Dlaczego mężczyznom podobają się długie nogi?

Każda kobieta chciałaby mieć nogi do nieba. Nie od dziś wiadomo, że długie nogi są przez panów uznawane za atrakcyjniejsze. Ale właściwie dlaczego mężczyźni częściej oglądają się za długonogimi kobietami?
Kobiece nogi Kobiece nogi fot. flikr.com, le vent le cri (CC BY 2.0)

Bo długie nogi są oznaką... zdrowia

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Grupa psychologów z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem Bogusława Pawłowskiego przeprowadziła ciekawe badanie. Polacy skupili się na ustaleniu czy bardziej podobają nam się długie czy krótkie nogi płci przeciwnej.

Badani - 218 kobiet i mężczyzn - oglądali zdjęcia siedmiu kobiet i siedmiu mężczyzn. Oceniali atrakcyjność przedstawionych osób. Ludzie na zdjęciach byli tego samego wzrostu, ale mieli różnej długości nogi.

Podczas tego badania psychologowie zauważyli, że wszyscy jako osoby atrakcyjniejsze postrzegają te z nogami o 5 proc. dłuższymi od przeciętnych. Ich zdaniem dzieje się tak, ponieważ kiedyś łączono krótkie nogi z podwyższonym ryzykiem chorób krążenia. Dłuższe nogi podświadomie są więc postrzegane, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, jako oznakę lepszego zdrowia.

Miałam piękny poród Miałam piękny poród fot:shutterstock

Bo łatwiej... rodzić dzieci

Badacz Viren Swami z Westminster College w Londynie kilka lat temu także przeprowadził ciekawe badania dotyczące budowy naszego ciała. Jeśli spojrzymy na proporcje damskiej i męskiej budowy, to kobiety mają znacznie dłuższe nogi od panów. Między innymi przez to długie nogi są postrzegane jako jeden z atrybutów kobiecości.

A jak już mówimy o symbolach kobiecości to nie zapomnijmy o wyraźnie zaznaczonych biodra. Dłuższe nogi to też... szersze biodra. A taka budowa ciała zapewnia kobietom łatwiejszy poród.

Zdaniem brytyjskiego naukowca mężczyznom podświadomie podobają się kobiety o dłuższych nogach, a więc też szerszych biodrach, ponieważ zwiększa to ich szanse na liczne potomstwo.

Kobiece nogi Kobiece nogi fot. flikr.com, Carlos Lorenzo (CC BY-NC-ND 2.0)

Bo są sexy i kojarzą się z... pierwszym zakochaniem

Nie ukrywajmy jednak - długie nogi są po prostu bardziej seksowne. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego mają także na to wytłumaczenie. Długie nogi przywodzą wspomnienia z okresem dojrzewania - czas pierwszych miłości.

Zazwyczaj zakochiwali się wówczas w swoich rówieśniczkach, które tak jak oni dopiero dojrzewały i zmieniała się ich budowa ciała. Kiedy zaczęły gwałtowanie rosnąć, przez pewien czas ich nogi były znacznie dłuższe od tułowia. Długie, szczupłe nogi budzą więc same pozytywne wspomnienia.

Kobiece nogi Kobiece nogi fot. flikr.com, Gokhan Altintas (CC BY-NC-ND 2.0)

Bo krótkie spódniczki wyglądają lepiej

Na to nie ma naukowych dowodów. Nawet tych nieco naciąganych. O ile panowie powiedzą pewnie, że w minispódniczkach podobają się im wszystkie nogi, o tyle kobiety są bardziej krytyczne. Z zazdrością patrzą na nogi modelek i nie rozumieją, dlaczego Matka Natura nie obdarowała ich takim prezentem.

Drogie panie, więcej wiary! Zawsze możecie włożyć szpilki i dodać sobie kilka centymetrów wzrostu czy wydłużyć optycznie nogi odpowiednimi trikami, np. noszeniem sukienek odcinanych pod biustem lub spodni z lekko rozszerzaną nogawkami.

Więcej o: