8 rzeczy, które sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi

Sfrustrowani, zmęczeni życiem, zawiedzeni - brzmi znajomo? A najgorsze, że lekcję pt. "Jak stać się człowiekiem nieszczęśliwym" przekazujemy swoim dzieciom. I koło się zamyka.
Szczęście to coś więcej, niż chwilowa radość Szczęście to coś więcej, niż chwilowa radość CC BY 2.0 Flickr.com/Hsing Wei www.flickr.com/photos/hsing/3605427969/

8 rzeczy, które sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi

Sfrustrowani, zmęczeni życiem, zawiedzeni - brzmi znajomo? A najgorsze, że lekcję pt. "Jak stać się człowiekiem nieszczęśliwym" przekazujemy swoim dzieciom. I koło się zamyka.

Czym jest szczęście? Każdy z nas inaczej je definiuje. Dla jednych jest to dom z ogródkiem, dla drugich idealna figura. Z kolei kto inny marzy o posiadaniu stałej pracy. Czy zatem bez tych wszystkich atrybutów jesteśmy skazani na bycie nieszczęśliwymi?

Podążając za Wikipedią, znajdujemy taką definicję szczęścia: "Szczęście jest emocją spowodowaną doświadczeniami ocenianymi przez podmiot jako pozytywne". Z kolei Maslow określił, że człowiek może osiągnąć szczęście, gdy są zaspokojone jego potrzeby, od fizjologicznych (głód, pragnienie, sen), po potrzebę bezpieczeństwa, przynależności i miłości, szacunku, realizacji.

Pod koniec 2014 roku zbadano poziom zadowolenia ludzi z różnych zakątków świata. W sondażu Gallup International Association wzięło udział 64 tys osób z 65 krajów. Zaledwie 51 proc. mieszkańców Europy Zachodniej i 58 proc. mieszkańców Europy Wschodniej jest zadowolonych ze swojego życia, gdy tymczasem w Afryce jest ich aż 83 proc. (zapewne mniej zaskakującą informacją jest, że najszczęśliwszym regionem okazało się Fidżi, gdzie 93 proc. badanych jest zadowolonych ze swojego życia, natomiast największy udział osób niezadowolonych jest w Iraku - 31 proc.). Łatwo zauważyć zatem, że uczucie szczęścia niekoniecznie wiąże się z posiadaniem wygód.

Szczęście a inteligencja

Badania z Uniwersytetu Stanu Louisiana pokazują, że jesteśmy w stanie tak "wytrenować" swój mózg, aby móc trwale sterować swoim poziomem zadowolenia i realnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. To z kolei wpływa na częstotliwość, z jaką osiągamy sukcesy w życiu towarzyskim i zawodowym. Im bardziej jesteśmy świadomi swoich słabych i mocnych stron, realnego zagrożenia i wypatrywania szans na powodzenie, tym skuteczniejsze są nasze działania, a w rezultacie, jesteśmy szczęśliwsi.

Badania pokazują również, że nasza samoświadomość, może także oddziaływać na innych. W 1960 roku naukowcy z Harvardu stwierdzili, że nauczyciele, którzy pozytywnie wpływali na budowanie samooceny wśród uczniów, istotnie oddziaływali na ich zachowania. Co więcej, odpowiednio stymulowane wykazywały się wyższym ilorazem inteligencji!

To działa również w drugą stronę, co wykazały badania wykonane w Wielkiej Brytanii. Naukowcy zbadali IQ 6870 osób, a także przeprowadzili sondaż z którego wynikło, że za najbardziej szczęśliwych uważali siebie ludzie o poziomie inteligencji 120 - 129: 43% z nich odpowiedziało, że czują się bardzo szczęśliwi. Najwięcej "niezbyt szczęśliwych" (12%) znaleziono w grupie o IQ pomiędzy 70 a 79.

Nic tak jednak nie determinuje rzeczywistości, jak nasze oczekiwania i samoświadomość. Osoby pewne siebie, nastawione na obserwację i działanie częściej odczuwają głębokie poczucie szczęścia. Najczęściej sami siebie hamujemy w drodze do szczęścia. Myślenie życzeniowe (mi się należy) lub pełne obaw (nie dam rady, nie potrafię), skutecznie oddala nas od tej ścieżki. Większość komunikatów są echo tego, co słyszeliśmy w dzieciństwie i okresie dorastania. Oto 8 najczęstszych schematów, które powodują, że trudno jest nam poczuć zadowolenie z życia.

Pomóż swojemu szczęściu Pomóż swojemu szczęściu CC BY 2.0 Flickr.com/Dave Gough www.flickr.com/photos/spacepleb/3617536039/

Życie jest niesprawiedliwe. A powinno być

Jak często myślisz w ten sposób? Oczywiście, że życie jest niesprawiedliwe. Jedni rodzą się w bogatych domach, inni w biednych. Jednych dotyka wojna, drudzy cieszą się sielanką. Jedni mają szybką przemianę materii, a inni muszą wiecznie kontrolować to, co jedzą. Czy jednak to powinno nas w jakiś sposób ograniczać?

Nikt nie rodzi się w krainie wiecznej szczęśliwości, dlatego najgorsze, co możemy zrobić, to oczekiwać, że świat powinien być sprawiedliwy i po równo rozdawać wszystkim. Osoby, które osiągają w życiu sukces są świetnymi obserwatorami, a także potrafią dopasować się do otaczającej rzeczywistości. Nie oczekują sprawiedliwości, tylko działają, biorąc tym samym życie we własne ręce.

Nie czekaj na szansę od losu Nie czekaj na szansę od losu CC BY 2.0 Flickr.com/Ignacio Palomo Duarte www.flickr.com/photos/3oheme/4069616710/

Może szczęście się do mnie uśmiechnie

Marzenia się nie spełniają - marzenia się spełnia. Zapewne zasługujesz na miłość, podwyżkę, piękne wakacje, pracę, do której będziesz przychodzić z przyjemnością. Jednak szczęście uśmiechnie się do ciebie tylko wtedy, gdy mu w tym pomożesz. Czekając na odpowiednią chwilę, zdajesz się na łaskę innych osób, które umożliwią ci wprowadzanie do swojego życia zmian.

Zamiast tego zadaj sobie kilka pytań: czego chcę i czego potrzebuję, by to osiągnąć? Czego mi brakuje (pieniędzy, wolnego czasu, umiejętności) i w jaki sposób mogę to zyskać? Los na pewno przynosi ci wiele momentów, wartych wykorzystania. Jednak szczęście to jedno, a wytrwała praca i zaangażowanie to drugie. Niestety, innej drogi nie ma.

Bądź otwarty na innych Bądź otwarty na innych CC BY 2.0 Flickr.com/farhad sadykov www.flickr.com/photos/fsadykov/17002807928/

Nikt mnie nie rozumie

A może zwyczajnie nie dajesz nikomu szansy, by cię zrozumiał? Nikt na dłuższą metę nie ma ochoty czytać w twoich myślach. Żeby jednak komunikować się z innymi, musisz nauczyć się komunikować ze sobą. Poznanie swoich potrzeb, nazywanie emocji i szukania ich źródła pozwoli ci porozumiewać się z innymi.

Na nic się jednak nie zda twoja umiejętność przekazywania informacji, jeśli nie nauczysz się słuchania innych. Pamiętaj o tym.

Uwierz w siebie Uwierz w siebie CC BY-ND 2.0 Flickr.com/x1klima

Nigdy mi się to nie uda

Jeśli od początku zakładasz, że przegrasz, prawdopodobnie tak się stanie. O ile oczywiście podejmiesz jakiekolwiek działania, bo wiele osób w obawie przed upadkiem, rezygnuje z nich już na starcie. Ludzie, którzy wierzą w swoje możliwości, częściej odnoszą sukces. Nawet, jeśli upadną, nie szukają wytłumaczenia swojej porażki, ale starają się zorientować, jak następnym razem uniknąć niepowodzenia. W przeciwnym razie cały czas kręciliby się w kółko, popełniając ciągle te same błędy.

Nie warunkuj swojego szczęścia Nie warunkuj swojego szczęścia CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Camdiluv | www.flickr.com/photos/camdiluv/4441155157/

Będę szczęśliwy, gdy...

Ludzie mają nawyk myślenia życzeniowego. Będę szczęśliwy gdy schudnę lub gdy zacznę zarabiać więcej pieniędzy. A gdy w końcu udaje nam się to osiągnąć, odczuwamy ogromny zawód. Okazuje się bowiem, że zbyt wiele oczekujemy po nadchodzących wydarzeniach. Zgubione kilogramy lub większe zarobki dają nam radość, ale tylko na chwilę.

Prawdziwe szczęście budujemy poprzez pracę nad sobą, rozwijanie się, uczenie rzeczy nowych. Poczucie krzywdy, frustracja i niezadowolenie nie wynika z czynników zewnętrznych, ale z postrzegania siebie i otaczającego świata. Bez wnikliwej analizy swoich potrzeb, nie będziemy w stanie dotrzeć do źródła nieszczęścia.

Nie próbuj zmieniać innych. Zmień siebie Nie próbuj zmieniać innych. Zmień siebie CC BY 2.0 Flickr.com/Vladimir Pustovit

Gdy druga osoba mi nie odpowiada, próbuję ją zmienić

Jest tylko jedna osoba na świecie, którą możesz próbować zmienić: TY. Praca nad sobą wymaga jednak ogromnego wysiłku. Wiąże się z dyskomfortem, dotykaniem spraw bolesnych. Ingerencja w dawno utarte schematy jest trudna, ale przynosi długotrwałe efekty.

Unikaj również ludzi, którzy chcą na siłę zmienić ciebie. Osoby toksyczne, destrukcyjne nie powinny mieć miejsca w twoim życiu. Otaczaj się osobami pozytywnymi, autentycznymi i pełnymi pasji. Oni nie tylko nie będą cię oceniać, ale mogą cię zainspirować do pracy nad sobą.

Pasja czyni nas szczęśliwymi Pasja czyni nas szczęśliwymi CC BY 2.0 Flickr.com/Steven Pisano https://www.flickr.com/photos/stevenpisano/14987867944/

Jestem na to za stary/za stara

Na niektóre rzeczy rzeczywiście jesteśmy za starzy (chociaż prócz rodzenia dzieci nic mi nie przychodzi do głowy). Nigdy jednak nie jesteśmy za starzy na to, aby realizować swoje pasje i marzenia. To one napędzają nas do życia. Rozwijają nas i stawiają wyzwania, których pokonywanie sprawia nam czystą przyjemność.

Doskonalenie się, nawet w pozornie mało znaczących obszarach pozwala nam poczuć, że nasze istnienie ma sens. A czy to będzie zbieranie znaczków, wyszywanie czy regularne wizyty w klubie fitness - nie ma już znaczenia. Ważne, byśmy czerpali z tego radość.

Więcej o: