Wypadające zęby, własny pogrzeb, spadanie... 9 najgorszych koszmarów, które śniły się każdemu. Co oznaczają?

Koszmary są odpowiedzią na nasze samopoczucie. Często nawet nie pamiętamy, czego dotyczyły. Jednak, kiedy sen jest wyjątkowo przerażający i realistyczny, potrafimy obudzić się w środku nocy z krzykiem na ustach. Co oznaczają najpopularniejsze koszmary senne?
Wypadające zęby Wypadające zęby fot. Arek Gadaliński

Wypadające zęby, własny pogrzeb, spadanie... 9 najgorszych koszmarów, które śniły się każdemu. Co oznaczają?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Koszmary są odpowiedzią na nasze samopoczucie. Często nawet nie pamiętamy, czego dotyczyły. Jednak, kiedy sen jest wyjątkowo przerażający i realistyczny potrafimy obudzić się w środku nocy z krzykiem na ustach. Co oznaczają najpopularniejsze koszmary senne?

Wypadają ci wszystkie zęby

Zęby są jednym z najczęściej wyszukiwanych symboli sennych. Ten sen najczęściej pojawia się w momentach zwątpienia we własne możliwości. Naszą pewność siebie podburzają przede wszystkim stresujące sytuacje w pracy, przykre słowa, które słyszymy od kogoś bliskiego na temat naszego wyglądu czy cech charakteru.

Najstarsza teoria głosi, że sny o wypadających lub gnijących zębach zwiastują śmierć kogoś w rodzinie. W Starożytnej Grecji sny o zębach lub o ich utracie oznaczały chorobę bliskiej osoby.

Sen o spadaniu Sen o spadaniu fot. Arek Gadaliński

Spadasz z wieżowca lub w przepaść

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Sen o spadaniu jest wyrazem naszych obaw przed utratą kontroli nad własnym życie. Często pojawia się także wśród osób piastujących wysokie stanowiska, które boją się, że nie dadzą rady wypełnić wszystkich powierzonych im zadań i kontrolować wszystkiego.

Istotne jest także to, gdzie spadamy. Kiedy spadając widzimy tylko ziemię, sygnalizuje to, że potrzebujemy w życiu oparcia i pomocy kogoś bliskiego. Jeśli spadamy do wody oznacza to, że jesteśmy bardzo uczuciowi, podążamy za tym, co podpowiada nam serce i... mamy duże potrzeby seksualne. Niekończące się spadanie to najgorsza z opcji. Sugeruje, że czujemy się bezsilni, jesteśmy nerwowi i wszystko nas przerasta.

Uwięzienie w trumnie Uwięzienie w trumnie fot. Arek Gadaliński

Leżysz w trumnie i nie możesz się wydostać. Śni ci się własny pogrzeb

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Ten koszmar śni się nie tylko osobom cierpiącym na klaustrofobię, lecz także tym, którzy czują się przytłoczenie wieloletnim kredytem, są "uwięzieni" w nudnej i żmudnej pracy, nieodpowiednich związkach. Sen o uwięzieniu w zamkniętej trumnie znajdującej się pod ziemią oznacza strach przed dokonaniem zmian w życiu.

Wszyscy, którzy obawiają się, że taki sen oznacza własną śmierć, mogą odetchnąć z ulgą. Sen o własnym pogrzebie ma raczej pozytywne przesłanie. Jeśli podczas koszmaru obserwujesz swoją uroczystość żałobą, możesz to odczytać jako zbliżające się wielkim krokami zmiany w życiu.

Zdrada partnera Zdrada partnera fot. Arek Gadaliński

Twój partner cię zdradził

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Jeśli śni ci się zdrada partnera, a nigdy nie byłeś zaniepokojony o wierność ukochanego, może oznaczać, że twoja podświadomość przygotowuje się do czegoś, o czym jeszcze nie wiesz.

Oczywiście taki sen może odzwierciedlać także rzeczywiste obawy o przyszłość waszej relacji. W takim wypadku koszmar nawiedza zazwyczaj osoby o niskim poczuciu wartości, które boją się zmian. Zdrada śni się też osobom, które czują się wyobcowane i nie mają przyjaciół.

W sennikach możemy też przeczytać, że zdrada to zapowiedź przezwyciężenia trudności w życiu osobistym lub zawodowym.

Powrót do szkoły Powrót do szkoły fot. Arek Gadaliński

Znowu jesteś w szkole i zdajesz trudny egzamin

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Szkoła to miejsce, które odcisnęło piętno na każdym. To nasze pierwsze spotkanie z dyscypliną i pewnym ograniczeniami. Często bywa doświadczeniem traumatycznym. Kiedy śni nam się powrót do szkoły, świadczy to o tym, że mamy kłopoty. W szkole problemem była klasówka z matematyki, niestety w życiu oznacza to zwykle poważniejsze zmartwienia.

Koszmar dotyczący zdawania egzaminu, do którego jesteśmy nieprzygotowani, może świadczyć o naszym lęku przed przeszłością lub dążeniu przez nas do perfekcji. Jeśli często śni ci się trudny test, do którego podchodzisz kolejny raz, zastanów się, czy w życiu nie jesteś względem siebie zbyt krytyczny i czy za wiele od siebie nie wymagasz.

Utonięcie Utonięcie fot. Arek Gadaliński

Toniesz

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Sny o utonięciu towarzyszą najczęściej nastolatkom. Wpływ na to ma oczywiście huśtawka hormonalna, która towarzyszy okresowi dojrzewania.

Woda symbolizuje coś nieznanego, groźnego i coś, na co nie mamy wpływu. Nasze zmagania z wodą podczas koszmaru, można przełożyć na kłopoty z radzeniem sobie z problemami w życiu codziennym.

W śnie, w którym okazuje się, że mimo początkowych problemów potrafimy oddychać pod wodą, możemy dostrzec nasze ukryte zdolności i możliwości. Taki koszmar kończy się zazwyczaj optymistycznie.

Sen o ucieczce Sen o ucieczce fot. Arek Gadaliński

Uciekasz przed kimś

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Koszmar, w którym cały czas uciekamy oznacza strach przed konfrontacją z czymś lub kimś w życiu codziennym. Czujemy się przytłoczeni, boimy się stanąć twarzą w twarz z problemem. Może to być zbliżający się trudny egzamin, do którego pilnie się uczymy albo wymagający szef, który wciąż nie chce nam dać podwyżki.

Co ciekawe, to jak reagujemy we śnie - np. chowamy się, atakujemy przeciwnika - jest tożsame z naszymi reakcjami w życiu.

Ktoś chce cię zamordować Ktoś chce cię zamordować fot. Arek Gadaliński

Ktoś chce cię zamordować

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Sen o tym, że ktoś chce nam odebrać życie ma zazwyczaj mocny związek z naszym pragnieniem życia pełną piersią, rozwijaniem swoich pasji, dążeniem do sukcesu. Taki koszmar to wyraźny znak, że zaniedbaliśmy jakąś część swojego życia. Zapomnieliśmy o swoich marzeniach, porzuciliśmy hobby.

Kiedy podczas snu padamy ofiarą przestępstwa może to też świadczyć o tym, że ktoś nas terroryzuje w życiu codziennym. Może partner nie liczy się z naszym zdaniem? A może szef upokarza nas na oczach innych pracowników? Taki koszmar senny sugeruje, że musimy popracować nad poczuciem własnej wartości.

Robaki wychodzą z twarzy Robaki wychodzą z twarzy fot. Arek Gadaliński

Robaki lub owady wychodzą z twojego ciała

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Robaki kojarzą się nam z czymś obrzydliwym, czymś czego za żadne skarby nie chcemy dotknąć. Sen o nich nie musi oznaczać nic złego. Wijące się robaki mogą być zwiastunem przypływu gotówki i początku czegoś nowego, fascynującego.

Chociaż te wychodzące z naszego ciała - z nosa, oczu czy uszu - mogą być traktowane jako przestroga. Taki koszmar oznacza, że będziemy mieć kłopoty. Padniemy ofiarami krzywdzących nas intryg.

Więcej o: