozycji. Śpi z nami w łóżku, a przy tym się rozpycha. Potrafię się obudzić w nocy, bo zmarzłem, ale najczęściej nie mam sumienia, żeby budzić i przepychać, zwłaszcza teraz, gdy pies ma już swoje lata. Na szczęści nie jest to pies duży.

  Pies to wspaniałe, wierne i mądre zwierzę.
  Każdy powinien mieć psa choć raz w życiu. To uczy pokory, wyrozumiałości i ćwiczy wiele innych cech u człowieka.

  Pozdrawiam serdecznie :)

 • magwol2

  Oceniono 176 razy 168

  Każdy psiarz wie, że psiak śpiący w dziwnych pozycjach, brzuchem do góry itp to najlepszy dowód ze jest mu w domu dobrze i jest szczęśliwy.

  Miałam kiedy psa ze schroniska, po ciężkich przejściach. Zabrało ponad 5 lat żeby zaczął spać rozluźniony na boku, na plecach nie spał nigdy.
  Inne nasz psy wychowane od szczeniaka rozwalały/rozwalają się bezwstydnie na kanapach brzuchem do góry.

 • titta

  Oceniono 103 razy 99

  Brakuje pozycji z glowa zwisajaca z legowiska/fotela oraz pozycji na grzbiecie przy scianie z lapami opartymi o sciane. I jeszcze z pyskiem na kanapie (reszta psa stoi).

 • werole

  Oceniono 65 razy 51

  Nasz kundel wskakuje na lozko i zawsze układa się na "waleta". Tylkiem pod naszymi nosami.

 • iska1-1

  Oceniono 43 razy 43

  najbardziej podoba mi się gdy mój psiór śpi na nieprzytomniksa ;)
  Jestem ciekawa czy nasze zwierzaki też nas tak oceniają i mają przy tym taki ubaw jak my
  :-D

 • zmuzbi

  Oceniono 32 razy 32

  Poczytałem komentarze i stwierdzam z całą stanowczością że mam psa a właściwie SUPER PSA bo on jest jeden, jedyny najukochańszy na świecie tzw. S U P E R P I E S !!!!!!!!!!!!!!!!

 • joanna_can

  Oceniono 34 razy 28

  Tym razem moderator zadzialal jak trzeba i usunal post Black Swan'a w sama pore.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX