Jak często prać biustonosz? 6 skutków zbyt rzadkiego prania

Każdy z nas ma jakieś sposoby na odroczenie prania. Gdybyśmy nie mieli na sumieniu grzeszków związanych z higieną, a właściwie jej brakiem, nikt by nie wymyślił suchych szamponów i innych patentów przedłużających świeżość włosów i ubrań. A ty, jak często pierzesz biustonosz?
Jak często prać biustonosz? Jak często prać biustonosz? Fot. Barbara Krawcowicz/Flickr.com

Wszystko, co znajdziesz na biustonoszu

Zasada jest prosta, im dana część garderoby jest bliższa naszemu ciału, tym częściej powinna lądować w praniu. Jak zapewnia specjalistka od środków piorących jednego z koncernów, powinno to następować po trzech do pięciu dniach użytkowania biustonosza.

Czyli raz w tygodniu biustonosz bezwarunkowo powinien być prany. Tak, tak, wiemy, że rady od pani sprzedającej środki piorące na kilometr pachną namówieniem nas na częstsze używanie środków piorących, a co za tym idzie, zużywaniem ich i koniecznością kupowania nowych. Warto jednak poznać argumenty namawiające do większej dbałości o higienę osobistą.

Ze względu na bliskość skóry, gruczołów potowych i zagięć (pachy, miejsca pod biustem), na biustonoszach zbierają się bakterie, brud, mikroorganizmy, grzyby. Im dłużej nosisz stanik, tym więcej mają czasu wymienione wyżej "przyjemniaczki" na mnożenie się. Problemem nie jest każdy z elementów, ale fakt, że są wszystkie wymieszane i jeszcze podgrzane temperaturą ciała.

Zobacz koniecznie: Czerwone biustonosze damskie na wyprzedaży!

koronkowy biustonosz koronkowy biustonosz shutterstock.com

Śmierdząca sprawa

Jesteśmy dorośli, pocimy się, a nasz pot nie pachnie jak francuskie perfumy. Zwłaszcza pot uzupełniany kolejnymi warstwami... potu. Niestety piersi oraz skóra pod piersiami także się pocą, a biustonosz wiernie pot wchłania. Po kilku dniach uzupełniania materiału miseczki potem, biustonosz zaczyna brzydko pachnieć.

Jak stanik przesiąknie smrodem, to paskudna woń przebije się przez ubranie, warstwę perfum i będzie się za tobą snuła, szokując zapachowo najbliższe otoczenie. Fuj!

Jak często prać biustonosz? Jak często prać biustonosz? Fot. Melissa Maples/Flickr.com

Nieestetyczne plamy

Jeśli codziennie spryskujesz pachy dezodorantem, istnieje ryzyko, że preparatem potraktujesz także bieliznę. Jeśli na biustonosz codziennie trafia nowa warstwa kosmetyku prawdopodobnie bardzo szybko na materiale, z którego uszyto biustonosz, pojawią się nieestetyczne żółte odbarwienia. Dodajcie do tego jeszcze działanie potu i sebum, które znajduje się na skórze, a otrzymacie mieszankę dla biustonosza zabójczą.

Jak prawidłowo zmierzyć obwód pod biustem? Jak prawidłowo zmierzyć obwód pod biustem? Shutterstock

Problemy ze skórą

Wygląda na to, że jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się na dekolcie i plecach trądziku jest brak higieny związanej z praniem biustonoszy. Dotyka to zwłaszcza kobiety, które bardzo dużo ćwiczą w sportowych stanikach. Pisaliśmy już o bakteriach. Dodajcie do tego ciepło, które wytwarza ciało wprawione w ruch oraz mikrourazy wynikające z obcierania tworzywa o skórę. Jeśli nie będziecie dbać o higienę, przepis na wysyp krost gotowy.

Biustonosze sportowe powinny trafiać do prania po jednym, maksymalnie dwóch sesjach sportowych. O tym, że po wysiłku powinnaś wziąć prysznic chyba nie musimy przypominać?!

Trądzik to nie jedyna reakcja, którą skóra odpowie na wszystko, co po tygodniu noszenia tego samego biustonosza się na niej znajduje. Na piersiach i pod piersiami mogą także wystąpić reakcje alergiczne - w końcu każdy ma granice wytrzymałości, także skóra.

Sutki w kłopocie

Łuszcząca się skóra na brodawkach sutkowych, przesuszona, piekąca i... sprawiająca ból. To także kolejne ofiary nieświeżego biustonosza. Zdaniem amerykańskich dermatologów do podrażnienia brodawek wystarczy wilgotny (od potu) biustonosz i naturalnie skłonna do przesuszeń skóra. Brodawki z natury są wrażliwe. Nie mają mechanizmów ochronnych, które zadbałyby o "dobre samopoczucie" delikatnej skóry w tych miejscach.

Nie chcesz mieć problemów? Dbaj o czystość biustonoszy, lista zalet jest dłuższa niż siła przyzwyczajenia i przyjemności płynące z lenistwa.

Więcej o: