Jak przetrwać rozstanie? Co pomoże, a co zaszkodzi? 5 sprawdzonych metod [ZDANIEM NAUKOWCÓW]

Zakończenie związku należy do pierwszej dziesiątki najbardziej stresogennych wydarzeń w życiu. Poczucie utraty bywa przytłaczające, jednak większości z nas udaje się przez to przejść. Jak przetrwać rozstanie? Naukowcy od lat przyglądają się naszym metodom, które mogą pomagać, ale równie dobrze stanowią przeszkodę na drodze powrotu do codzienności. Co pomoże, a co zaszkodzi według wyników badań?
Facebook Facebook fot. Esther Vargas/ flickr.com, CC BY-SA 2.0

1. Zerwij z ex na Facebooku

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kończąc związek, znajomość z byłym partnerem warto uciąć również w rzeczywistości wirtualnej. Okazuje się, że widok zdjęcia ex na portalu społecznościowym, utrudnia pogodzenie się z rozstaniem.

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy zbadali grupę 15 świeżo upieczonych singli (kobiet i mężczyzn). Wyniki tych badań opublikowali w amerykańskim miesięczniku naukowym "Journal of Neurophysiology". Badacze, za pomocą rezonansu magnetycznego, śledzili zmiany zachodzące w mózgach ochotników w momencie pokazywania im zdjęć byłego partnera i dla porównania - przypadkowych nieznajomych. Na widok ex u wszystkich badanych zaobserwowano stymulację w obszarach mózgu, które odpowiadają za motywację i nagradzanie, ale i w tych, które kontrolują uczucie pragnienia oraz uzależnienie. Zmiany te nie zachodziły po pokazaniu badanym neutralnych zdjęć osób nieznajomych.

Jak przetrwać rozstanie? Jeśli często korzystasz z portali takich jak Facebook, Twitter albo Instagram i borykasz się z rozstaniem, usuń byłego partnera z list znajomych lub zadbaj o zmianę ustawień na takie, które nie uchronią cię przed oglądaniem jego zdjęć.

Ćwiczenia Ćwiczenia fot. Markus Spiske/ flickr.com, CC BY 2.0

2. Szukaj endorfin na siłowni

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Uczęszczanie na siłownię to po rozstaniu najlepszy sposób na szybką poprawę humoru -  twierdzi Daniel Amen, autor bestsellera "Seks zaczyna się w mózgu", w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu magazynowi "Men's Fitness". - Kiedy tracimy kogoś, do kogo jesteśmy przywiązani, nasz mózg może mieć problem z prawidłowym procesem produkcji serotoniny i endorfin, czyli substancji wywołujących dobre samopoczucie - mówi Amen. - Jak przetrwać rozstanie? Najlepszym sposobem na naturalną poprawę są ćwiczenia. Nawet jeśli pod koniec dnia dopadnie cię chandra związana z rozstaniem, będziesz czuć satysfakcję związaną z dbaniem o siłę i wygląd fizyczny, a jak wiadomo, zgrabna sylwetka to najlepszy sposób na zemstę?

Zamyślona Kobieta Zamyślona Kobieta fot. Nickolai Kashirin/ flickr.com, CC BY 2.0

3. Włącz smutną muzykę

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Zawsze wydawało ci się, że słuchanie rzewnej muzyki w chwilach słabości to niepotrzebne użalanie się nad sobą? Tymczasem to cenna podpowiedź na temat tego, jak przetrwać rozstanie. Portal informacyjny The Huffington Post donosi, że naukowcom z Freie Universität w Berlinie udało się udowodnić sens słuchania łzawych piosenek jako sposobu na uregulowanie emocji i poddanie się niezbędnej autorefleksji.

- Smutek nie był najczęstszą emocją wywoływaną przez słuchanie smutnych utworów - mówi Liila Taruffi, współautorka badania z Freie Universität w rozmowie z The Huffington Post. - Tego typu muzyka wywołuje raczej chęć rozmyślania nad dobrymi okresami mijającego związku.

Podczas słuchania smutnej muzyki w trudnych momentach odczuwamy przyjemność z więzi z nią, redukując uczucie samotności i pozwalając naszej wyobraźni na poddanie się melodii. Tym samym uwalniamy nasze emocje i utożsamiamy się z twórcą danego utworu. Odczuwamy jego smutek, mając przy tym świadomość, że to, co zawiera w sobie muzyka, nie jest prawdziwe, a to pozwala zmierzyć się z uczuciami bez doświadczania ich w codzienności. Sprytnie i pożytecznie.

Płacz na plaży Płacz na plaży fot. shutterstock.com

4. Wyrzuć z siebie negatywne emocje

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Jak poradzić sobie z emocjonalną spiralą, w którą wpadamy po rozstaniu? Psycholog i współautor badania na temat radzenia sobie z zakończeniem związku, David Sbarra, w rozmowie z amerykańskim National Public Radio przyznał, że przepisem na sukces jest wyrzuceniem z siebie negatywnych emocji. Jak przetrwać rozstanie za pomocą słów? Pomóc może werbalizowanie i rozmyślanie nad sobą w sytuacji nieudanego związku. Według Sbarra to najkrótsza droga do ponownego odnalezienia siebie.

Pisanie Pisanie fot. Erich Stüssi/ flickr.com, CC BY-SA 2.0

5. Wypisz swoje emocje

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Nie umiesz mówić o zakończonym związku, bo ciężko ci zebrać myśli? Wypisz swoje emocje! Według psychologa, Garego Lewandowskiego, formułowanie wniosków na kartce papieru jest łatwym, darmowym i relatywnie szybkim, a przez to efektywnym sposobem na to, by spojrzeć na sprawy jaśniej i z większym skupieniem.

Jeśli dodatkowo skupimy się na pozytywnym aspekcie analizy, pośród trudnych emocji odnajdziemy najgłębsze myśli i pozytywne emocje na temat zakończonego związku - do takich wniosków udało się dojść Lewandowskiemu w przeprowadzonym przez niego badaniu.

A jakie są Wasze sposoby na przetrwanie czasu po rozstaniu?

Więcej o: